Druga debata z cyklu „Woda/Migracje” poświęcona będzie kwestii miejskiej, z perspektywy zjawiska znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Na konkretnych przykładach z Europy i Polski omówimy, w jaki sposób i jakimi narzędziami (m.in. z pola sztuki, badań i aktywizmu) śledzić, dokumentować, monitorować procesy znikania; w jakich kategoriach je rozpatrywać, oraz czy w niedalekiej przyszłości możemy zostać „uchodźcami klimatycznymi we własnym kraju”? Kryzys klimatyczny i hipermodernizacja polityki wodnej coraz bardziej wpływa na kondycję nowoczesnych miast i wsi oraz procesy migracyjne, co jednocześnie prowadzi nas do konieczności podjęcia dodatkowej refleksji nad re-definicją prawnych ram uchodźstwa. Nowe procesy wymagają nowych definicji, o których porozmawiamy w odniesieniu do zjawiska przymusowych wysiedleń inwestycyjnych, których liczba wzrasta w kontekście globalnej destabilizacji gospodarki wodnej.
uczestnicy: Gustavo Carvalho, prof. dr hab. Jacek Piskozub, Łukasz Łyskawka, Katarzyna Słubik
prowadzenie: Katarzyna CzarnotaDebata będzie transmitowana na żywo na Facebooku i YouTube festiwalu Malta.
***
DYSKUSJE WODA/MIGRACJE ONLINE
Celem serii trzech interdyscyplinarnych dyskusji online jest ukazanie szczegółowych powiązań między znaczeniem wody rozumianej nie tylko jako zasób, lecz także narzędzie polityczne, przestrzeń działania związana z ekologią i doświadczeniem migracji. W ramach cyklu odbędą się trzy dyskusje: Woda – kryzysy – migracje, Woda – miasto – migracje oraz Woda – solidarność – migracje. Zapraszamy do spotkania w interdyscyplinarnym gronie aktywistek, artystek, badaczy, architektów, a przede wszystkim osób, których bezpośrednio dotyczą omawiane tematy. Cykl Woda/Migracje jest organizowany przez oddolną grupę wspierającą i solidaryzującą się z uchodźczyniami i uchodźcami oraz osobami z doświadczeniem migracji – Poznańską Garażówkę, na zaproszenie Generatora Malta.
Gustavo Carvalho studiował pod kierunkiem Olega Maisenberga na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej oraz pod kierunkiem Elissy Virsaladze w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Jest zwycięzcą II Konkursu Muzycznego im. Nelsona Freiry (Rio de Janeiro). Carvalho występował na prestiżowych scenach muzycznych, m.in., w Tonhalle w Zurychu, Palau de la Musica w Barcelonie, Musikverein w Viedniu, Auditorium du Louvre w Paryżu, Philharmonie am Gasteig w Monachium oraz w Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego. Jego zainteresowanie muzyką współczesną zaowocowało współpracą z kompozytorami takimi jak Samir Odeh-Tamimi, Harry Crowl, Sérgio Rodrigo i György Kurtág.
prof. dr hab. Jacek Piskozub od ponad 30 lat zajmuje się oceanografią fizyczną, pracując w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. W ramach obowiązków służbowych spędził rok na morzy, rok w Niemczech i dwa lata w Kalifornii. Zajmuje się procesami radiacyjnymi w morzu i atmosferze, oraz wzajemnym oddziaływaniem obu tych ośrodków w różnych skalach. Od piętnastu lat zajmuje się procesami wpływającymi na klimat. W szczególności koncentruje się w ostatnich latach na strumienianach gazów istotnych dla klimatu przez powierzchnię morza, oraz procesach wiążących cyrkulacje oceaniczną z pogodą i klimatem kuli ziemskiej. Oprócz publikowania artykułów naukowych zajmuje się popularyzacją wiedzy o klimacie. Jest członkiem rady naukowej portalu Nauka o Klimacie a od niedawna Zastępcą Przewodniczącego Interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN. Recenzował rozdziały Raportów IPCC, brał udział w wybieraniu satelitarnych misji obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej ale największe wrażenie zrobiła na nim rozmowa z Gretą Thunberg.
Łukasz Łyskawka współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zangażowany w temat kopalni odkrywkowych od 10 lat, członek oddolnych grup ekologicznych m.in. Obozu Dla Puszczy, Obozu dla Mierzei, jak również Zielonej Fali i Federacji Anarchistycznej.
Katarzyna Słubik prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Prawniczka, autorka publikacji z zakresu migracji i przestrzegania praw migrantów, trenerka antydyskryminacyjna.