Wystawa w ramach finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą
28.08, g. 18:00-21:00 wernisaż wystawy
29-30, g. 12:00-18:00 wystawaPodobno kupując plastikową butelkę wody Cisowianka (z motywem afrykańskim), wspieramy budowę studni. Podobno kupując butelkę Yuhme, „znaczna część pieniędzy ze sprzedaży wspiera organizację Water for Good”. Podobno 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody! Podobno około 60 proc. podejmowanych prób budowy nowych studni głębinowych w Afryce jest nieudana.
W ramach projektu Studnia Pamela Bożek tworzy raport artystyczny poświęcony zbiórkom publicznym na budowy studni w krajach Afryki. PRZECZYTAJ RAPORT
– Chcę przyjrzeć się przemysłowi związanemu z budową studni głębinowych w Afryce, który pod postacią publicznych zbiórek, a także licznych akcji społecznych i organizacji jest reprezentowany w Polsce. Organizacje charytatywne nie budują studni samodzielnie, budują je wyspecjalizowane, finansowane przez nie firmy. Chciałabym stworzyć mapę pośredników i wykonawców, a także realnie istniejących studni wybudowanych w latach 2018–2020 – mówi artystka.
Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych oraz organizatorami i organizatorkami inicjatyw niezależnych w Polsce powstanie publiczny dokument, w którym znajdą się wybrane rozmowy, informacje o ukończonych projektach i trwających zbiórkach. Raport będzie dostępny online. Ostatni etap Studni będzie miał formułę partycypacyjną: po zapoznaniu się z danymi zawartymi w raporcie publiczność festiwalu będzie miała możliwość oddania głosu na wybraną zbiórkę na budowę studni w Afryce. Inicjatywa, która zgromadzi największą liczbę głosów, otrzyma część budżetu produkcyjnego projektu. Głosowanie odbędzie się online oraz w ramach wystawy Woda jest tobą, na którą Bożek przygotowuje ekspozycję podsumowującą projekt.Raport zostanie opublikowany 21 sierpnia
Głosowanie będzie trwało od 24 sierpnia do 6 września
Wystawa odbędzie się w dniach 28-30 sierpniaPamela Bożek – artystka i aktywistka, absolwentka i doktorantka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, laureatka II Stypendium im. Bogny Olszewskiej przyznawanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundację Nieograniczona i stypendium MKiDN. Jako artystka zajmuje się działaniami postartystycznymi najczęściej o wymiarze partycypacyjnym, a na poziomie ludzkim, nie sztucznym, bazującymi na budowaniu wspólnot i więzi. Wydawczyni i redaktorka kwartalnika WIZA-VIS (współtworzonego przez migrantki i migrantów, uchodźczynie i uchodźców oraz ich sojuszników i sojuszniczki), który jest próbą dzielenia przywilejów, udzielania głosu i widzialności tym grupom i tym narracjom, które pozostają na marginesie, a także wzajemnego wspierania się obszarów sztuki współczesnej i trzeciego sektora. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz migrantów i migrantek w Polsce, między innymi ze Stowarzyszeniem Dla Ziemi, Fundacją Ocalenie, Fundacją EMIC, Fundacją Kobiety Wędrowne, Fundacją Dla Wolności. Pomysłodawczyni i facylitatorka postartystycznej inicjatywy introligatorskiej Notesy z Łukowa, wspierającej ekonomicznie uchodźczynie w Polsce.