Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba w nieczynnym basenie Olimpia / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaDawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba w nieczynnym basenie Olimpia / fot. Maciej Zakrzewski
  • Wspomnienie zanurzenia w zimnej wodzie, zejścia pod powierzchnię. Zaburzenie zmysłów słuchu i wzroku. Miejsce, którego nie ma.

    Pływalnia Olimpia – tętniące niegdyś życiem miejsce, w którym zmysły słuchu, wzroku i czucia zaczynały działać na innych zasadach – została zamknięta. O tęsknocie do lokalnej przestrzeni rekreacji, oczyszczenia i zmiany sensorycznej świadczy m.in. społeczna akcja mająca na celu przywrócenie Olimpii mieszkańcom. To poczucie braku było dla Dawida Dąbrowskiego i Evgenii Klemby impulsem do powstania projektu wewnątrz pustego obecnie basenu. Artyści pracują na zjawisku fatamorgany, które występuje w warunkach skrajnego wyczerpania i niedoboru wody. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych osobie jawi się miraż, miejsce obiecane.

    Uczestnicy zostaną zanurzeni w dźwięku i obrazie wewnątrz basenu. Dźwięk będzie się wydobywać spod powierzchni nieobecnej wody przy pomocy hydrofonu, dając wrażenie zanurzenia. Dąbrowski w pracy z hydrofonem wykorzysta też tę właściwość wody, która przez infekowanie różnymi substancjami zmienia przewodność. Zmiany te wywołają zmiany jakościowe słyszalnych dźwięków. Dno basenu będzie wypełnione projekcjami, budującymi wrażenie istnienia wody w zbiorniku. Oko i ucho widza będą poszukiwać wody, której nie ma.

  • Dawid Dąbrowski – kompozytor teatralny i producent muzyczny. Zajmuje się szeroką pojmowaną elektroniką od projektow solowych bazujących na eksperymentach z syntezą modularną, przez współpracę z instrumentalistami (Dąbrowski/Mańko, Drogi Krajowe), po taneczno noizową elektronikę (Resmover). Autor instalacji audiowizualnych i performansów zrealizowanych w Polsce i za granica. Skomponował muzykę do m. in. spektakli No More Tears reż. Iwo Vedral (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), Opowieści z niepamięci reż. Duda Paiva (Teatr Animacji w Poznaniu), Śmierć Komiwojażera w reż. Iwo Vedrala (Teatr im. Węgierki w Białymstoku). Współorganizator festiwali Hiatus i Gadafest.

    Evgeniia Klemba – artystka wizualna urodzona w 1989 roku w Rosji. Obecnie żyje i tworzy w Polsce. Pracuje z szeroko rozumianą sztuką wideo, wykorzystując animację 3D i fotografię. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Swoją ostatnią pracę, film Śnię o Rosji, zaprezentowała na 66. Internationalen Kurzfilmtage Oberhausen.