Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
grafika Karolina Wojciechowska
Galeriagrafika Karolina Wojciechowska
  • Ja to pamiętam tak. Młode lata spędzało się nad Wartą. We wakacje kupowaliśmy maślankę, bułki i nad rzekę. Siedzieliśmy, potem na obiad i z powrotem nad Wartę. Umieliśmy pływać, więc braliśmy worki, przepływaliśmy na drugi brzeg, a tam były ogródki. Jabłek my nabrali w te worki, worki w majtki i wracaliśmy. I całe dnie nad wodą.
    Mieszkaniec

    Z pierwszych bloków, które powstały na Dębcu, można było dotrzeć nad sam brzeg Warty, mijając kwitnące owocowe drzewa i barana, strzegącego warzyw w ogródkach, przecinając rzadko uczęszczaną Drogę Dębińską, jeszcze niepokrytą asfaltem, i klucząc między wiekowymi drzewami Dębiny. Wielu dębczan mieszka w tym miejscu od lat, pamięta, jak wyrastały kolejne bloki, znikały łąki i pola, miejsce gospodarstw, kuźni i koni zajmowały sklepy i betonowe chodniki. Są i tacy, którzy sprowadzili się w te okolice niedawno, skuszeni mieszkaniem na „zielonym” osiedlu.

    Tworząc mapę sentymentalną, chciałybyśmy opowiedzieć o Dębcu i wodzie. Szukałyśmy opowieści u źródeł – u mieszkańców i mieszkanek okolicy. Czy woda była i jest częścią ich sąsiedztwa? Brzeg to miejsce spotkania i rozstania, rozmowy i nostalgii, a tafla wody odbija rzeczywistość, ujawniając jej inne oblicze – mówią autorki, Maria Ratajczak, Urszula Ziober ze Stowarzyszenia Zielona Grupa.
     

    HARMONOGRAM MALTA FESTIVAL POZNAŃ NA DĘBCU:
    17:30 – spacer śladami Mapy sentymentalnej Dębca / start: Leśniczówka na Dębinie (ul. Ku Dębinie 2)
    19:00 – koncert zespołu Tropical Soldiers in Paradise / miejsce: Fort IXa (wejście od ul. 28 czerwca 1956)

  • Maria Ratajczak – absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jedna z kuratorek IX edycji Festiwalu Nowa Siła Kuratorska, cenne doświadczenie zdobywała podczas staży, wolontariatu i pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i podczas festiwali artystycznych. Obecnie członkini zarządu Stowarzyszenia Zielona Grupa, działającego w Poznaniu. Autorka opowieści teatru ilustracji kamishibai. Prowadzi warsztaty o charakterze edukacyjnym i artystycznym z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi i seniorami. Angażuje się w pracę na rzecz wzmacniania i rozwoju lokalnych społeczności. Jest współautorką i koordynatorką projektów, dofinansowanych m.in. przez Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Urszula Ziober – absolwentka Wzornictwa na wydziale artystycznym Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od początku istnienia (2013 rok) współpracuje ze Stowarzyszeniem Zielona Grupa, od 2016 jako jego prezeska. Odpowiedzialna za wskazywanie kierunku rozwoju organizacji i pracę konceptualną nad projektami. Inicjatorka metody pracy dydaktycznej techniką japońskiego teatru kamishibai. Stypendystka Ministra
    Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka licznych ilustrowanych opowieści dla dzieci oraz scenariuszy warsztatów edukacyjnych. Zarówno w swojej twórczości, jak i w pracy z najmłodszymi przede wszystkim stawia na doświadczanie sztuki i samodzielne tworzenie. Od kilku lat angażuje się w pracę z różnymi społecznościami wokół ich mikrohistorii i lokalnej tożsamości.