Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Ralph Kaminski, fot. Dawid Grzelak
GaleriaRalph Kaminski, fot. Dawid Grzelak
  • To będzie jeden z najbardziej kameralnych koncertów tegorocznej, jubileuszowej Malty. Głos i fortepian, czyli Ralph Kaminski i Bartek Wąsik, wystąpią tego wieczoru w duecie na jednym z poznańskich osiedli. Najpierw zabrzmi Mi-lA-soL-Ti-Fa, miniatura fortepianowa oparta na pięciu dźwiękach zawierających litery, które tworzą słowo „Malta”. Bartek Wąsik napisał ją kilka lat temu dla poznańskiego festiwalu w ramach akcji wsparcia i solidarności. Po niej wybór oryginalnych piosenek Ralpha Kaminskiego i coverów (m.in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesława Niemena), z których artyści stworzą intymną opowieść o miłości, nadziei, wolności i marzeniach. Zabrzmią cicho, jak przed snem. Przytulą.

  • Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Orchestra Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. W Filharmonii Berlińskiej wykonał wraz z Kwadrofonikiem autorską aranżację Święta wiosny Igora Strawińskiego i utwory z płyty Folklove – nagrodzonej Folkowym Fonogramem Roku. Jego projekt Nowa Warszawa, czyli 12 na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m.in. z Bartkiem Konopką (film Nowa Warszawa), Janem Komasą (widowisko Ksenofonia), Arturem Rojkiem (Symfonia przemysłowa nr 1), Adamem Strugiem (Requiem ludowe – uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską czy Dorotą Miśkiewicz (Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci – złota płyta). Na festiwalu Malta występował wielokrotnie – jako twórca muzyki i pianista. W 2016 roku stworzył wraz z Miłoszem Pękalą muzykę do widowiska Ksenofonia. Symfonia dla innego w reżyserii Jana Komasy. W 2018 roku współtworzył (razem z Cezarym Duchnowskim, Andrzejem Bauerem, Agatą Zubel, Orkiestrą Collegium F pod batutą Marcina Sompolinskiego) koncert Konieczny? Koniecznie. W tym samym roku wystąpił na Malcie z Barbarą Kingą Majewską w duecie Bardo.

    Ralph Kaminski – wokalista, autor tekstów i kompozytor. Tworzy autorską muzykę nawiązującą do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku jazzu i muzyki estradowej, studiował również na Muzycznym Uniwersytecie Codarts w Rotterdamie. Artystycznie związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu Carpathia 2011 czy główna nagroda na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym „Fama 2013”. W 2014 roku został również nominowany do prestiżowej nagrody artNoble w kategorii muzyka. Jest zwycięzcą Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na PPA 2019.