Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. BW Pictures
Galeriafot. BW Pictures

Neutralna woda. Uwikłana przez człowieka w gry polityczne, grzechy kapitalizmu i wakacyjne marzenia. Jej cechy m.in. przezroczystość, bezwonność, zmienność stanów skupienia pozwalają jej rezonować z otoczeniem, przyjmować jego kształty, temperaturę, odbijać krajobraz i rozgrywające się wokół sytuacje – prozaiczne i te nie do wyobrażenia.

Woda, w postaci stawów, rzek, jezior, wód gruntowych, lodowców, oceanów, studni, wyschniętych koryt i niecek, chmur nad naszymi głowami czy wpuszczona w sieć rur pod chodnikami, naznaczona jest ludzkim działaniem. Woda nas ucieleśnia. Jest granicą wyznaczającą podział na „my” i „wy”, przeszkodą dla osób szukających schronienia przed wojnami i dyktaturami. Jest archiwum antropocenu, lustrem zmian klimatu. Dobrem wspólnym i zasobem, za który potrafimy zabić. Jest żywiołem, ofiarą. Przywilejem, prawem. Ryzykiem. Przyjemnością. Jest życiem. Woda jest nami. Woda to ty.

Wystawa finałowa Generatora Malta 2020 podsumowuje kilkumiesięczne działania artystek i aktywistów, krytycznie przyglądających się relacji człowieka i wody, z perspektywy lokalnej i globalnej. Czego możemy dowiedzieć się o nas samych od wysychających rzek, grzmotu topniejącego lodu na biegunie Północnym, płotu biegnącego przez środek dzikiego strumienia, dna jeziora zbudowanego z macew, zapuszkowanych mieszkańców mórz, sprywatyzowanej wody pitnej?

W przestrzeniach nieczynnej pływalni Olimpia* na Grunwaldzie, efekty swojej pracy zaprezentowali:
Kolektyw Nurkowy Bojka „Bogdanka w klinie”
Pamela Bożek „Studnia”
CUKRY, Maria Ornaf i Zuzanna Zachara-Hassairi „Woda jest tobą”
Ola Juchacz „Woda jest tobą”
Mateusz Kowalczyk „We mnie wszystko już płynie”
Daria Mielcarzewicz „Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie”
Małgorzata Myślińska „Gęsia skórka”
Kolektyw Przepływ „Hydronarracje”

opieka kuratorska: Joanna Pańczak
koordynacja: Sonia Borkowicz, Patryk Moszka, Mateusz Nowacki, Joanna Spychała
produkcja: Bartosz Górski, Anna Zalejska

* Za odkrycie pływalni Olimpia jako przestrzeni ekspozycji działań artystycznych wokół społecznych kontekstów wody dziękujemy Dawidowi Dąbrowskiemu. W ramach Generatora Malta, wspólnie z Evgenią Klembą przygotowuje w jednym z jej basenów projekt „Zanurzenie”.

zdjęcia: BW Pictures