Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

Ostatnie 3 dni 30. edycji festiwalu Malta! Zapraszamy na debatę na pl. Wolności o Sztuce wobec ideologii oraz o procesie, jaki Fundacja Malta wytoczyła Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W opuszczonej pływalni Olimpia, nad jeziorem Rusałka, a także na Głównej i na Dębcu dwumiesięczne działania podsumuje Generator Malta – wystawy, warsztaty, spotkania, koncerty, spacery.

Sztuka wobec ideologii

Zapraszamy na ostatnią debatę tegorocznej Malty! O Sztuce wobec ideologii będą dyskutować 29 sierpnia o g. 14:00 na pl. Wolności Agnieszka Holland, prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells, Alicja Biała, Szymon Ossowski, Karolina Lewicka oraz Michał Merczyński.

Spory i dyskusje na temat sztuki zawsze są częścią szerszej debaty wokół sytuacji politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej danego kraju. W czasie kryzysu, jakimi są wojny kulturowe, nabierają jednak szczególnej mocy. Od kilku lat politycy próbują przewartościować polski krajobraz społeczny: przejmują instytucje, uciszają głosy, podważają autonomiczność sztuki. Punktem wyjścia do rozmowy o sztuce wobec ideologii będzie precedensowy proces, jaki Fundacja Malta wytoczyła Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z powodu niewypłaconej dotacji dla festiwalu w 2017 roku, kiedy jednym z kuratorów był Oliver Frljić. Fundacja, wspierana przez prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells, wygrała w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a 8 lipca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o oddaleniu apelacji MKiDN. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta zaległe 300 tys. zł.

Gośćmi debaty Sztuka wobec ideologii będą: Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, jedna z najważniejszych europejskich postaci kina; Wojciech Marchwicki – adwokat w kancelarii Hogan Lovells, absolwent prawa i historii na UAM oraz Harvard Law Scholl; Adam Klepczyński – prawnik w Programie Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wspólnie z Wojciechem Marchwickim reprezentowali Fundację Malta w procesie z MKiDN; Alicja Biała – artystka wizualna, ilustratorka, graficzka; Szymon Ossowski – politolog i medioznawca, profesor uczelni w Zakładzie Komunikacji Społecznej UAM. Rozmowę poprowadzą Karolina Lewicka – dziennikarka Radia TOK FM oraz Michał Merczyński – prezes Fundacji Malta i dyrektor Malta Festival Poznań. Na debatę obowiązują bezpłatne wejściówki, rozmowa będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Wystawa i warsztaty Generatora Malta w pływalni Olimpia

Finałowa wystawa Generatora Malta podsumuje kilkumiesięczne działania artystek i aktywistów, którzy przez 2 miesiące krytycznie przyglądali się relacji człowieka i wody, zarówno z perspektywy lokalnej, jak i globalnej. Wystawę Woda jest tobą w nieczynnej pływalni Olimpia stworzy 8 ekspozycji, w programie także bezpłatne warsztaty i spotkania wokół tematu wody. Wystawa potrwa od piątku do niedzieli.

Wystawa Woda jest tobą zakończy i podsumuje działania artystów, którzy w ramach Generatora Malta przez kilka miesięcy przyglądali się społecznym kontekstom wody. W niecce basenu oraz w pomieszczeniach pływalni (w szatni, w nieczynnych łazienkach) umieszczone będą ekspozycje 8 projektów. Uczestnicy będą mogli odsłuchać wszystkich odcinków podcastu Oli Juchacz Woda jest tobą, zobaczyć teledysk w reż. Marii Ornaf do protest-songu zespołu CUKRY, wideo-pocztówki z działkowcami ROD Bogdanka Kolektywu Nurkowego Bojka oraz zobaczyć drukowaną wersję mapy www.jeziorawielkopolski.pl Darii Mielcarzewicz. Mateusz Kowalczyk w instalacji We mnie wszystko już płynie przypomni podróż kajakiem przez poznańskie dzikie strumienie, Małgorzata Myślińska zaprosi na plażowanie w basenie i zaprezentuje premierowego zina Gęsia skórka. Pamela Bożek zachęci do głosowania na zbiórkę budującą studnie w Afryce – część budżetu projektu Studnia trafi na konto zwycięzcy. Kolektyw Przepływ zaprezentuje wielokanałową instalację wideo o podziemnych hydronarracjach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o g. 18:00, towarzyszyć mu będzie DJ set Dawida Dąbrowskiego. Instalacja będzie czynna w sobotę i niedzielę w g. 12:00-18:00. W piątek odbędzie się także dżinsowy performans Wet fingers młodzieżowego kolektywu Ludzie DoWody.



Zapraszamy także do udziału w towarzyszących wystawie warsztatach i spotkaniach: warsztatach ruchowych Gęsia skórka Małgorzaty Myślińskiej i Pawła Kubiaka, warsztatach nurkowania „na sucho” z Kolektywem Nurkowym Bojka oraz działaniach Kolektywu Przepływ: warsztatach obliczania śladu wodnego, spotkaniu z radiestetą Władysławem Iwankiem oraz w wykładzie dr Moniki Kubackiej Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy, szczegóły znajdują się na www.malta-festival.pl.



Nad jeziorem Rusałka trwa do niedzieli wystawa Rusalka’s Tales Sary Alavi. Instalację tworzy kilkadziesiąt glinianych łódek rozpuszczanych powoli przez kapiącą z sufitu wodę, w tle słychać nagrane historie przymusowych budowniczych Rusałki, które mieszają się z opowieściami mieszkańców obozu dla uchodźców w Mediolanie. Zapraszamy dzisiaj w g. 16:00-19:00 i w weekend między 12:00 a 16:00. W sobotę o g. 16:00, także nad Rusałką, odbędzie się spektakl teatralny Mitologia klimatyczna kolektywu Aqurat, który będzie ostatnim wydarzeniem w ramach projektu H2O, który pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej tworzą 4 młodzieżowe grupy twórcze.

Koncerty Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise na finał Map sentymentalnych Głównej i Dębca

W ramach finałowego weekendu Generator Malta odwiedzi także 2 dzielnice Poznania szczególnie związane z wodą – Główną i Dębiec. 29 i 30.08 odbędą się tam premiery Map sentymentalnych obu dzielnic, spacery ich śladami oraz koncerty: Enchanted Hunters na Głównej i Tropical Soldiers in Paradise na Dębcu.

Mapy sentymentalne będą nietypowymi przewodnikami po fyrtlach śladami ich mieszkańców i mieszkanek – stworzone z legend, trajektorii spacerów, pamiątkowych fotografii, a nie danych z urzędowych dokumentów. Spacery z premierowymi mapami w dłoniach odbędą się: 29.08 na Głównej (start o g. 18:00 na Rynku Wschodnim) oraz 30.08 na Dębcu (start o g. 17:00 przy Leśniczówce na Dębinie).

Na metach spacerów bezpłatne koncerty! Zapraszamy na koncert zespołu Enchanted Hunters 29.08 o g. 20:00 w Parku im. ks. Tadeusza Kirschke oraz na wieczór z Tropical Soldiers in Paradise 30.08 o g. 19:00 w Forcie IX a (wejście do ul. 28 Czerwca).


Powrót do informacji prasowych