Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Sea Watch
Galeriafot. Sea Watch
  • Trzecia debata, zamykająca cykl spotkań Woda/Migracje. Dyskusja zostanie poświęcona obecnej sytuacji na wodach międzynarodowych stanowiących zarówno istotny, jak i niebezpieczny etap szlaków migracyjnych. Jednocześnie międzynarodowe wody stanowiące granice coraz częściej są przestrzeniami dokonywania zbrodni, kryminalizacji migracji oraz prowadzenia działań aktywistycznych i solidarnościowych ustawionych w kontrze do skrajnie prawicowych łodzi mających na celu zatapianie osób szukających schronienia w Europie. Zaproszeni do debaty goście przedstawią obecną sytuację oraz sposoby działań prowadzonych na wodach międzynarodowych. Akcje solidarnościowo-wspierające to nie tylko organizowanie akcji ratowniczych na Morzu Śródziemnym, lecz także niezależne badania, monitorowanie i dokumentowanie wydarzeń związanych z łamaniem praw człowieka i ze zbrodniami przeciwko migrantom. Podczas debaty rozmówcy będą dyskutować o tym, jak skuteczniej sieciować i wykorzystywać bezpośrednie doświadczenie naszych rozmówczyń w tworzeniu nacisku na zmiany dotyczące ochrony osób migrujących.

    uczestnicy: dr Frank Dörner, Pamela Bożek
    prowadzenie: Katarzyna Czarnota

    ***

    DYSKUSJE WODA/MIGRACJE ONLINE

    Celem serii trzech interdyscyplinarnych dyskusji online jest ukazanie szczegółowych powiązań między znaczeniem wody rozumianej nie tylko jako zasób, lecz także narzędzie polityczne, przestrzeń działania związana z ekologią i doświadczeniem migracji. W ramach cyklu odbędą się trzy dyskusje: Woda – kryzysy – migracje, Woda – miasto – migracje oraz Woda – solidarność – migracje. Zapraszamy do spotkania w interdyscyplinarnym gronie aktywistek, artystek, badaczy, architektów, a przede wszystkim osób, których bezpośrednio dotyczą omawiane tematy. Cykl Woda/Migracje jest organizowany przez oddolną grupę wspierającą i solidaryzującą się z uchodźczyniami i uchodźcami oraz osobami z doświadczeniem migracji – Poznańską Garażówkę, na zaproszenie Generatora Malta.

  • dr Frank Dörner dorastał w Hamburgu. Studiował medycynę na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Obecnie pracuje jako internista w ośrodku zdrowia w berlińskiej dzielnicy Wedding. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia współzałożył Biuro Pomocy Medycznej dla Uchodźców. W latach 1998-2014 był członkiem organizacji Lekarze bez Granic. Brał udział w wielu misjach, a od 2008 r. pełnił funkcję dyrektora oddziału w Berlinie. W ostatnich latach uczestniczył w misjach Lekarzy Bez Granic w Sierra Leone podczas epidemii Eboli (2014) oraz w Wenezueli (2018). Od 2019 r. Dr Dörner pracuje jako wolontariusz w zarządzie organizacji. Frank Dörner jest współzałożycielem Sea Watch (2015), pierwszej prywatnej organizacji pozarządowej w Niemczech zajmującej się ratowaniem rozbitków na Morzu Śródziemnym. Uczestniczył w kilku misjach medycznych u wybrzeży Libii, w ramach działań ratowniczo-poszukiwawczych. Do 2018 r. pracował jako wolontariusz w zarządzie organizacji. Dr Dörner jest również wykładowcą przedmiotów związanych z medycyną humanitarną.

    Pamela Bożek (ur. 1991, Stargard) – artystka i aktywistka, absolwentka i doktorantka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie; laureatka II Stypendium im. Bogny Olszewskiej przyznawanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundację Nieograniczona i stypendium MKiDN. Jako artystka zajmuje się działaniami postartystycznymi najczęściej o wymiarze partycypacyjnym, a na poziomie ludzkim, nie sztucznym, bazującymi na budowaniu wspólnot i więzi. Wydawczyni i redaktorka kwartalnika WIZA-VIS (współtworzonego przez migrantki i migrantów, uchodźczynie i uchodźców oraz ich sojuszników i sojuszniczki), który jest próbą dzielenia przywilejów, udzielania głosu i widzialności tym grupom i tym narracjom, które pozostają na marginesie, a także wzajemnego wspierania się obszarów sztuki współczesnej i trzeciego sektora. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz migrantów i migrantek w Polsce, między innymi ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”, Fundacją Ocalenie, Fundacją EMIC, Fundacją Kobiety Wędrowne, Fundacją Dla Wolności. Pomysłodawczyni i facylitatorka postartystycznej inicjatywy introligatorskiej Notesy z Łukowa, wspierającej ekonomicznie uchodźczynie w Polsce.

    Katarzyna Czarnota – doktorantka na Wydziale Socjologii UAM, współrealizatorka projektów naukowo-aktywistycznych i badań z wykorzystaniem metodologii critical action-research. W ostatnich latach przy współpracy Instytutu Socjologii UAM, Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej UAP, oraz Pracowni Pytań Granicznych UAM pracowała m.in. nad projektami dydaktycznymi: Interwencja socjologiczna w kontekście sztuki współczesnej, Sztuka jako narzędzie krytyki społecznej. Rola artysty w procesie gentryfikacji oraz Migracje, migranci, kryzysy. Co wiemy o „kryzysie uchodźczym”?. Jej artykuły były publikowane m.in. w polskiej edycji Le Monde diplomatique, Czasie Kultury, Przekroju. Czarnota zajmuje się tematyką społecznych nierówności, mieszkalnictwa, nowych form rasizmu, tzw. „kryzysu uchodźczego”, starając się łączyć teorię z praktyką. Członkini Poznańskiej Garażówki i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.