Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
 • Dzikie Strumienie to projekt łączący performatywną obecność, zaangażowanie i fizyczny kontakt artysty z przestrzenią trzech poznańskich cieków: Różanego Potoku, Strumienia Junikowskiego i Bogdanki. Nawiązując do tradycji spływów kajakowych, w skonstruowanym przez siebie kajaku z butelek z recyklingu Mateusz Kowalczyk planuje przemierzyć je od źródła do ujścia, by sprawdzić ich stan i opowiedzieć ich wyjątkowe historie. Całą podróż będzie można śledzić podczas streamingu na żywo.

  DZIEŃ PIERWSZY / Bogdanka / zobacz nagranie transmisji na YouTube

  DZIEŃ DRUGI / Różany Potok / zobacz nagranie transmisji na YouTube

  DZIEŃ TRZECI / Strumień Junikowski / zobacz nagranie transmisji na YouTube

  Każdy ze strumieni zaczyna bieg gdzie indziej, ich trasy są zróżnicowane, czasami łączą się z oryginalną drogą, którą prowadziły dawne rzeki Poznania, czasem koryto regulują ciężkie bloki betonu. Płynące głównie obrzeżami miasta, przez niektórych mieszkańców traktowane jak ścieki, stanowią schronienie dla wielu gatunków nieludzkich.

  Zadanie kojarzące się z wakacyjną wycieczką jest jednak bliższe aktywistycznemu wyzwaniu terenowemu. Przejście i gdzieniegdzie wpłynięcie na wodę artysta połączy z zebraniem dokumentacji fotograficznej odcinków potrzebujących interwencji określonych służb czy instytucji, do których należy opieka nad ich unikatowym ekosystemem. Te wodne wysypiska – świadectwa naszych konsumenckich nawyków – muszą zniknąć!

  Ważnym elementem podróży będzie field recording – zapis środowiska audialnego, którego premierowe odsłuchy są zaplanowane na finał Generatora Malta. Płynąc lub idąc (zależnie od stanu wody) strumieniami wijącymi się pośród pól i terenów zamieszkałych, artysta będzie wchodzić w zróżnicowane formy interakcji nie tylko z florą i fauną. Niekiedy zasięgnie porady specjalistki lub specjalisty w tematach hydrologicznych, co pomoże zrozumieć nieoczywisty bieg tych wód.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIERWSZEGO DNIA PROJEKTU

 • MATEUSZ KOWALCZYK – artysta wizualny, performer, aktywista. Student studiów magisterskich Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Główną osią jego praktyki jest tworzenie doświadczeń interaktywnych, do których wykorzystuje: instalację i obiekty w przestrzeni miejskiej, performance i muzykę. Od 2015 roku aktywnie współtworzy Park Rzeźby na Bródnie powstały z inicjatywy Pawła Althamera oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od 2018 roku prowadzi projekt Szaman Polski. Obecnie interesuje się i pracuje m.in. w medium wirtualnej rzeczywistości (VR) poszerzając to medium o swoje skany zrobione smartfonem.

 • Mateusz Kowalczyk – autor

  Bartek Górski – produkcja

  Anna Zalejska – produkcja

  Sonia Borkowicz – koordynacja

  dr hab. Renata Dondajewska – konsultacja merytoryczna

  dr Wojciech Mania – konsultacja merytoryczna


  realizacja streamingu:

  Kolektyw .wju

  Mikołaj Ludwik Szymkowiak

  Grzegorz Leszczyński

  Mikołaj Dziamski