Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

24 sierpnia na pl. Wolności stanęła interaktywna instalacja Znikający mur stworzona przez Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mur wypełniony został blisko 6000 drewnianymi klockami z wygrawerowanymi cytatami nadesłanymi przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Były to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z filmów, wierszy i powieści m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, Herty Müller, Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill czy Tadeusz Mazowiecki. Zwiedzający instalację mogli zabierać ze sobą klocki na pamiątkę. Znikające elementy symbolizowowały znikający mur. Poznań był jednym z trzech polskich miast, w których można było zobaczyć instalację. Festiwal Malta był partnerem wydarzenia.

Wystawę otworzyli: Michał Merczyński – Dyrektor Festiwalu Malta, Christoph Garschynski – Konsul honorowy Niemiec w Poznaniu, Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Karin Ende – Zastępczyni dyrektora Goethe-Institut w Warszawie.

zdjęcia: Maciej Zakrzewski