Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
grafika Karolina Wojciechowska
Galeriagrafika Karolina Wojciechowska
  • Patykiem po wodzie
    Mapa Sentymentalna Głównej

    Moja mama mówiła, że to jest dzielnica zapomniana, bo po dzielnicy jeździł trolejbus, który miał tabliczkę z literą Z. Z jak zapomniana… – tak Główną wspomina pani Janina, wieloletnia mieszkanka dzielnicy. Ale we wspomnieniach mieszkańców – tych młodszych i tych nieco starszych – historia Głównej jest także wodą pisana.

    To właśnie tutaj przez sam środek dzielnicy przepływa rzeka Główna, pieszczotliwie nazywana przez mieszkańców i mieszkanki Główienką, która uchodzi do Warty. To tutaj od stuleci znajdowały się młyny wodne, rozlewiska i stawy, które w pamięci społeczności przetrwały jako miejsca pracy, dziecięcych zabaw i wypoczynku. To wreszcie tutaj powstawały liczne fabryki, które potrzebowały wody.

    Dlatego opowieść o Głównej, stworzoną wspólnie ze społecznością lokalną, napisaliśmy patykiem po wodzie. Nietrwałe fragmenty wspomnień, ulotne, płynne historie składają się na historię dzielnicy, opowiadaną o wodzie i przez wodę. Bo woda opowiada o nas. Woda opowiada nas. 

    HARMONOGRAM MALTA FESTIVAL POZNAŃ NA GŁÓWNEJ:

    13:30 – rozpoczęcie Dnia Sąsiada. W programie m.in. gra miejska, warsztaty, koncerty, animacje dla dzieci / miejsce: ul. Harcerska 3 (podwórko SP nr 45)
    18:00 – spacer śladami Mapy Sentymentalnej Głównej / start: Rynek Wschodni
    20:00 – koncert zespołu Enchanted Hunters / miejsce: park im. ks. T. Kirschke (przy placu zabaw) 

    Wydarzenie Malta Festival Poznań na Głównej jest częścią Dnia Sąsiada organizowanego przez Fyrtel Główna.

  • Daniel Stachuła – pedagog teatru, animator kultury, kurator i koordynator projektów kulturalnych i edukacyjnych, doktorant WFPiK UAM; stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kat. Debiut Roku za reżyserię opery Dydona i Eneasz (2016) oraz do Medali Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kat. animacja kultury (2020). Prezes Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury, tworzącego Fyrtel_Głowna – przestrzeń kultury i integracji społeczności lokalnej dzielnicy Główna. Jako pedagog teatru współpracował m.in. z, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Operą Bałtycką w Gdańsku, Projektem 5 Zmysłów. Współtwórca Projektu Off Opera, który odwołuje się do alternatywnych rozwiązań artystycznych i edukacyjnych w teatrze muzycznym. Reżyser i dramaturg – współtworzył kilka spektakli; ostatnio zrealizował h. (2019) w poznańskim Teatrze Wielkim.

    Ewelina Chatłas – muzykolożka, managerka i animatorka kultury, kuratorka i koordynatorka projektów kulturalnych i edukacyjnych; magister muzykologii na UAM oraz zarządzania na UEP, absolwentka mediów interaktywnych i widowisk na UAM; odbyła roczne stypendium na Uniwersytecie w Helsinkach; w latach 2014-2019 doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; członkini Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury oraz Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań; muzykantka (członkini Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich Centrum Kultury ZAMEK, kolektywu śpiewaczego 60 zwrotek/godzinę oraz kapeli Wolne Obroty, w której gra na harmonii polskiej trzyrzędowej); autorka książki dla dzieci „Elementarz Koncertowy Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego (2018), współautorka wydawnictw muzycznych: „Romuald Jędraszak. Portret dudziarza wielkopolskiego” (2018) oraz „Warkocz. Dom Tańca Poznań. XX” (2019); miejska ogrodniczka.