Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria

Kolektyw Nurkowy Bojka to oddolna, samoorganizującą się, ekofeministyczna inicjatywa. Dziewczyny przez ostatnie dwa lata zajmowały się restauracją rafy koralowej w Meksyku, a w ramach Generatora Malta działają wokół ROD Bogdanka. Nurkinie rozpoczęły od spotkań i rozmów z działkowcami zagrożonymi eksmisją z ROD-u, to oni stali się bohaterami wideo-pocztówek opowiadających o tym miejscu. Do sieci trafiło już pierwsze nagranie z Agnieszką i Pawłem, małżeństwem architektów, którzy opowiadają o klinach zieleni i o wartościach ogródka działkowego. W trakcie spotkań na działce Agnieszki i Pawła powstało oczko wodne, które będzie można obejrzeć podczas debaty Bogdanka w klinie 6 sierpnia na terenie RODu. Aktywistki zapraszają na wydarzenie, aby podyskutować nad istotą i znaczeniem zieleni i niebieskości miejskiej w kontekście zmian klimatu i planów zabudowy klinów.



Widzimy w wodzie źródło wszelkiego życia, przedmiot zainteresowań naukowych, nieodłączny element przeżyć duchowych i narzędzie pracy różnych osób (...). Szukamy ukrytych znaczeń i badamy relacje między wodą a istotami żywymi. Interesuje nas m.in. obieg wody, ślad wodny, życie w wodzie, proces jej przetwarzania i jej wymiar ezoteryczny (...). Wsłuchujemy się w głos szczeżuj, rzek, lasów – mówią badaczki i artystki Kolektywu Przepływ, który przygotowuje się do sierpniowej wystawy. Hydronarracje to ponad półroczny projekt hybrydowy – korzystający z metod badawczych, refleksji teoretycznej oraz działań artystycznych. W ostatnich tygodniach artystki badały i rejestrowały historie niewidzialnej wody w Wielkopolsce: wód podziemnych, wodociągów, oczyszczalni, studni. Rozmawiały m.in. z naukowczyniami, rzemieślnikami, nurkiniami, twórcami kultury czy rolnikami Zebrany materiał posłuży kolektywowi za rdzeń instalacji interaktywnej, po której odbiorca będzie mógł swobodnie nawigować, konstruując własny przebieg narracyjny. Finałową wystawę będzie można zobaczyć między 28 a 30 sierpnia.



Młodzieżowe grupy, które działają w projekcie H2O kuratorowanym przez Agnieszkę Różyńską przygotowują swoje finałowe projekty. Kolektyw Aqurat pracuje nad performansem teatralnym Mitologia klimatyczna. W czasach, gdy nie wiadomo czy życie należy celebrować, czy opłakiwać spotkamy się na połączonych ze sobą imprezach: urodzinach i pogrzebie Matki Ziemi – która formę świętowania wybiorą widzowie? Przekonają ich mity czy fakty? Kolektyw Ludzie doWody postanowił podjąć się tematu etycznej mody i zaprosi na miejski performance Wet Fingers, którym artyści chcą zwrócić uwagę na skutki produkcji „szybkiej mody". Grupa Zielona Trawka zrzesza fanów kina niezależnego, w ramach Generatora Malta przygotowują film krótkometrażowy o braku wody na świecie i jej marnotrawieniu, a także o skutkach działań społeczeństw. Artyści zapowiadają, że w ich filmie nie zabraknie niebanalnych perypetii i postaci, które pomimo groteskowego i komicznego zabarwienia nieść będą ze sobą ważne przemyślenia. Młoda Kultura przeniesie publiczność swojego koncertu Młoda woda do 2050 roku dotkniętego katastrofą ekologiczną, gdzie woda jest materiałem deficytowym. Porównując obecny stan rzeczy z nadchodzącą przyszłością chcą zaangażować do działań, które w rezultacie mają na celu uniknięcie takiej rzeczywistości. Wszystkie działania zostaną zaprezentowane w ostatnim tygodniu sierpnia, kiedy odbędzie się finał Generatora Malta.

grafika kolektywu Aqurat