Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
  • Sara Alavi, irańska artystka wizualna, zaprasza na warsztaty z rzeźby w glinie, których efekty będą częścią jej wystawy Rusalka’s Tales. Projekt został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą.

    Artystka tak pisze o swojej ekspozycji: „Krople wody spadają z sufitu na setki glinianych łódek, powoli je rozpuszczając. Łódek jest tak dużo, że zapełniłyby całą podłogę, gdyby nie ścieżka prowadząca zwiedzających wokół nich. Niszczone kroplami łódki rozprzestrzeniają wilgoć na inne, które również zaczynają powoli się rozpływać, aż wszystko zamienia się w błoto. Wszystko dzieje się na oczach zwiedzających. W tle słychać nagrane głosy, opowiadające o ludziach, którzy uciekając przed wojnami i dyktaturami przebyli trudną drogę przez morza i lądy, w poszukiwaniu bezpieczniejszego życia w Europie. Te głosy pochodzą z mojego archiwum, zawierającego historie mieszkańców ośrodka dla uchodźców w Mediolanie. Na wystawie zmieszają się z głosami tych, którzy budowali dno jeziora Rusałka. Ich historie wyobrażone będą przez uczestników warsztatów w ramach festiwalu. Rozmywając łódki, woda uwalnia ducha każdej z nich. Gdy kończy się wystawa nie ma już nic, tylko błoto, ale opowiedziane historie wciąż trwają”.

    Podczas pierwszego dnia warsztatów, uczestniczki i uczestnicy poznają zasady pracy z gliną, nauczą się jej formowania oraz wykonają pierwsze gliniane łódki. To one będą kluczowym elementem rzeźby Sary Alavi. Instalację będzie można zobaczyć w ostatnim tygodniu sierpnia, na terenie Rusałki, w ramach Malta Festival Poznań.

    Drugi dzień tworzenia łódek będzie miał charakter otwarty. Zapraszamy wszystkie chętne osoby, które chciałyby współtworzyć instalacje Rusalka's Tales.

    Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią prace manualne. Zarówno dla tych niemających żadnego doświadczenia w pracy z gliną, jak i dla tych już doświadczonych. Odbędą się przy plaży, nad jeziorem Rusałka. Będą tłumaczone na język polski.

  • Sara Alavi jest irańską artystką mieszkającą w Mediolanie. Studia malarskie rozpoczęła w Iranie. W 2006 r. przeniosła się do Rzymu, gdzie kontynuowała studia, tworząc projekty multimedialne na Uniwersytecie La Sapienza, który ukończyła z wyróżnieniem. Od 2011 r. mieszka i pracuje w Mediolanie, gdzie ukończyła studia II stopnia na Akademii Sztuk Pięknych Brera. Sara Alavi brała udział w wystawach grupowych oraz indywidualnych w Iranie, Włoszech i Niemczech. Jest laureatką włoskiej nagrody Terna. W swojej pracy badawczej skupia się na dwóch możliwych interpretacjach niepewności stanu ludzkiego