Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
 • Do kogo należy woda? Komu i czemu służy? Kto i jak reguluje jej przepływ?

  Wystawa w ramach finałowej wystawy Generatora Malta Woda jest tobą
  28.08, g. 18:00-21:00 wernisaż wystawy
  29-30, g. 12:00-18:00 wystawa

  Kolektyw Przepływ – grupa młodych badaczek i artystek z Poznania – bada i rejestruje historie niewidzialnej wody w Poznaniu: wód podziemnych, wodociągów, oczyszczalni, studni, a nawet kałuży. Rozmawiając m.in. z naukowczyniami, rzemieślnikami, kobietami zajmującymi się nurkowaniem czy rolnikami, bierze na warsztat wodę jako czynnik, który łączy z sobą to, co organiczne i nieorganiczne, to, co wspólne i sprywatyzowane.

  „Widzimy w wodzie źródło wszelkiego życia, przedmiot zainteresowań naukowych, nieodłączny element przeżyć duchowych i narzędzie pracy różnych osób – od tych drążących studnie po te zajmujące się bioenergoterapią. Szukamy ukrytych znaczeń i badamy relacje między wodą a istotami żywymi. Interesuje nas m.in. obieg wody, ślad wodny, życie w wodzie, proces jej przetwarzania i jej wymiar ezoteryczny”.

  Hydronarracje to projekt hybrydowy – korzystający z metod badawczych, refleksji teoretycznej i działań artystycznych. Podstawą pracy grupy, a zarazem sposobem organizowania wiedzy jest zbierany materiał filmowy – dokumentacje rozmów kontekstowych, archiwa found footage, wizualizacje danych i artystyczne impresje – wideo-art, muzyka, działania performatywne. Zebrany materiał posłuży za rdzeń instalacji interaktywnej, po której odbiorca będzie mógł swobodnie nawigować, konstruując własny przebieg narracyjny. 

  Instalacja będzie dostępna w formie wystawy w ramach finałowego tygodnia Generatora Malta. Hydronarracjom towarzyszyć warsztaty z obliczania śladu wodnego, spotkanie z radiestetą Władysławem Iwankiem oraz wykład dr Moniki Kubackiej Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych.

  Projekt został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą.

 • Kolektyw Przepływ to grupa młodych badaczek i artystek z Poznania. Ich losy splotły się dzięki krytycznemu zainteresowaniu sztuką i technonauką, umiłowaniu do eksperymentu oraz zoo- i biocentrycznej wrażliwości. Kolektyw nadaje na fali tymczasowości, poszukuje pozaludzkich sprawczości, negocjuje współbycie, zagląda w głąb, mierzy się z kryzysem, pośredniczy, spekuluje. Kolektyw tworzą: Julia Dąbrowska, Anna Dulny-Leszczyńska, Justyna Dziabaszewska, Aleksandra Kalinowska, Patryk Lichota, Magdalena Pierzchała, Zuzanna Popiel, Maria Żukowska.

  Julia Dąbrowska – artystka interdyscyplinarna, studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwentka wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W praktyce artystycznej interesuje się przestrzenią miejską, łączeniem mediów, perspektywą posthumanistyczną i artywizmem. Feministka intersekcjonalna, antyfaszystka i antykapitalistka. Hobbystycznie zajmuje się improwizacją teatralną.

  Anna Dulny-Leszczyńska – studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz projektowania doświadczeń użytkownika produktów cyfrowych w ramach kierunku user experience design w poznańskim oddziale Uniwersytetu SWPS. Absolwentka italianistyki. Interesuje się społecznym aspektem nowych mediów i technologii oraz ich wykorzystaniem w marketingu, a także psychologią poznawczą i jej rolą w projektowaniu. Prywatnie i zawodowo zanurzona w digitalu.

  Justyna Dziabaszewska – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Artystka wizualna, zajmuje się mediami narracyjnymi, głównie rysunkiem, grafiką, malarstwem, animacją, wideo. W sztuce ceni wrażliwość społeczną i środowiskową. Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystycznych w kraju i za granicą, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Entuzjastka diety roślinnej, transportu niskoemisyjnego i etyki troski.

  Aleksandra Kalinowska – absolwentka wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nabyte umiejętności w projektowaniu użytkowym i komercyjnym wykorzystuje do tworzenia krytycznych prac multimedialnych, dźwiękowych, środowisk 3D i gier cyfrowych. Technologię traktuje jednocześnie jako narzędzie i przedmiot krytycznych rozważań. Zainteresowanie teorią mediów rozwija, studiując na kierunku media interaktywne i widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Entuzjastka kultury internetu, miłośniczka roślin.

  Patryk Lichota – absolwent kulturoznawstwa i muzykologii. Doktor nauk o sztuce, adiunkt w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM, wykładowca na kierunku media interaktywne i widowiska UAM, w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz na kierunku intermedia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kompozytor, muzyk, autor instalacji multimedialnych, prac wideo, spektakli teatralnych i słuchowisk. W pracy naukowej zajmuje się wirtualną rzeczywistością i teleobecnością, cybereschatologią, sound artem i sound designem, teorią nowych mediów i gier wideo. Autor książki Tradycje hałasu w sztuce dźwięku.

  Magdalena Pierzchała – woda od zawsze stanowiła ważny element jej życia, ponieważ wychowała się nad Bałtykiem. Studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym także zawodowo zgłębia tajniki marketingu. Od lat związana z festiwalem Literacki Sopot, który daje jej możliwość lepszego poznania zagranicznej literatury. Motorem napędzającym ją do działania na co dzień są jej chłopak, przyjaciele i rodzina. Prywatnie lubi podróże zarówno małe, jak i duże oraz gdy kolorowy wieje wiatr.

  Zuzanna Popiel – absolwentka polonistyki, studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisze, rysuje, tatuuje, tworzy wideo. W pracy artystycznej zajmuje się m.in. tematami kobiecego ciała i chorób psychicznych.

  Maria Żukowska – absolwentka lingwistyki i studentka mediów interaktywnych i widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przed pandemią zwiedzała świat z aparatem w dłoni i przytulała ludzi. Teraz przytula drzewa i czerpie energię z lasu. Miłośniczka kina niezależnego, herbaciarni i fotografii dokumentalnej.