Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Forum „Pandemia jako źródło kultury” / Malta Festival Poznań 2020 KROK 1 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaForum „Pandemia jako źródło kultury” / Malta Festival Poznań 2020 KROK 1 / fot. Maciej Zakrzewski
  • Pandemia, susza, przeludnienie – to wyzwania, którym muszą sprostać współczesne metropolie. Już teraz antropolodzy miejscy, socjologowie, urbaniści zastanawiają się nad tym, jak sprawić, by coraz liczniejszym mieszkańcom miast żyło się wygodnie, a firmy informatyczne oferują rozwiązania, które w przyszłości mają pomagać miastom w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami. Czym są „inteligentne miasta”? Czy na zmiany klimatyczne, epidemie i rosnącą liczbę mieszkańców miast można się przygotować?

    Jak brać udział w wydarzeniach?

    Bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek 3 lipca od godziny 17:00 oraz w sobotę 4 lipca od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

    FORUM 2020

    W urodzinowym cyklu maltańskich debat na placu Wolności mieliśmy zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku zmierza świat, a wraz z nim festiwal Malta. Chcieliśmy, by przeszłość stała się punktem wyjścia do myślenia o przyszłości – miasta, demokracji, kultury, człowieka. W kontekście pandemii, która wymusiła na nas zmianę formuły tegorocznej edycji festiwalu, pytanie „co dalej?” stało się jeszcze bardziej istotne. Czy otwarcie granic i zniesienie obostrzeń będzie oznaczać powrót do „normalności”? Wirus niewątpliwie wstrząsnął konstrukcją świata, jaki znaliśmy, zmienił nasze sposoby postrzegania, oceniania, komunikowania się, to, jak reagujemy, co lubimy, o czym marzymy. Musieliśmy odwołać podróże, utknęliśmy zamknięci w jednym miejscu, doświadczyliśmy poczucia śmiertelności i podporządkowania naturze. Czy wyciągniemy naukę z lekcji, jaką nam natura zafundowała? Czy pandemia skłoni nas do podjęcia radykalnych zmian w skali mikro – naszym codziennym życiu – i makro – na poziomie systemowych rozwiązań? W tegorocznym Forum chcemy zastanowić się nad przyszłością miasta, demokracji, człowieka i kultury po pandemii.

    W kolejnych spotkaniach Forum gośćmi będą m.in. Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz.

  • EDWIN BENDYK – dziennikarz, publicysta i pisarz, komentator w tygodniku „Polityka", zajmuje się tematyką cywilizacyjną, relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Autor wielu książek, w tym „Zatrutej studni” nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 roku, „Buntu Sieci” opisującego protesty w 2012 roku oraz „W Polsce czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (2020). Kurator programu Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Współorganizował Kongres Kultury 2016 i ruch Forum Przyszłości Kultury. Wykłada w Collegium Civitas i Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego PEN Clubu, European Council on Foreign Relations, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix".

    JOLANTA STARZAK – architekta i urbanistka (członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów oraz Izby Architektów w Holandii). Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz w Holandii, otworzyła w 2012 roku wraz z Dawidem Strębickim własną pracownię projektową Atelier Starzak Strebicki, realizującą projekty z dziedziny projektowania wnętrz, architektury oraz urbanistyki w Polsce, Belgii, Holandii i na terenie Niemiec. W projektowaniu intryguje nas różnorodna skala działań projektowych: począwszy od skali wnętrza, poprzez projekty domów, budynków użyteczności publicznej aż do skali urbanistyki miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze. Bliska jest nam także architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej. W 2016 roku nasza pracownia została zaproszona do wzięcia udziału w 15 Biennale Architektury w Wenecji, a jeden z naszych projektów partycypacyjnych „Kijkgat” był prezentowany podczas Biennale w Pawilonie Belgijskim w ramach wystawy „Bravoure”. Regularnie współpracujemy z Fundacją Bęc Zmiana oraz School of Form i kierunkiem Urban Management na Collegium Da Vinci w Poznaniu. W School of Form Jola Starzak jest wykładowczynią oraz opiekunką kierunku Wzornictwo.

    PIOTR JUSKOWIAK – doktor kulturoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”, tłumacz. Jego zainteresowania badawcze obejmują: krytyczne studia miejskie; miejską ekonomię kultury; społeczno-polityczne aspekty sztuki współczesnej; procesy ekonomicznej restrukturyzacji miast postsocjalistycznych; kulturowe aspekty neoliberalizmu. Autor książki „Przestrzenie wspólnoty: Filozofia wspólnotowości w perspektywie badań nad miastem postindustrialnym” (2015) i współredaktor antologii „Ekologie” (2014; razem z Aleksandrą Jach i Agnieszką Kowalczyk).