Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
  • JEZIORA WIELKOPOLSKI, CZYLI PRYWATNE WŁÓCZĘGI W DZIKIE
    Daria Mielcarzewicz

    W 2019 roku Daria Mielcarzewicz stworzyła na brystolu swoją prywatną mapę jezior wielkopolskich. Mapę niepodobną do innych map, taką w której nie ma nadmiarów kolorów, dróg, trakcji kolejowych czy informacji, a tym bardziej hoteli i restauracji. To mapa powstała z osobistej potrzeby kontaktu z naturą, kontaktu z wodą, a jednocześnie z niepokoju wywołanego stanem wielkopolskich akwenów, jeziorek i jezior. Po każdej podróży, przy niebieskich punkcikach na mapie przybywają znaczniki: czysta/brudna, wróć posprzątać, można się kąpać, a wraz z nimi rośnie ilość opowieści, notatek, prywatnych legend.

    Internetowa odsłona projektu www.jeziorawielkopolski.pl Darii Mielcarzewicz to chęć podzielenia się jeziornymi historiami, ale również zachęcenia do szukania własnych, przyrodniczych włóczęg. Na stronie znajdą się fragmenty dzienniczka wypraw, subiektywne przemyślenia i opisy, a dla spragnionych bardziej „naukowych" danych odnośniki do profesjonalnych map i źródeł, zawierających szczegółowe informacje hydrologiczne poszczególnych jezior. Niech strona stanie się przyczynkiem do błądzenia, wędrowania i gubienia się w przyrodzie!

    PREMIERZE STRONY TOWARZYSZYĆ BĘDZIE KRAJOZNAWSZA WYCIECZKA ROWEROWA ŚLADAMI MAPY

    „Rewiduję te wody. Upewniam się, czy istnieją, czy są jeziorem, czy rybnym stawem, czy są czyste, czy zimne, czy otoczone lasem, czy przepływają przez nie rzeki, czy koncertują tam ptaki, czy widać gołym okiem, jak obniża się poziom wód, czy są tam dzikie plaże, czy śmiecą tam wędkarze i inni (przy okazji sprzątam tyle, ile udźwignę), czy można by tam zostać na noc i nie spotkać nikogo, czy dopłynę wpław na koniec jeziora… Pływanie w jeziorze to dla mnie przede wszystkim bycie w naturze. Bycie gościem w czyimś domu. Mapa pozwala mi te wizyty porządkować” – mówi autorka o mapie i udostępnia ją w publicznej domenie www.jeziorawielkopolski.pl, w formie strony internetowej. Może zainspiruje czytelników i czytelniczki do własnych włóczęg?

    Daria Miecarzewicz nie jest naukowczynią, limnolożką ani hydrolożką. Nie studiowała geografii, kartografii ani turystyki. Po prostu lubi pływać, gubić się po wsiach i lasach, włóczyć po łąkach i polanach, sprawdzać, czym jeziora są otoczone.

  • DARIA MIELCARZEWICZ – absolwentka teatrologii, fotografii i grafiki. Jej prace brały udział w wystawach w Polsce i zagranicą. Autorka bloga o robieniu rzeczy po raz pierwszy w życiu. Od 8 lat prowadzi Sklep z Cytatami - z projektami, w których łączy typografię, grafikę i literaturę. Współtwórczyni pierwszego freeshopa w Polsce: Po-Dzielni zajmującej się szeroko rozumianą tematyką zero waste. Laureatka stypendium art. m.Poznania oraz grantów miejskich na artyst. realizacje w ramach konkursu CWP. Uwielbia wycieczki, jogę i pływanie. Pomysłodawczyni projektu o jeziorach, w którym realizuje swoje włóczęgowskie fantazje.

    JAKUB SUSID – absolwent ISNS UW oraz podyplomowych studiów na UEP. Zawodowo zajmuje się projektami internetowymi, pracował m.in. w Allegro.pl i Siepomaga.pl, gdzie odpowiadał za rozwój funkcjonalny serwisów. Aktualnie w ramach Ecommerceprojekt.pl współpracuje z biznesem, a w ramach freeshopa Po-Dzielnia realizuje się społecznie. Lubi wizualizować sobie krach systemu korporacji. W projekcie o jeziorach odpowiada nie tylko za to, by zrealizować wizje Darii, ale i kreatywnie doradza i wymyśla najlepsze rozwiązania techniczne strony.