Pięciodniowe warsztaty ruchowo-taneczne dla dzieci w wieku 7–10 lat. Artystki i pedagożki chcą pracować z najmłodszymi, poruszając tematy powrotu do natury po pandemii i budowania na nowo relacji z drugim człowiekiem w myśl hasła: „To jest teraz!”. Przez pierwsze trzy dni warsztatów artystki wykorzystają techniki tańca współczesnego i improwizacji, korzystając z przestrzeni wokół do tworzenia własnych plaż czy autoportretów z recyklingu. Nie zabraknie działań z naturalnymi rekwizytami, jak szyszki, liście, woda czy piasek.
Dwa ostatnie dni będą poświęcone w dużej części rozmowom i budowaniu relacji. Na każdym spotkaniu zostanie wylosowany wśród dzieci inny ekspert lub ekspertka, który opowie o swoim punkcie widzenia na wybrany temat. Wśród proponowanych tematów debat: Czy dobrze jest spotkać filozofa? Czy dorośli wiedzą lepiej? Czy to dobrze, że się różnimy? Co mi mówi moje ciało? Czy obiad rodzinny u cioci jest spełnieniem naszych marzeń? Spotkaniom towarzyszy czytanie fragmentów książek, ankiety, wywiady czy zajęcia ruchowe. Pandemia sprowadziła sztukę i animację do ekranu komputera, artystki pragną przywrócić obecność zmysłów, porzucić świat wirtualny, by odpocząć i zainicjować twórcze spotkanie – To jest teraz! Arystoteles się pomylił!!!Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy na zapisy@malta-festival.pl.
Dzieci mogą uczestniczyć zarówno w pojedynczym warsztacie oraz w całym cyklu – każdego dnia zajęcia będą przebiegać inaczej. Artystkom zależy na spotkaniu międzypokoleniowym, dlatego zapraszamy nie tylko same dzieci, ale także rodziców i dziadków. Prosimy, aby uczestnicy zabrali wygodny, niekrępujący ruchów strój oraz butelkę wody i nakrycie głowy.
Aniela Kokosza – performerka, pedagożka tańca, stypendystka IMiT, Alternatywnej Akademii Tańca 2015, fundacji Ciało/Umysł 2017. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu i dwuletni kurs instruktorski o profilu taniec współczesny w Bydgoszczy. Od 2008 roku pracuje jako twórczyni niezależna, działając na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele. Pracuje pedagogicznie: ze studentami tańca, z dziećmi o alternatywnej motoryce i zagrożonymi wykluczeniem społecznym i edukacyjnym.
Paulina Giwer-Kowalewska – aktorka, tancerka. Absolwentka AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, WTT w Bytomiu. Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci oraz zajęcia dla rodzin z małymi dziećmi. Aktorka w spektaklu Blisko Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Prowadzi projekt „Lyke – obiekty sensoryczne” w Wielkopolsce. Współtworzyła projekt międzypokoleniowy, realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”. Stypendystka programu „Kultura w sieci”, Art Stations Foundation, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Tanz Medien Akademie w Bauhaus-Universität Weimer.