Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. BW Pictures
Galeriafot. BW Pictures

Wspomnienie zanurzenia w zimnej wodzie, zejścia pod powierzchnię. Zaburzenie zmysłów słuchu i wzroku. Miejsce, którego nie ma.

Pływalnia Olimpia – tętniące niegdyś życiem miejsce, w którym zmysły słuchu, wzroku i czucia zaczynały działać na innych zasadach – została zamknięta. O tęsknocie do lokalnej przestrzeni rekreacji, oczyszczenia i zmiany sensorycznej świadczy m.in. społeczna akcja mająca na celu przywrócenie Olimpii mieszkańcom. To poczucie braku było dla Dawida Dąbrowskiego i Evgenii Klemby impulsem do powstania projektu wewnątrz pustego obecnie basenu. Artyści pracują na zjawisku fatamorgany, które występuje w warunkach skrajnego wyczerpania i niedoboru wody. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych osobie jawi się miraż, miejsce obiecane.

Uczestnicy zostali zanurzeni w dźwięku i obrazie wewnątrz basenu. Dźwięk wydobywał się spod powierzchni nieobecnej wody przy pomocy hydrofonu, dając wrażenie zanurzenia. Dąbrowski w pracy z hydrofonem wykorzystał też tę właściwość wody, która przez infekowanie różnymi substancjami zmienia przewodność. Zmiany te wywołały zmiany jakościowe słyszalnych dźwięków. Dno basenu było wypełnione projekcjami, budującymi wrażenie istnienia wody w zbiorniku. Oko i ucho widza  poszukiwało wody, której nie było.

zdjęcia: BW Pictures