Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Aleksandra Kalinowska
Galeriafot. Aleksandra Kalinowska
  • Powszechnie znanym faktem jest to, że woda krąży w zamkniętym obiegu. Jednak dużo mniej osób wie, że ten przepływ pozostawia po sobie ślad, który można namierzyć, zbadać, wyliczyć. Mimo cyrkulacji woda wyciągnięta z konkretnego miejsca nie zawsze na nie wraca, może być wysysana lub wywożona. Zupełnie inną ilość wody trzeba zużyć do produkcji kilograma wołowiny niż oliwek lub jabłek. Taka woda opowie nam też zupełnie inną historię. Kolektyw Przepływ zaprasza na warsztaty obliczania śladu wodnego. Ich celem będzie przybliżenie odbiorczyniom i odbiorcom sposobu, w który woda krąży w naszym otoczeniu, zwiększenie świadomości na temat jej bezpośredniego, a także pośredniego zużycia. Chcemy podkreślić, że warto zwracać uwagę na nasze jednostkowe zużywanie wody, ale jednocześnie nie chcemy moralizować. Jest to bowiem substancja niezbędna do życia każdego człowieka. Chcemy wskazać na potrzebę zmiany myślenia o systemach odzyskiwania wody i przetwarzania jej w sposób bardziej zrównoważony.

    Warsztaty w ramach wystawy Hydronarracje Kolektywu Przepływ podczas finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą.

  • Kolektyw Przepływ – grupa młodych badaczek i artystek z Poznania – bada i rejestruje historie niewidzialnej wody w Poznaniu: wód podziemnych, wodociągów, oczyszczalni, studni, a nawet kałuży. Rozmawiając m.in. z naukowczyniami, rzemieślnikami, nurkiniami czy rolnikami bierze na warsztat wodę jako czynnik, który łączy ze sobą to, co organiczne i nieorganiczne, to co wspólne i to, co sprywatyzowane.