Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Sonia Borkowicz
Galeriafot. Sonia Borkowicz
  • Wystawa w ramach finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą
    28.08, g. 18:00-21:00 wernisaż wystawy
    29-30, g. 12:00-18:00 wystawa

    3 dni, 17 godzin. Tyle zajęło Mateuszowi Kowalczykowi przemierzenie trzech poznańskich strumieni. W ramach projektu Dzikie Strumienie artysta udokumentował ich przepływ i zbadał stan ich wód. Chciał zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywają w ekosystemie miasta. Ich dawne znaczenie, jeszcze jako nieuregulowanych rzek, jest dziś (często niedocenionym) źródłem balansu hydrologicznego. Strumienie stanowią też przestrzeń życia dla niektórych gatunków zwierząt i roślin oraz miejsce spajające użytkowniczki ogródków działkowych i aktywistki Kolektywu Nurkowego Bojka w walce o czyste powietrze.

    Trasa wiodąca przez Bogdankę, Różany Potok i Strumień Junikowski pokazała zróżnicowaną przestrzeń wodną, miejscami silnie zurbanizowaną, miejscami pozostawioną w rękach natury. Artysta dokumentował przebieg podróży za pomocą fotografii, dźwięku i streamu wideo na żywo.

    Ważną częścią poprojektowej wystawy będzie mapa składająca się ze zdjęć zrobionych przez Kowalczyka i osób towarzyszących mu w podróży. Obrazują one skalę zanieczyszczenia poszczególnych strumieni. Dokumentacja posłuży też do stworzenia petycji zaadresowanej do instytucji odpowiedzialnych za obecny stan strumieni. Artysta przygotuje ją z pomocą specjalistów i aktywistek. Będzie ją mogła podpisać każda osoba odwiedzająca wystawę.

    W przestrzeni wystawy będzie też można zanurzyć się w ścieżce dźwiękowej audiosfery, zarejestrowanej podczas przemierzania strumieni.

    Projekt Dzikie strumienie został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą.

  • Mateusz Kowalczyk – artysta wizualny, performer, aktywista. Student studiów magisterskich Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Główną osią jego praktyki jest tworzenie doświadczeń interaktywnych, do których wykorzystuje: instalację i obiekty w przestrzeni miejskiej, performance i muzykę. Od 2015 aktywnie współtworzy Park Rzeźby na Bródnie, powstały z inicjatywy Pawła Althamera oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od 2018 prowadzi projekt Szaman Polski. Obecnie interesuje się i pracuje m.in. w medium wirtualnej rzeczywistości (VR), poszerzając to medium, o swoje skany zrobione smartfonem.