Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Aneta Czarnocka-Kanik and Maciej Kanik
Galeriafot. Aneta Czarnocka-Kanik and Maciej Kanik
 • Double Trouble, czyli „podwójne kłopoty”, to duet muzyczno-ruchowy tworzony przez rodzeństwo: basistę i kompozytora Marcina Bożka oraz tancerkę, performerkę i choreografkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską. Duet powstał w 2015 roku i jego celem jest swobodna improwizacja. Artyści improwizowali wspólnie zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych (m.in. w CK Agora, w ramach wrocławskiego festiwalu Art of Improvisation; w Galerii Pionova w Gdańsku; w Teatrze Boto w Sopocie czy na placu Kaszubskim w Gdyni).

  Improwizacja dźwiękowo-ruchowa odbędzie się w trzech miejscach w Poznaniu:
  godz. 14:00, Park Mickiewicza
  godz. 16:00, Park Stare Koryto Warty, plac zabaw
  godz. 19:00, Śródka pod muralem

  NIE DO ZOBACZENIA PO RAZ DRUGI – MALTAŃSKIE IMPROWIZACJE

  W tym roku na scenie na placu Wolności planowaliśmy cykl improwizacji muzycznych, aktorskich, tanecznych i ich kombinacje. Trzy projekty zaprezentujemy w ramach nowego programu: warszawski Klub Komediowy wystąpi w siedzibie Fundacji Malta w sierpniu, a w lipcu Aleksandra Bożek-Muszyńska i Krystyna „Lama” Szydłowska będą improwizować na podwórkach Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza. Będziemy patrzeć, jak improwizatorki i improwizatorzy na naszych oczach – z tego, co ich otacza – konstruują nową rzeczywistość, zakrzywiają znaczenia, żonglują pojęciami, potykają się i te potknięcia wykorzystują, zamieniają na inspiracje.

  Sztuka improwizacji jest magnetyczna dla obserwatora, ponieważ zawiera w sobie ogromną dawkę uczciwości, jest transparentna, bezwstydna, niewyrachowana. Artystki i artyści odsłaniają własny proces twórczy i przystają na jego ocenę – bo widzowie przecież do takiej oceny mają prawo. Podtrzymują w sobie stan niepewności, braku bezpieczeństwa, akceptują i absorbują inspiracje bez przygotowania. Nie jest to przejawem masochizmu. Taki dyskomfort jest konieczny, by skutecznie poszukiwać, poznawać, odkrywać. Tam gdzie stagnacja, bezpieczeństwo, rutyna, tam nie ma rozwoju ani improwizacji. Tam gdzie akceptacja, współpraca, intuicja, odwaga, tam czysty proces twórczy. A prócz niego: zastrzyk adrenaliny, radość, zabawa, często śmiech – pozytywny efekt uboczny. W czasach skrojonych pod zbadane zapotrzebowanie gotowych na sprzedaż produktów takie intuicyjne działanie przyciąga i fascynuje.

  Wszystko, co się stanie w ramach maltańskich improwizacji, będzie niepowtarzalne, premierowe i wszyscy widzowie będą mogli poczuć się wyjątkowo. Festiwale oferują zazwyczaj wydarzenia przepróbowane, obejrzane, wyselekcjonowane. Malta proponuje wysokiej jakości efemeryczne ryzyko i aż szkoda byłoby je pominąć.

 • ALEKSANDRA BOŻEK-MUSZYŃSKA – tancerka, choreografka, performerka, trenerka biznesu i filolożka. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015, 2016 i 2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. W 2017 roku wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. W swojej pracy fascynuje się zarówno tym, co niewerbalne, jak i werbalne. Na co dzień nieustannie szuka okazji do improwizacji.

  MARCIN BOŻEK – gitarzysta basowy, kompozytor. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni w latach 2005–2015. Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, artystami sztuk wizualnych, tancerzami oraz solo. Od ponad dekady intensywnie pracuje indywidualnie i zespołowo w duetach (m.in. z Mikołajem Trzaską, Tomkiem Gadeckim, Rafałem Mazurem, Willim Hannem, Francois Carrierem, Michaelem Lambertem), triach oraz w zespołach koncertujących (od 2017 roku z Krakow Improvisers Orchestra). Operuje dźwiękami potocznie nienazywanymi muzyką. Jest założycielem i dyrygentem Gdynia Improvisers Orchestra.