Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
  • Wernisaż wystawy odbędzie się 25 sierpnia o g. 18:00, wstęp wolny!

    Krople wody spadają z sufitu na setki glinianych łódek. Powoli je rozpuszczają. To dzieje się na oczach zwiedzających. W tle słychać nagrane głosy, opowiadające o ludziach, którzy przebyli trudną drogę przez morza i lądy w poszukiwaniu bezpieczniejszego życia w Europie. Mieszają się z opowieściami o osobach budujących przymusowo dno jeziora Rusałka. Rozpuszczając łódki, woda uwalnia ducha każdej z nich. Gdy kończy się wystawa, nie ma już łódek, pozostaje błoto, ale opowiedziane historie słychać bardzo wyraźnie.

    Do udziału w naborze Generatora Malta Woda jest tobą irańską artystkę Sarę Alavi zainspirowała poruszająca historia sztucznego jeziora Rusałka, zbudowanego przez żydowskich i polskich więźniów nazistowskiego obozu pracy przymusowej. – Żeby dowiedzieć się więcej, zapoznałam się z historią okolicy, a także z mitami związanymi z wodą w kulturze słowiańskiej. Poznałam rusałki: boginie oraz żeńskie duchy i demony zamieszkujące rzeki i jeziora. Swoimi pięknymi pieśniami wabiły mężczyzn, których następnie topiły. Zaczęłam rozmyślać o wodach w naszych czasach. O rusałce żyjącej teraz w Morzu Śródziemnym. Swoją fascynującą pieśnią o Starym Kontynencie wabi mężczyzn i kobiety na zniszczonych tratwach i prowadzi wielu ku otchłani. Rusałka istnieje nadal – tłumaczy artystka. Alavi postanowiła zetknąć opowieści osób budujących dno poznańskiego jeziora, z historiami mieszkańców i mieszkanek ośrodka dla uchodźców w Mediolanie, którego jest wolontariuszką. Historie budowniczych Rusałki zostaną wyobrażone w ramach warsztatów storytellingowych. Partycypacyjnie powstanie też rzeźba. Kilkadziesiąt glinianych łódek wykonają uczestnicy i uczestniczki warsztatów oraz osoby korzystające z jeziora Rusałka na co dzień.

    Wsparcie merytoryczne: Jan Kwiatkowski

  • Sara Alavi jest irańską artystką mieszkającą w Mediolanie. Studia malarskie rozpoczęła w Iranie. W 2006 r. przeniosła się do Rzymu, gdzie kontynuowała studia, tworząc projekty multimedialne na Uniwersytecie La Sapienza, który ukończyła z wyróżnieniem. Od 2011 r. mieszka i pracuje w Mediolanie, gdzie ukończyła studia II stopnia na Akademii Sztuk Pięknych Brera. Sara Alavi brała udział w wystawach grupowych oraz indywidualnych w Iranie, Włoszech i Niemczech. Jest laureatką włoskiej nagrody Terna. W swojej pracy badawczej skupia się na dwóch możliwych interpretacjach niepewności stanu ludzkiego.

    Jan Kwiatkowski – edukator historyczny, zawodowo związany z Max Mannheimer Studienzentrum w Dachau oraz Fundacją TRES w Poznaniu. Licencjonowany przewodnik po Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Dachau. Studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie w Oslo. Na temat obozów pracy przymusowej dla Żydów w Poznaniu pisał na łamach "Miasteczka Poznań", "Kroniki Miasta Poznania" oraz rocznika "Zagłada Żydów".