Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria
 • Komunikat dotyczący nieobecności Gustavo Carvalho na festiwalu

  DISTANT HORIZONS
  pokaz filmu z koncertem fortepianowym

  50 krzeseł na brzegu morza
  50 krzeseł ustawionych w prostokąt
  50 krzeseł przodem do morza
  50 osób siedzi na krzesłach. Czekają
  W niemym balecie…
  50 osób przodem do morza. Patrzą w morze…
  Powoli narasta przypływ…
  Morze wzbiera. Nieubłaganie…
  Fale obmywają ciała…
  50 osób zanurzonych w wodzie patrzy w morze…
  Morze wzbiera, ogarnia przestworze piasku…
  Morze zalewa oczy, pochłania ciała...

  W latach 2014–2016 Pascal Marquilly, francuski artysta wizualny, w różnych częściach świata, m.in. na północy Francji, Nowej Kaledonii, archipelagu Vanuatu i w Saint-Louis w Senegalu, filmował tę samą scenę. 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców i mieszkanek lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. Jedno kilkudziesięciominutowe ujęcie w trakcie przypływu. Bez montażu. Nieruchomy kadr. Do projektu dołączył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista, który stworzył do filmów ścieżkę dźwiękową – koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága.

  W ramach Generatora Malta zaprezentujemy ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, na granicy plaży Malo-les-Bains. Dunkierka jest miastem przemysłowym, które zalicza się do miast wysokiego ryzyka środowiskowego. Jednym z głównych zagrożeń jest zalanie. Ludzie „wygrali” wprawdzie z morzem, instalując system wewnętrznych kanałów, które rozprowadzają wodę na ląd. Ale ryzyko przemysłowe w połączeniu z podnoszącym się poziomem wód Morza Północnego sprawiają, że Dunkierka i jej mieszkańcy są nieustająco w niebezpieczeństwie.

  Ujęcie nagrywaliśmy w dniu bardzo wysokiego przypływu. Ale nie było wówczas wiatru, co jest bardzo rzadkie na tych plażach. To nadało filmowi unikatowy charakter – powolne podnoszenie się wód, bez spektakularnego efektu – komentują artyści.

  Projekt Marquilly’ego i Carvalho pokazuje, że katastrofa klimatyczna nie przychodzi nagle, nie jest punktem kulminacyjnym albo momentem przełomowym. Warunki życia ludzi na Ziemi zmieniają się powoli, jak przypływ czy fale morskie, które stopniowo podmywają fundamenty ludzkich struktur. Projekt angażuje społeczności zalewanych miast i wysp, pokazując coś jeszcze: konsekwencje braku działań ze strony ludzi. Niedziałanie jest działaniem.

  Projekt został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą.

 • Pascal Marquilly jest pisarzem, reżyserem i artystą wizualnym, który realizuje transdyscyplinarne prace łączące wszystkie elementy obrazu. Stanowią one podstawę instalacji kwestionujących współczesną rzeczywistość społeczno-polityczną. Jego metoda poddaje w wątpliwość mechanizmy interpretacji, ideę wspólnoty oraz w szczególności nasz stosunek do przyrody, ekologii i do żywiącej nas ziemi. Jako artysta związany jest z Group A - Cultural Cooperative.

  Gustavo Carvalho studiował pod kierunkiem Olega Maisenberga na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej oraz pod kierunkiem Elissy Virsaladze w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Jest zwycięzcą II Konkursu Muzycznego im. Nelsona Freiry (Rio de Janeiro). Carvalho występował na prestiżowych scenach muzycznych, m.in., w Tonhalle w Zurychu, Palau de la Musica w Barcelonie, Musikverein w Wiedniu, Auditorium du Louvre w Paryżu, Philharmonie am Gasteig w Monachium oraz w Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego. Jego zainteresowanie muzyką współczesną zaowocowało współpracą z kompozytorami takimi jak Samir Odeh-Tamimi, Harry Crowl, Sérgio Rodrigo i György Kurtág.

 • Reżyseria – Pascal Marquilly 

  Fortepian – Gustavo Carvalho

  Partnerzy: Pictanovo, Institut Français, Région Hauts-de-France, Ville de Dunkerque, Communauté urbaine de Dunkerque, Ambassade de France au Vanuatu, Fhuthers Arts, Province Sud Nouvelle Calédonie, Ville de Paris, Akuo Fondation, Institut Français du Sénégal, Ville de Lille, Ville de Saint-Louis, Le Château Diagn’Art.