Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
grafika: Bękarty
Galeriagrafika: Bękarty

Ogłaszamy nabór projektów artystycznych do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu, którego część odbędzie się w parku Wieniawskiego między 18 a 27 czerwca*. Na prace wokół hasła „Zaklepane / Ground Rules” z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem ziemi, jej zasobów oraz prawem własności gruntów, czekamy do 9 kwietnia.

Generator Malta jest kuratorskim programem festiwalu Malta, który podejmuje tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Część programu od kilku lat powstaje w formie otwartego konkursu dla środowisk artystycznych.

Zapraszamy artystki sztuk wizualnych i performatywnych, tancerzy, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Zaklepane / Ground Rules” – czekamy na pomysły działań perfomatywnych, site-specific, dźwiękowych, animacyjnych, instalacji, interwencji czy warsztatów wokół refleksji nad prawem własności, prawem do ziemi i wykorzystania jej zasobów. W parku Wieniawskiego w Poznaniu powstanie obiekt „twierdza”, zaprojektowana przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską (iwolę), gdzie rozegrają się finałowe prezentacje zwycięskich projektów. Obiekt powstanie z wykopanej ziemi i zostanie uformowany w tym samym miejscu. Zachęcamy do lektury tekstu o projekcie Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” – instalacji artystycznej, która stanie się także obszarem działań dla zwycięskich projektów z open calla.

Codziennie inny z rezydentów i rezydentek na 48 godzin dostanie we władanie swój kawałek niepodległej ziemi. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta. Budżet jednego projektu wynosi 4500 zł brutto. Termin nadsyłania zgłoszeń trwa do 9 kwietnia, czteroosobowe jury wyłoni zwycięzców 13 kwietnia. Szczegóły w regulaminie open calla oraz na stronie www.malta-festival.pl.

Jak w dziecięcej grze w państwa
wykrawam nożem kawałek ziemi,
przestrzeni publicznego parku, ogłaszając
ją moją tymczasową własnością.
Zawłaszczam jej powierzchnię,
przestrzeń nad nią
moim jest podziemie.
Ogłaszam niepodległość na ziemi
uformowanej ludzkimi rękami.
Z niej buduję twierdzę.
/iwola/

W ubiegłym roku program Generatora Malta zajmował się społecznymi kontekstami wody. Teraz przygląda się kolejnemu z żywiołów – ziemi. Ludzie – zdobywcy i kartografowie, kolektywiści, imperialiści i kapitaliści – rzucają na ziemię swój cień, zwykle kosztem jej samej, zamieszkujących ją organizmów nieludzkich i rdzennej ludności. Uprawiana, truta, oczyszczana, betonowana, sprzedawana, chroniona, eksploatowana, czczona, grodzona, współdzielona – ziemia jest archiwum walki o prawo do posiadania i kontroli. Co dzieje się z ziemią, gdy pojawia się na niej człowiek? Gdzie leży granica między korzystaniem z jej zasobów a ich eksploatowaniem, kto o tym decyduje i dlaczego?

Jeden procent właścicieli największych farm kontroluje 70 proc. gruntów uprawnych na świecie; kanadyjscy inwestorzy dla złota likwidują cmentarz z 400 grobami rdzennej ludności w Hondurasie; polski biznesmen usypuje na terenie Natura 2000 wyspę i buduje 15-kondygnacyjny zamek z 50-metrową wieżą. Roy Bates na Morzu Północnym ogłasza niepodległe państwo, by móc prowadzić piracką rozgłośnię radiową; w Poznaniu od 25 lat działa na porzuconym skrawku miasta alternatywna przestrzeń dla kultury i wykluczonych – czytaj tekst programowy Joanny Pańczak

Ze szczególną uwagą przyjrzymy się projektom osób, których dwudniową rezydencję będą poprzedzać działania procesowe, m.in. warsztaty, praca ze społecznością lokalną lub innymi grupami, śledztwo artystyczne, seria działań terenowych lub internetowych, dyskusja, interwencja. Projekty staną się częścią programu Generatora Malta i zostaną zrealizowane w ramach Malta Festival Poznań 2021.

*31. edycja Malta Festival Poznań planowana jest między 18 a 27 czerwca. Sytuacja może ulec zmianie ze względu na sytuację pandemii Covid-19. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE 

TERMINY
nabór: 17.03-9.04
ogłoszenie wyników: 13.04
realizacja: Malta Festival Poznań (18–27 czerwca 2021)

KOSZTY
Maksymalny kosztorys jednego projektu to 4500 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorów/autorek 2500 zł brutto, budżet na produkcję 2000 zł brutto. 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Zgłoszenie do open calla „Zaklepane / Ground Rules” należy wysłać w postaci wypełnionego formularza na adres generator@malta-festival.pl do dnia 9 kwietnia 2021 roku.

REGULAMIN OPEN CALLA
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

JURY OPEN CALLA

Ola Korbańska projektantka i artystka wizualna, absolwentka School of Form (BA) w Poznaniu oraz Design Academy Eindhoven (MA). Przy użyciu mediów takich jak instalacja, design, ilustracja czy tekst, tworzy konceptualne projekty analizujące naturę przedmiotów w kontekście zmienności i ludzkiej percepcji. Jej prace prezentowane były podczas licznych festiwali sztuki i designu (m. in. Salone del Mobile, Dutch Design Week, Designblok Prague). Jest autorką tekstów publikowanych w książkach i magazynach w Polsce i Europie.

Iwo Borkowicz jest architektem i artystą wizualnym. W 2016 został laureatem prestiżowej nagrody Young Talent Architecture Award przyznawanej przez Fundacje Mies Van Der Rohe oraz EAAE Prize przyznawaną przez Europejski Komitet Medali Architektonicznych. W 2017 r Iwo został wybrany jednym z „20 młodych projektantów, którzy kształtują przyszłość projektowania na świecie" przez Design Indaba, World Design Events i Dutch Design Week. Od 2017 roku prowadzi wraz z Adamem Siemaszkiewiczem pracownie JEJU.studio zajmującą się szerokim spektrum działań przestrzennych, od scenografii i rzeźb przez skalę architektoniczną do projektów urbanistycznych.

Joanna Pańczak to socjolożka, teatrolożka, animatorka kultury, badaczka. Programerka Generatora Malta - społecznie zaangażowanej sekcji Festiwalu Malta. Pomysłodawczyni i autorka programów Akademii Miasta - kursu dla artystów, aktywistek i architektów. Współtwórczyni sąsiedzkiej, międzypokoleniowej przestrzeni Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury. Członkini oddolnej inicjatywy wspierającej osoby z doświadczeniem uchodźczym Poznańska Garażówka. Współtwórczyni projektów badawczych sektora kultury.

Marta Jalowska to aktorka, performerka, aktywistka, feministka, absolwentka kulturoznawstwa. Autorka Interwału Pokoju zrealizowanego w ramach Tools for Peace Generatora Malta i współautorka Chcę, trzyetapowej pracy inspirowanej twórczością Eileen Myles. Współzałożycielka i członkini TERAZ POLIŻ. Współautorka koncepcji kuratorskich, m.in.: projektu badawczo-popularyzatorskiego „dziwy polskie", wystaw „Krem i czekolada. Wystawa wokół wspomnień pracownic fabryk Wedla i Polleny-Uroda”, „Świat poszedł do przodu a nóżki zostały na swoim miejscu" i wystawy Sebastiana Winklera “Babcia Tina”. Współzałożycielka i członkini kolektywu Czarne Szmaty (#czsz), z którym redefiniuje przestrzeń publiczną i queeruje narodową symbolikę.