Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Przemysław Czapliński podczas debaty „Jak ucywilizować nienawiść?” podczas Malta Festival Poznań 2019 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaPrzemysław Czapliński podczas debaty „Jak ucywilizować nienawiść?” podczas Malta Festival Poznań 2019 / fot. Maciej Zakrzewski
 • uczestnicy: Przemysław Czapliński, Cezary Michalski
  prowadzenie: Aleksandra Przybylska

  Zamknięte muzea, kina, teatry. Odwołane imprezy. Z jednej strony koronawirus uderzył w świat kultury, z drugiej pokazał, że to właśnie kultura ratuje nas w okresie izolacji. Zarówno jej twórcy, jak i odbiorcy uczyli się funkcjonowania w całości w sieci. Czy pandemia przyspieszyła zmiany, które i tak nas czekały? W kulturze, a także w pracy, zachowaniach społecznych, polityce. Kultura to przecież nie tylko konkretne dzieła (spektakle, filmy, muzyka), lecz także system wartości – kierowanie kulturą jest wytwarzaniem idei i obyczajów, zarządzaniem naszym podejściem do ludzi i świata. Czy epidemia zmieni te wartości, ich hierarchię, to, gdzie lokujemy granice tego, co wolno? Jak radykalną zmianę przyniosła? Odwracalną, nieodwracalną? Kto skorzysta na epidemii?

  Jak bezpiecznie uczestniczyć w spotkaniu?
  W spotkaniu w Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44) może uczestniczyć maksymalnie 50 osób – obowiązują bezpłatne wejściówki. Pozostałe osoby będą mogły oglądać transmisję na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

  Na terenie imprezy organizatorzy zalecają zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu 2 metrów odległości pomiędzy uczestnikami oraz dezynfekcję dłoni przed wejściem na wydarzenie i po wyjściu. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu (dostępny TUTAJ), którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać. Informujemy, że widownia wydarzenia zostanie zorganizowana zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

  Forum 2020

  W urodzinowym cyklu maltańskich debat na placu Wolności mieliśmy zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku zmierza świat, a wraz z nim festiwal Malta. Chcieliśmy, by przeszłość stała się punktem wyjścia do myślenia o przyszłości – miasta, demokracji, kultury, człowieka. W kontekście pandemii, która wymusiła na nas zmianę formuły tegorocznej edycji festiwalu, pytanie „co dalej?” stało się jeszcze bardziej istotne. Czy otwarcie granic i zniesienie obostrzeń będzie oznaczać powrót do „normalności”? Wirus niewątpliwie wstrząsnął konstrukcją świata, jaki znaliśmy, zmienił nasze sposoby postrzegania, oceniania, komunikowania się, to, jak reagujemy, co lubimy, o czym marzymy. Musieliśmy odwołać podróże, utknęliśmy zamknięci w jednym miejscu, doświadczyliśmy poczucia śmiertelności i podporządkowania naturze. Czy wyciągniemy naukę z lekcji, jaką nam natura zafundowała? Czy pandemia skłoni nas do podjęcia radykalnych zmian w skali mikro – naszym codziennym życiu – i makro – na poziomie systemowych rozwiązań? W tegorocznym Forum chcemy zastanowić się nad przyszłością miasta, demokracji, człowieka i kultury po pandemii.

  W kolejnych spotkaniach Forum gośćmi będą m.in, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar,  Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz.

 • PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI – historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Juror m.in. nagrody NIKE, „Paszportów Polityki" w kategorii literatura, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS, konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej „Metafory rzeczywistości”. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”. Autor takich książek, jak Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90 (2002), Polska do wymiany (2009), Resztki nowoczesności (2011), Poruszona mapa (2017).

  CEZARY MICHALSKI – pisarz, publicysta. Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz slawistykę na paryskiej Sorbonie. Był członkiem zespołów redakcyjnych „brulionu" i „Dziennika Polska-Europa-Świat” oraz współpracownikiem „Tygodnika Literackiego”, „Arcanów”, „Życia”, „Krytyki Politycznej”. W latach 1994–1997 kierował redakcją publicystyki kulturalnej Programu 1 TVP S.A. W czasie rządów AWS-UW był sekretarzem Rady d.s. Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury. Obecnie publicysta „Newsweeka" i komentator portalu wiadomo.co.