Zostań w domu i posłuchaj maltańskich spotkań z placu Wolności. Forum to rozmowy o aktualnych tematach z przedstawicielami różnych środowisk, pokoleń i o różnych doświadczeniach. Do debat i spotkań 1:1 zapraszamy ekspertów i ekspertki, którzy codziennie rozmawiają z Michałem Nogasiem. Dołączając do akcji „Zostań w domu” przygotowaliśmy selekcję spotkań wokół tematów wiary, konfliktu, pokoju czy ekstremalnego ryzyka, o których rozmawialiśmy w ostatnich latach. Na spotkaniach padają pytania o to, jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku, czy religia jest narzędziem pojednania czy konfliktu oraz dlaczego w czasie pokoju fascynuje nas wojna. Przypominamy także debaty z Olgą Tokarczuk, Agnieszką Holland oraz ks. Adamem Bonieckim.
WŁĄCZ PLAYLISTĘ
W 2018 roku o Skoku w wiarę – temacie 28. edycji festiwalu – opowiadali astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy. O śmierć się nie proszę to tytuł spotkania z himalaistką, zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, najstarszą kobietą, która stanęła na Mount Evereście – Anną Czerwińską, która opowiedziała o swojej pasji do ekstremalnego ryzyka. Kolejną rozmowę zainspirował Albert Einstein, który mawiał, że celem nauki jest odszyfrowywanie zamysłu Boga – z tym stwierdzeniem zmierzyli się Marek Abramowicz i Stanisław Mrówczyński, astrofizyk i profesor nauk fizycznych w debacie Odszyfrować zamysł Boga. Nauka i religia. Opowiedzieli o tym, jak wygląda dialog Kościoła z nauką, w jakiego Boga wierzą naukowcy oraz co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań.
Zachęcamy do posłuchania rozmowy z jednym z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego, Stefanem Hertmansem. Jak wielokulturowość i wieloreligijność Belgii wpływa na jego twórczość? Czy religia jest bardziej narzędziem pojednania czy konfliktu? Spotkaniu towarzyszyło inscenizowane czytanie dramatu Antygona w Molenbeek w reż. Anny Smolar, w którym Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz ciało swojego brata-terrorysty.
O kondycji duchowej Polaków, o zaangażowaniu w świat, o wrażliwości, międzyludzkiej solidarności i konieczności dialogu rozmawialiśmy z Olgą Tokarczuk, Agnieszką Holland i ks. Adamem Bonieckim w cyklu spotkań wprowadzających do festiwalu w 2018 roku. Czym jest „wiara i niewiara” w życiu Polaków? Jak wierzący i niewierzący ze sobą rozmawiają? Czym jest doświadczenie wiary w Czechach, w kraju, w którym dwie trzecie społeczeństwa deklaruje ateizm? Czym jest wiara bez religii? Gospodarzem spotkań Skacząc w wiarę był dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni.
W 2019 roku na placu Wolności rozmawialiśmy o relacji między wojną a pokojem. Mimo że statystyki pokazują, że żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii, wojna nie jest wcale pojęciem abstrakcyjnym i nierealnym. Dlaczego w czasie pokoju fascynuje nas wojna? O instynktach wojennych, nienawiści i O Kulturze wojny w czasie pokoju rozmawialiśmy z filozofem i psychoterapeutą Andrzejem Lederem. Wśród gości Forum znaleźli się także korespondenci wojenni – podczas spotkania Turyści masakry Maria Wiernikowska i Piotr Andrusieczko opowiedzieli o tym, jak zmieniła się ich praca w ostatnich latach. Jak wyglądają i jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku? Kim jest współczesny żołnierz? Czym jest wojna informacyjna? O wojnach przyszłości rozmawiali z Michałem Nogasiem: gen. Jarosław Stróżyk, dziennikarka Agata Kaźmierska oraz politolog Łukasz Kamieński. Z kolei nad hasłem Wielokulturowość – utopia czy rzeczywistość debatowali: reporterka Katarzyna Wężyk, dziennikarz Dariusz Rosiak oraz kulturoznawca i politolog Leszek Koczanowicz.