Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

Łazarski skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej dziś otoczony jest miejscami parkingowymi. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa placu. Podczas Park(ing) Day Poznań 2019 chcemy zaprosić mieszkańców i mieszkanki do rozmowy o przyszłości tego miejsca, jego potencjałach, architekturze, funkcjach, o potrzebach i obawach jego użytkowników.

Skwer Eki z Małeki po raz pierwszy przebudowany był w 2015 roku w ramach testu, zarówno dla miejsca, jak i jego użytkowników – od początku w planach było poszerzenie placu. Od czasu pierwszej przebudowy skwer, z miejsca o niechlubnej opinii i etykiecie niebezpiecznego, przekształcał się w zieloną i przyjazną lokalizację, na której prowadzone są aktualnie działania kulturalne czy edukacyjne. W związku z planowanym wprowadzeniem na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania, zmienią się zasady postoju w rejonie skweru. Otworzy to możliwość przekształcenia go w śródmiejski plac. Stąd decyzja Rady Osiedla św. Łazarz o przeznaczeniu środków na konsultacje społeczne i opracowanie na ich podstawie koncepcji zmian w tym miejscu.

W 2018 roku skwer oficjalnie zyskał nazwę skweru Eki z Małeki, która nawiązuje do potocznej nazwy ulicy Małeckiego jakiej używano zwłaszcza w latach 50., kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była grupa Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca ‘56.