Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

Stwórz i zrealizuj projekt artystyczny podczas Malta Festival Poznań 2020! Rozpoczął się nabór projektów do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Na prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem „Woda jest tobą” oraz przygotowane z myślą o poznańskich akwenach, czekamy do 15 kwietnia.

Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Woda jest tobą” – czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody. Projekty powinny być przygotowane z myślą o jednym z akwenów na terenie Poznania: jeziorze, stawie, mokradle, rzece, basenie, strumieniu, potoku, kanale, zbiorniku. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta. Na realizację jednego pomysłu jest przeznaczone maks. 3000 zł brutto. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się w regulaminie.

Generator Malta od ośmiu lat jest z jednej strony tymczasowym domem kultury na placu Wolności, a z drugiej – programem społeczno-artystycznym festiwalu Malta, który podejmując tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Hasło tegorocznego programu Generatora Malta, który przygotowuje Joanna Pańczak, brzmi „Woda jest tobą”.

Gdy w sztucznym jeziorze Rusałka obniża się poziom wód, odsłaniają się macewy, z których na rozkaz nazistów Żydzi i Żydówki osadzeni w niemieckich obozach pracy przymusowej zbudowali jego dno. (...) Gdy Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin” zrównuje z ziemią kolejne wsie i wypompowuje hektolitry wód gruntowych pod odkrywki, pomosty w okolicznych jeziorach wyglądają jak wyrzucone na brzeg, a tysiące roślin i zwierząt umiera. Gdy pod wpływem nacisków Banku Światowego rząd Boliwii sprywatyzował wodociągi, cena za litr podzieliła mieszkańców na tych z bieżącą wodą, tych w kolejkach z kanistrami i tych, którzy walcząc o powszechny dostęp do niej, stracili życie. Gdy woda coraz częściej przybiera kształt (i skład chemiczny) plastikowej butelki, ONZ ogłasza, że jest ona prawem człowieka, a Słowenia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wpisuje ją do konstytucji jako dobro wspólne, a nie towar. Gdy poznański kolektyw feministyczny uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności, to zajęcia zaczynają się od empowermentu, wendo i radzenia sobie ze stresem, a kończą na ratowaniu rafy koralowej u wybrzeży Meksyku.

Neutralna woda. Uwikłana przez człowieka w gry polityczne, grzechy kapitalizmu i wakacyjne marzenia. Jakby te cechy fizyczne, które pozwalają jej rezonować z otoczeniem, zapisywać jego kształty, temperaturę, odbijać krajobraz, rozgrywające się na jej oczach sytuacje, te prozaiczne, i te nie do wyobrażenia, nie były przypadkowe.

Woda jest środowiskiem, namacalnym dokumentem naszej działalności. Woda opowiada nas. Jest granicą wyznaczającą podział na „my” i „wy”, przeszkodą dla osób szukających schronienia przed wojnami i dyktatorami. Jest archiwum antropocenu, lustrem zmian klimatu. Dobrem wspólnym i zasobem, za który potrafimy zabić. Jest żywiołem, ofiarą. Przywilejem, prawem. Ryzykiem. Przyjemnością. Jest wyzwaniem, jest życiem. Woda jest nami. Water is You. Woda to Ty – tekst programowy open calla.

W tym roku festiwal Malta odbędzie się między 19 a 28 czerwca w Poznaniu – serdecznie zapraszamy na urodzinową, 30. edycję wydarzenia.

Termin nadsyłania projektów został przedłużony do 15 kwietnia 2020 roku. Ogłoszenie wyników zostało przesunięte na 20 kwietnia.

TERMINY
nabór: 10.03–15.04
ogłoszenie wyników: 20.04
realizacja: Malta Festival Poznań (19–28 czerwca 2020)

KOSZTY
Maksymalny kosztorys jednego projektu to 3000 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorów/autorek 1600 zł brutto, budżet na produkcję 1400 zł brutto.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Żeby zgłosić się do naboru „Woda jest tobą”, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać na adres generator@malta-festival.pl do dnia 15 kwietnia 2020 roku.


REGULAMIN OPEN CALLA

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY