Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Robert Jesionek
Galeriafot. Robert Jesionek
  • Wystawa w ramach finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą
    28.08, g. 18:00-21:00 wernisaż wystawy
    29-30, g. 12:00-18:00 wystawa

    PRZECZYTAJ RAPORT
    ODDAJ GŁOS

    Podobno kupując plastikową butelkę wody Cisowianka (z motywem afrykańskim), wspieramy budowę studni. Podobno kupując butelkę Yuhme, „znaczna część pieniędzy ze sprzedaży wspiera organizację Water for Good”. Podobno 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody! Podobno około 60 proc. podejmowanych prób budowy nowych studni głębinowych w Afryce jest nieudana.

    W ramach projektu Studnia Pamela Bożek tworzy raport artystyczny poświęcony zbiórkom publicznym na budowy studni w krajach Afryki. PRZECZYTAJ RAPORT

    Chcę przyjrzeć się przemysłowi związanemu z budową studni głębinowych w Afryce, który pod postacią publicznych zbiórek, a także licznych akcji społecznych i organizacji jest reprezentowany w Polsce. Organizacje charytatywne nie budują studni samodzielnie, budują je wyspecjalizowane, finansowane przez nie firmy. Chciałabym stworzyć mapę pośredników i wykonawców, a także realnie istniejących studni wybudowanych w latach 2018–2020 – mówi artystka.

    Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych oraz organizatorami i organizatorkami inicjatyw niezależnych w Polsce powstanie publiczny dokument, w którym znajdą się wybrane rozmowy, informacje o ukończonych projektach i trwających zbiórkach. Raport będzie dostępny online. Ostatni etap Studni będzie miał formułę partycypacyjną: po zapoznaniu się z danymi zawartymi w raporcie publiczność festiwalu będzie miała możliwość oddania głosu na wybraną zbiórkę na budowę studni w Afryce. Inicjatywa, która zgromadzi największą liczbę głosów, otrzyma część budżetu produkcyjnego projektu. Głosowanie odbędzie się online oraz w ramach wystawy Woda jest tobą, na którą Bożek przygotowuje ekspozycję podsumowującą projekt.

    Raport zostanie opublikowany 21 sierpnia
    Głosowanie będzie trwało od 24 sierpnia do 6 września
    Wystawa odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia

  • Pamela Bożek – artystka i aktywistka, absolwentka i doktorantka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, laureatka II Stypendium im. Bogny Olszewskiej przyznawanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundację Nieograniczona i stypendium MKiDN. Jako artystka zajmuje się działaniami postartystycznymi najczęściej o wymiarze partycypacyjnym, a na poziomie ludzkim, nie sztucznym, bazującymi na budowaniu wspólnot i więzi. Wydawczyni i redaktorka kwartalnika WIZA-VIS (współtworzonego przez migrantki i migrantów, uchodźczynie i uchodźców oraz ich sojuszników i sojuszniczki), który jest próbą dzielenia przywilejów, udzielania głosu i widzialności tym grupom i tym narracjom, które pozostają na marginesie, a także wzajemnego wspierania się obszarów sztuki współczesnej i trzeciego sektora. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz migrantów i migrantek w Polsce, między innymi ze Stowarzyszeniem Dla Ziemi, Fundacją Ocalenie, Fundacją EMIC, Fundacją Kobiety Wędrowne, Fundacją Dla Wolności. Pomysłodawczyni i facylitatorka postartystycznej inicjatywy introligatorskiej Notesy z Łukowa, wspierającej ekonomicznie uchodźczynie w Polsce.