Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
  • Festiwal Malta i Stowarzyszenie Zielona Grupa zapraszają na sentymentalny spacer z Dębca nad Wartę zakończony rozmową i wspólnymi wspominkami o dzielnicy. Na spotkaniu chcemy zebrać opowieści łączące Dębiec i wodę, z których powstanie drukowana Mapa Sentymentalna dzielnicy w ramach programu Generatora Malta. W spotkaniu nad Wartą będzie można uczestniczyć także online.

    Mapa Sentymentalna Dębca będzie przewodnikiem po dzielnicy śladami jej mieszkańców i mieszkanek, zbierze wspomnienia i anegdoty o wodach Dębca. Poszukujemy opowieści o stawach na Dębinie, o Warcie, o nieistniejącym już jeziorku przy Orzechowej. Czy woda była i jest częścią Waszego sąsiedztwa?

    Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00 zbiórką przed Domem Sąsiedzkim przy ul. Bukowej 2a (wejście od strony ulicy Kasztanowej) – z powodu ograniczonej liczby uczestników obowiązują zapisy mailowe: warsztaty@zielonagrupa.pl i telefoniczne: +48 668 398 394. Spacer zakończymy nad Wartą, gdzie o 17:45 odbędzie się druga część wydarzenia, na którym Maria Ratajczak oraz Urszula Ziober, członkinie Stowarzyszenia Zielona Grupa, zbiorą wspomnienia. W rozmowie nad Wartą można także wziąć udział online (spotkanie rozpocznie się o 17:45 się pod tym linkiem https://meet.jit.si/mapadebca).

    Z zebranych opowieści, wspomnień, legend powstanie drukowana Mapa Sentymentalna Dębca. Program tegorocznego Generatora Malta – społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta – toczy się wokół hasła „Woda jest tobą”. Poszukujemy „wodnych” historii, a także zdjęć czy rysunków. Poza spotkaniem materiały można przekazać mailowo warsztaty@zielonagrupa.pl, wrzucić do skrzynki na listy Domu Sąsiedzkiego bądź skontaktować się telefonicznie: + 48 668 398 394.

    Ja to pamiętam tak. Młode lata spędzało się nad Wartą. W wakacje kupowaliśmy maślankę, bułki i nad rzekę. Siedzieliśmy, potem na obiad i z powrotem nad Wartę. Umieliśmy pływać, więc braliśmy worki, przepływaliśmy na drugi brzeg, a tam były ogródki. Jabłek my nabrali w te worki, worki w majtki i wracaliśmy. I całe dnie nad wodą – wspomina mieszkaniec Dębca.

    ***

    W ramach poprzednich edycji Festiwalu Malta powstało sześć map poznańskich dzielnic: os. Piastowskiego, os. Kopernika, os. Grunwald Północ, Naramowic, Jeżyc i Wildy. Opowieści o fyrtlach przekłada na język wizualny Karolina Wojciechowska, graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Premiera Mapy Sentymentalnej Dębca odbędzie się w formie spaceru po dzielnicy, podczas którego usłyszymy wiele nostalgicznych opowieści i na nowo odkryjemy zapomniane miejsca. W ramach Malta Festival Poznań 2020 powstaną mapy sentymentalna Dębca oraz Głównej.

  • MARIA RATAJCZAK – absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kontynuowała studia na tej samej uczelni na kierunku Pedagogika. Jedna z kuratorek IX edycji Festiwalu Nowa Siła Kuratorska, cenne doświadczenie zdobywała podczas staży, wolontariatów i pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i podczas festiwali artystycznych. Obecnie członek zarządu Stowarzyszenia Zielona Grupa działającego w Poznaniu. Autorka opowieści teatru ilustracji kamishibai. Prowadzi warsztaty o charakterze edukacyjnym i artystycznym z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi i seniorami. Angażuje się w pracę na rzecz wzmacniania i rozwoju lokalnych społeczności. Jest współautorką i koordynatorką projektów, dofinansowanych m.in. przez Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    URSZULA ZIOBER – absolwentka Wzornictwa na wydziale artystycznym Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od początku istnienia (2013 rok) współpracuje ze Stowarzyszeniem Zielona Grupa, od 2016 jako jego prezeską. Odpowiedzialna za kierunkowanie rozwoju organizacji i pracę konceptualną nad projektami. Inicjatorka metody pracy dydaktycznej techniką japońskiego teatru kamishibai. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka licznych ilustrowanych opowieści dla dzieci oraz scenariuszy warsztatów edukacyjnych. Zarówno w swojej twórczości, jak i w pracy z najmłodszymi przede wszystkim stawia na doświadczanie sztuki i samodzielne tworzenie. Od kilku lat angażuje się w pracę z różnymi społecznościami wokół ich mikrohistorii i lokalnej tożsamości.