Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Rafał Piątek
Galeriafot. Rafał Piątek
  • FINAŁOWE DZIAŁANIA KOLEKTYWÓW W RAMACH PROJEKTU H2O:

    26.08, g. 19:00, Waterkill, Zielona Trawka Pictures / Kino Muza / bezpłatne wejściówki
    27.08, g. 19:00, Młoda woda, Młoda Kultura / fontanna na placu Wolności / wstęp wolny
    27.08, g. 16:00 Wet fingers, Ludzie DoWody / start: Warta / wstęp wolny
    28.08, g. 19:00 Wet fingers, Ludzie DoWody / basen Olimpia / wstęp wolny
    29.08, g. 16:30 Mitologia klimatyczna, Aqurat / Jezioro Rusałka / wstęp wolny

    Jest rok 2020. Nieoczywista grupa młodych twórczyń, muzyków, aktywistek i filmowców spotyka się w kilkudziesięcioosobowej grupie, by wspólnie opracować plan operacyjny o utopijnej* nazwie: p r z y s z ł o ś ć.
    Są zamknięci w małych pomieszczeniach, tylko nieliczni z nich mają regularny dostęp do świeżego powietrza, więc spotykają się w pararzeczywistej przestrzeni, która jest ostatnią bezpieczną platformą do kreacji artywistycznych działań.

    Powiększenie* pozwala im skryć się przed inwigilacją sztucznej inteligencji, pragnącej zunifikować i wyeliminować odważne sposoby myślenia i działania, które spowalniają i ograniczają wpływ wielkiego K* na Planetę Ziemię.

    Ich celem jest art-zachęta mieszkanek i mieszkańców Poznania do zaangażowania w regenerację Planety Ziemi oraz troski o istoty żywe, które mają coraz bardziej ograniczony dostęp do wody przez działalność wielkiego K.

    Swoje twórcze koncepcje kontaktu z Matką Ziemią w postaci serii intermedialnych performansów pod opieką kuratorską Agnieszki Róż planują przedstawić światu między 26 a 30 sierpnia 2020 roku w ważnych miejscach na mapie Poznania.
     

    stay tuned & water
    kuratorka programu: Agnieszka Róż


     

    * utopia – „miejsce, którego nie ma” lub „dobre miejsce”. Według Encyklopedii PWN termin ten oznacza wszelkie całościowe obrazy pożądanego stanu rzeczy oraz wizje idealnego społeczeństwa, zasadniczo różniącego się od krytycznie ocenianego statusu quo.

    * status quo – obecny, niezmieniony stan rzeczy, np. demokracja, woda w kranie, jedzenie na półkach sklepowych bądź możliwość wychodzenia z domu bez masek ograniczających oddychanie.

    * Powiększenie – inaczej Zoom. Platforma internetowa umożliwiająca wideokonferencje i spotkania online, opisywana przez badaczki_y komunikacji internetowej jako jedno z największych narzędzi do badania zachowań użytkowników sieci, by sprzedawać metadane korporacjom i manipulować naszymi wyborami konsumenckimi. W czasie trwającej pandemii COVID-19 szeroko wykorzystywana do spotkań towarzyskich, nauki online, a także romantycznych randek przy świecach.

    * K – pierwsza litera nazwy systemu gospodarczego, w którym żyjemy. Kapitalizm oparty jest na maksymalnej eksploatacji zasobów naturalnych Planety Ziemi, tj. wody, tlenu, paliw kopalnych i innych dóbr, których zasoby są niezbędne do przeżycia większości gatunków, w tym człowieka, a które właśnie się kończą.

  • Wet fingers to modowa fantazja, którą prezentujemy w formie miejskiego performansu. Zwracamy nim uwagę na skutki produkcji „szybkiej mody”. Swoim działaniem chcemy szerzyć świadomość ekologiczną przy użyciu zasobów odzieży – z drugiej ręki.

