Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

Jezioro Maltańskie, nazywane też Zbiornikiem Maltańskim – sztuczny zbiornik wodny położony w Poznaniu na prawym brzegu Warty, powstały w 1952 roku w wyniku spiętrzenia Cybiny.

Swoją nazwę jezioro wzięło od Zakonu Kawalerów Maltańskich. Wprowadzono ją urzędowo w 1974. W latach 80. XX w. jezioro i otoczenie zostały gruntownie zmodernizowane według projektu Klemensa Mikuły. Obecnie jest intensywnie wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych.

Maltańską tradycją, Jezioro Malta i okolice toru regatowego, goszczą światowej sławy gwiazdy muzyczne podczas Malty. Dość wspomnieć o koncertach Portishead, Beirut, Manu Chao czy Faith No More.

W tym roku muzyczną gwiazdą będzie Michael Nyman Band! Gdy w 1995 roku Michael Nyman po raz pierwszy odwiedził Malta Festival Poznań, żałował tylko jednej rzeczy – że jego koncert nie odbył się w scenerii Jeziora Maltańskiego. Życzenie brytyjskiego kompozytora i pianisty po 20 latach spełni się. 27 czerwca Michael Nyman razem ze swoim zespołem wystąpi na Malcie i nad Maltą. Koncert autora muzyki m.in. do Fortepianu Jane Campion i filmów Petera Greenawaya będzie nie tylko symboliczną podróżą do początków Malta Festival Poznań, ale i wyjątkową okazją, by usłyszeć na żywo filmowe kompozycje Nymana. Urodzinowy koncert gwiazdy muzycznej 25. Malta Festival Poznań będzie bezpłatny.