Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Instalacja jest zbiorem teatralnych obiektów i zdjęć z okazji ćwierćwiecza artystycznych działań grupy teatralnej Asocjacja 2006 w ramach obchodów Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła. Działania te zostały zainicjowanych w 1996 roku przez prof. Jarosława Maszewskiego i studencką grupę Asocjacja Kółka Graniastego, jako pospolite ruszenie artystów. Od 2003 roku wydarzenie jest kontynuowane i rozbudowane przez dr hab. prof. UAP Piotra Tetlaka, a następnie Interdyscyplinarną Grupę Teatralna Asocjacja 2006 działającą w polskim nurcie teatru plastycznego.

Działania widowiskowe z okazji Święta Patronów Miasta Poznania, rozpoczęte w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w 1996 roku, za każdym razem fetowane były paradami i korowodami, a od 2006 roku rozbudowane zostały o spektakle teatralne, koncerty i działania performatywne. Od samego początku do działań włączali się znani artyści i przyjaciele związani z Asocjacją 2006 i jej protoplastą Asocjacją Kółka Graniastego jak: Hanna Banaszak, Lech Raczak, Daria Anfelli, Zbigniew Łowżył, Przemysław Grządziela „Klaun Pineska”, Wojciech Deneka, Jarosław Patycki, Wiesław Paprzycki, Przemysław Prasnowski, Janusz Stolarski, Jacek Halas, Arnol Dabrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch i wiele innych osobowości artystycznych Poznania.

W obchody obydwu Asocjacji włączały się kolejno od 1996 roku: Urząd Miasta Poznania, Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Malta Festival Poznań, Centrum Kultury Zamek, Teatr Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Spółka Targowiska, Aquanet.

zdjęcia: Maciej Zakrzewski