
Przesyłamy najserdeczniejsze życzenia dla całej redakcji „Tygodnika Powszechnego”, który świętuje swoje 75-lecie! Życzymy pomyślności i kolejnych wspaniałych rocznic. Cieszymy się, że mieliśmy okazję wielokrotnie współpracować redakcyjnie z „Tygodnikiem”, gościliśmy również w Poznaniu ks. Adama Bonieckiego, który przyciągnął tłumy do Auli Artis w 2018 roku. Możemy również zdradzić, że i w tym roku pracujemy nad wspólnymi działaniami! Wszystkiego najlepszego!
– 24 marca 1945 roku ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego”, mającego podtytuł „katolickie pismo społeczno-kulturalne”. Ksiądz Jan Piwowarczyk, Jerzy Turowicz, Konstanty Turowski i Maria Czapska, członkowie pierwszego kolegium redakcyjnego, zakładali, że pismo będzie apolityczne. Okazało się to niemożliwe, bo – jak pisał Turowicz w 1949 r. – konsekwencją ustroju, w którym żyjemy, jest upolitycznienie całego życia. Po śmierci Stalina 5 marca 1953 r. władze zażądały od redakcji publikacji artykułu głoszącego, że zmarły był najwybitniejszą postacią epoki. Po odmowie komuniści przekazali „Tygodnik” Stowarzyszeniu PAX. W 1956 r., na fali odwilży, pismo zwrócono prawowitej redakcji i do końca PRL pozostało miejscem wolnego – choć jak cała prasa cenzurowanego – słowa – można przeczytać w kalendarium „Gazety Wyborczej”.
Festiwal Malta wielokrotnie gościł redaktorów, publicystów „Tygodnika Powszechnego”. Pamiętne spotkanie „Skacząc w wiarę” z ks. Adamem Bonieckim prowadził o. Tomasz Dostatni. Wśród uczestników spotkań był także o. Ludwik Wiśniewski czy o. Wacław Oszajca. Fundacja Malta współpracuje także z Klubem Przyjaciół „Tygodnika Powszechnego”. Zachęcamy do posłuchania dokumentacji spotkań.