Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Wręczenie Medalu Zasłużonych Kulturze - Gloria Artis w 2012 roku, fot. M. Zakrzewski
GaleriaWręczenie Medalu Zasłużonych Kulturze - Gloria Artis w 2012 roku, fot. M. Zakrzewski

17 stycznia dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, zmarł Lech Raczak, reżyser teatralny, współtwórca Teatru Ósmego Dnia, wieloletni Dyrektor Artystyczny festiwalu Malta. 

Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Lech Raczak był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. Jego teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Lech Raczak współtworzył legendarny Teatr Ósmego Dnia, który powstał jako teatr studencki, by potem przekształcić się w alternatywny teatr zawodowy. W połowie lat 80. wyemigrowali do Włoch. Na krótko został dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. Przez blisko dwie dekady był także dyrektorem artystycznym festiwalu Malta. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami. Reżyserował też spektakle w teatrach dramatycznych m.in. w Legnicy. Założył w Poznaniu fundację Orbis Tertius - Trzeci Teatr. W 2012 roku ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył go medalem Gloria Artis i podziękował:

– Starałem się zobaczyć jak wygląda dorobek Lecha Raczaka, jego zaangażowanie w pokazywanie spektakli swoich, sprowadzonych, pozyskanych i zrealizowanych w Polsce przy jego współudziale i jest to ponad 500 przedstawień. Zazwyczaj reżyserzy, pilnują swoich interesów artystycznych, a w tym wypadku mamy do czynienia z człowiekiem reprezentującym interesy widzów i za to Lechowi Raczakowi podziękowałem – powiedział Bogdan Zdrojewski.

Dwa lata temu Lech Raczak otrzymał Artystyczną Nagrodę Miasta Poznania.

Rodzinie i Najbliższym raz jeszcze składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Zespół Fundacji Malta