Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria

24-26.06 / Bogdanka, Różany Potok, Strumień Junikowski

Dzikie Strumienie to projekt łączący performatywną obecność, zaangażowanie i fizyczny kontakt artysty z przestrzenią trzech poznańskich cieków: Różanego Potoku, Strumienia Junikowskiego i Bogdanki. Nawiązując do tradycji spływów kajakowych, w skonstruowanym przez siebie kajaku z butelek z recyklingu Mateusz Kowalczyk planuje przemierzyć je od źródła do ujścia, by sprawdzić ich stan i opowiedzieć ich wyjątkowe historie. Całą podróż będzie można śledzić podczas streamingu na żywo.

Każdy ze strumieni zaczyna bieg gdzie indziej, ich trasy są zróżnicowane, czasami łączą się z oryginalną drogą, którą prowadziły dawne rzeki Poznania, czasem koryto regulują ciężkie bloki betonu. Płynące głównie obrzeżami miasta, przez niektórych mieszkańców traktowane jak ścieki, stanowią schronienie dla wielu gatunków nieludzkich.

Zadanie kojarzące się z wakacyjną wycieczką jest jednak bliższe aktywistycznemu wyzwaniu terenowemu. Przejście i gdzieniegdzie wpłynięcie na wodę artysta połączy z zebraniem dokumentacji fotograficznej odcinków potrzebujących interwencji określonych służb czy instytucji, do których należy opieka nad ich unikatowym ekosystemem. Te wodne wysypiska – świadectwa naszych konsumenckich nawyków – muszą zniknąć!

Ważnym elementem podróży będzie field recording – zapis środowiska audialnego, którego premierowe odsłuchy są zaplanowane na finał Generatora Malta. Płynąc lub idąc (zależnie od stanu wody) strumieniami wijącymi się pośród pól i terenów zamieszkałych, artysta będzie wchodzić w zróżnicowane formy interakcji nie tylko z florą i fauną. Niekiedy zasięgnie porady specjalistki lub specjalisty w tematach hydrologicznych, co pomoże zrozumieć nieoczywisty bieg tych wód.

fot. Maciej Zakrzewski