    Ludzie-DoWody to queerowa grupa młodzieży z Poznania. Łączą nas wspólne zajawki i bliskość ze sztuką. W swojej pracy łączymy świat mody z wartościami zero waste. Dbamy o to, by materiały, z których tworzymy, były z tzw. drugiej ręki. Martwiąc się o wspólną przyszłość, łączymy nasze umiejętności, by urefleksyjnić społeczne postawy, a kto wie – może nawet je zmieniać. Zespół: Zosia Kałużyńska, Ania Banaszak, Paweł Dyczkowski, Agata Fogtman, Max Korzyniewski, Jakub Bąk.


    Mitologia klimatyczna to performans teatralny, w którym historia antyczna staje się zwierciadłem dla teraźniejszości. Spektakl ukazuje ważną dla twórczyń walkę – mit kontra fakt. Dlaczego tak łatwo wierzymy w przesądy i wróżby, a trudno nam zaufać badaniom naukowców?

    Aqurat to kolektyw młodych i wrażliwych osób. Nie są nam obce tematy związane z feminizmem czy zmianami klimatycznymi. Jest nam też znane zaangażowanie i wiara w wartości: równość, różnorodność i sprawiedliwość społeczną. Mobilizuje nas brak zgody na (nie)podejmowane decyzje na całym świecie w sprawach dla nas najważniejszych. Jesteśmy sfrustrowane biernością społeczeństw i polityków w temacie naszej przyszłości, dlatego jesteśmy artywistkami i w polu sztuki zaangażowanej szukamy rozwiązań na wspólne jutro. Kolektyw: Wiktoria Jędroszkowiak, Ania Bąk, Weronika Kruszewska, Krzysztof Neldner, Bogna Przybylska.
     

    Młoda woda to koncert konceptualny prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w 2050 roku, gdy woda może okazać się materiałem deficytowym. Przez wielogatunkowe doświadczenie muzyczne dążymy do pobudzenia świadomości, wzbudzając silne, emocjonalne reakcje. Porównując obecny stan rzeczy z nadchodzącą przyszłością angażujemy do działań, które w rezultacie mają na celu uniknięcie takiej rzeczywistości.

    Młoda Kultura to młodzieżowe stowarzyszenie kulturalne, zajmujące się ogólnie pojętą promocją sztuki tworzonej przez młodych ludzi i organizacją wydarzeń kulturalnych, wystaw czy koncertów. Zrzesza kilkudziesięciu młodych artystów posługujących się różnymi środkami przekazu, takimi jak fotografia, obraz, muzyka, film, teatr czy rzeźba. W ramach festiwalu muzyczna część zespołu przygotuje konceptualny koncert Młoda woda. Zespół: Pola Kołodziej, Dawid Sas, Kaj Naczyński, Oskar Konopelski, Mateusz Szajerka, Krzysiu Wiśniewski, Kajtek Ipczyński.
     

    Waterkill to film o różnych postawach jakie możemy przyjąć w obliczu katastrofy klimatycznej. Porusza kwestię odpowiedniej formy komunikacji w działaniu oraz wiedzy na temat alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Przekazany w formie krótkometrażowej z nietypowymi dla filmu dodatkami, dąży do uświadomienia osób słabo zorientowanych w proklimatycznych tematach. Porusza też ważną kwestię problemu współistnienia w podzielonym i zróżnicowanym społeczeństwie.

    Zielona Trawka Pictures to studio filmowe młodych fascynatów kina i sztuki, które tworzy filmy, jakie sami chcieliby oglądać ze swoimi przyjaciółmi. W swoich produkcjach starają się tworzyć wszystko sami. Dążą do tworzenia jak najlepszych filmów, które poza przyjemną warstwą audiowizualną będą w niekonwencjonalny sposób poruszać i komentować ważne dla nich tematy. Zespół: Jan Drobczyński, Julia Czaplejewicz, Patryk Bembnowski, Jan Chałupka.