Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Tegoroczną kreację przygotowuje po raz piąty poznańskie studio Bękarty, Marcin Matuszak i Krzysztof Ignasiak.
GaleriaTegoroczną kreację przygotowuje po raz piąty poznańskie studio Bękarty, Marcin Matuszak i Krzysztof Ignasiak.

Trzydziestolecie festiwalu Malta jest wyjątkową okazją do rewizji znaczeń i recyklingu znaków. Każda Malta jest inna i mieści w sobie wiele różnych światów. Identyfikacja wizualna jubileuszowej edycji, tak jak sam festiwal, łączy wiele pomysłów – igra z tym, co znamy, i pokazuje nową twarz. Tegoroczną kreację przygotowuje po raz piąty poznańskie studio Bękarty, Marcin Matuszak i Krzysztof Ignasiak. Zaproponowana przez nich reinterpretacja historii plakatu, typografii i wizerunku festiwalu pokazuje, jak wiele twarzy i znaczeń ma Malta. Poznajcie Juno!

W projekcie graficznym umieściliśmy wiele łamigłówek estetycznych, motywów wyjętych z archiwalnych plakatów festiwalu, które czujne oko maltańskiego widza na pewno wypatrzy. Znajdziemy tu m.in. fragment maski z plakatu pierwszej edycji Malty z 1991 r. autorstwa Krzysztofa Dziamskiego i Macieja Koszeli. Z kolei w animacji festiwalowej przygotowanej przez studio Kineza znajdziemy kultowy „sygnał maltański”, czyli utwór napisany przez polskiego kompozytora i reżysera Jerzego Satanowskiego specjalnie na festiwal w 1998 r.

Poszukiwania persony, pod której skrzydłami będzie się odbywać jubileuszowa edycja festiwalu, zaprowadziły nas do źródeł, do czasów antycznych, kiedy narodził się teatr. Zaintrygowała i zainspirowała nas rzymska bogini, królowa bogów i doradczyni państwa – Juno. Ta boska obrończyni społeczności jest także boginią niebios, płodności i witalności, opiekunką piękna. Dla nas już jest bohaterką, niech trzyma nas w opiece!

W każdym z trzech plakatów są wyróżnione oczy i usta – symbole zmysłów festiwalu i publiczności, które od 30 lat obserwują i komentują rzeczywistość. Są skupione i wieloznaczne, mogą wypowiadać różne słowa, odbijać emocje, przyciągać opinie o nieprzewidywalnej temperaturze. To w końcu zmysły, dzięki którym można doświadczać i przeżywać sztukę na festiwalu.

Jubileuszowa kreacja recyklinguje przeszłość i tworzy kolaż z 30 edycji festiwalu Malta. Niech to będzie nowy portret przyszłości.

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na jubileuszową, trzydziestą edycję Malty − święto festiwalu, publiczności, sztuki i miasta! Zapiszcie w kalendarzu: 19–28 czerwca 2020. Pierwsze informacje programowe już wkrótce! Cały program festiwalu zostanie opublikowany 19 maja, wtedy także ruszy sprzedaż biletów i karnetów.

Festiwal zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.