Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Otwarcie festiwalu Malta w 2018 roku na placu Wolności, w Generatorze Malta, fot. M. Zakrzewski
GaleriaOtwarcie festiwalu Malta w 2018 roku na placu Wolności, w Generatorze Malta, fot. M. Zakrzewski

 Dokładnie dzisiaj – 27 maja – świętujemy 30 rocznicę pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Utworzenie samorządów lokalnych to jeden z największych sukcesów wolnej Polski. „Gazeta Wyborcza”, podczas plebiscytu Supermiasta zorganizowanego z tej okazji, przypomniała, jak wiele miasta zawdzięczają samorządom: „drogi, mosty, tunele, obwodnice. Parki, bulwary i ścieżki rowerowe. Remonty rynków, szkoły, baseny. Budżety obywatelskie, rady dzielnic, obywatelskie panele. Projekty wielkie, jak Euro 2012, i te najmniejsze, jak integrujące sąsiadów święta ulic. Utworzenie samorządów to jeden z największych sukcesów wolnej Polski”.

Każda historia zaczyna się w konkretnym punkcie na osi czasu, w miejscu, którego dynamikę wyznacza lokalność. Festiwal Malta od samego początku mógł liczyć na wsparcie samorządowców. Wiele rzeczy nie wydarzyłoby się gdyby nie upór, odwaga i zaufanie prezydentów, marszałków i wielu radnych, na których wsparcie zawsze moglibyśmy liczyć. Dziękujemy!

Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński, szczególnie pragnie podziękować samorządowcom i przypomnieć ich zaangażowanie w współtworzenie Malty:

Wojciech Szczęsny Kaczmarek – pierwszy prezydent Poznania po 1989 roku. Za Jego kadencji powstał Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta. Często mówił: „Ja tak do końca nie wiem, co Wy tam na tym festiwalu pokazujecie, ale wiem jedno – robicie dobrą robotę”.

Jak to mówią w Poznaniu „Kaczmarków jak p...” Jan Kaczmarek – członek zarządu Miasta odpowiedzialny u Prezydenta Kaczmarka za kulturę tak naprawdę jest „ojcem założycielem” Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Po hucznym otwarciu toru regatowego Jan Kaczmarek pojawił się w Teatrze Polskim i zaproponował, aby grane tam spektakle pokazywać na trybunach Malty. Odpowiedź była jednoznaczna: tak! ale nie pokażemy spektakli z repertuaru teatru; w Polsce i na świecie jest mnóstwo teatrów plenerowych, ich zaprosimy. I tak się zaczęło!

Jacek Łukomski – wiceprezydent ds. kultury. „Lekarz, który ukochał jazz (nieraz słyszałem jak improwizował na klawiaturze!) i Maltę „tak często mówił o sobie. Był na wszystkich koncertach i spektaklach plenerowych Malty. Jego ogromną zasługą był zespół sanitarny, który zawsze był w odwodzie przy największych widowiskach i spektaklach.

Janusz Pazder – wieloletni szef Komisji Kultury w Poznaniu. Z Panem Januszem toczyliśmy na komisji spór o pierwszy budżet Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Mimo zielonego światła z zarządu Miasta i Wydziału Kultury, komisja a przede wszystkim Jej przewodniczący, mieli wiele wątpliwości. W końcu jednak przegłosowano wniosek pozytywnie, ale dotacja wyniosła 50% budżetu.Po pierwszej edycji festiwalu, we wrześniu Janusz Pazder pojawił się w teatrze i powiedział: powinniście kontynuować, wspaniały festiwal. No to kontynuujemy do dziś!

Jadwiga Rotnicka – wieloletnia Przewodnicząca Rady Miasta Poznania. Za Jej kadencji zaczęliśmy z Jarkiem Maszewskim i Asocjacją Kółka Graniastego organizować pochody Piotra i Pawła w dniu święta Miasta, które potem dotarły aż na EXPO w Hanowerze, jako orszak Ottona. Niedawno w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” powiedziała Obie Malty nam się udały!

Maciej Frankiewicz – wiceprezydent ds. kultury. Człowiek legenda. Gdy został wiceprezydentem media napisały, że będzie ograniczał rolę Malty w Poznańskiej kulturze. Było dokładnie na odwrót! Dzięki Maciejowi rozwinęła się „Malta nad Maltą”. Gigantyczne koncerty i spektakle, w tym pokaz słynnego teatru koni Zingaro mogły odbywać się na i wokół jeziora. Gdy planowaliśmy inaugurację kolejnego festiwalu na kontenerze na Starym Rynku, mimo braku formalnych zgód mówił: róbcie, róbcie i stanął z nami na tym kontenerze. W czasie najtrudniejszego momentu w historii festiwalu – śmierci aktorki Susan Gondolf podczas spektaklu teatru Antagon, on był przez cały czas z nami i pomógł przejść festiwalowi przez tę traumę. Był prawdziwym przyjacielem artystów, Malty, Poznania. Nigdy nie pogodziliśmy się z Jego przedwczesną śmiercią.

Michał Grześ – od zawsze radny Poznania związany z prawicą. Najbarwniejsza postać Komisji Kultury. Radny Grześ mieszka w okolicach jeziora Malta. Przez lata obserwowaliśmy przemianę: od negacji do afirmacji festiwalu. Był jednym z najczęściej pojawiających się radnych (z rodziną) na spektaklach i koncertach Maltańskich. Zapraszamy nadal!

prof. Antoni Szczuciński – jako szef Komisji Kultury zawsze bronił i wspierał Maltę. Bronił budżetu i autonomii festiwalu. Nigdy nie popierał pomysłów, aby Malta stała się kolejną instytucją kultury Poznania. Godziny spędzaliśmy na komisjach dyskutując o festiwalu często także w politycznym kontekście. Antoni zawsze uważał, że kultura musi być wolna i niezależna.

Ryszard Grobelny – wpierał Maltę jako członek zarządu a potem jako Prezydent Poznania. Podjął inicjatywę Ministra Zdrojewskiego i doprowadził do wieloletniego kontraktu ministerstwo-miasto-Żywiec. Jest założycielem i pierwszym przewodniczącym Fundacji Malta.

Grzegorz Ganowicz – szef Rady Miasta niezmiennie od 1998 roku. Zakładał i przez lata był w zarządzie Fundacji Malta, wcześniej w latach 90-tych Jego firma wprowadziła do Malty druki cyfrowe. Teatroman i meloman – nie tylko na Malcie, także na każdym festiwalu muzycznym Nostalgia.

Stefan Mikołajczak i Marek Woźniak – marszałkowie Województwa Wielkopolskiego. Od powstania Samorządu Wojewódzkiego wspierają kulturę i Maltę. Ogromna wagę ma specjalne zaangażowanie Marszałka Woźniaka w światową premierę opery „Slow Man” w reżyserii Mai Kleczewskiej, flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa z librettem południowoafrykańskiego i australijskiego pisarza Johna Maxwella Coetzee'ego. Od ubiegłego roku wprowadził wieloletni sposób finansowania ngo-sów .

Jacek Jaśkowiak – często powtarzał, że kryzys spowodowany odwołaniem spektaklu „Golgota Picnic” pomógł Mu wygrać wybory prezydenckie w Poznaniu. Ile w tym prawdy... Prezydent Jaśkowiak wspiera Maltę swą aktywnością i powierzaniem nam specjalnych zadań, jak po raz kolejny spektakl na rocznicę Czerwca ‘56. Jest Prezydentem, który najczęściej pojawia się na placu Wolności w Generatorze Malta, często po treningu na rowerze. Wsparł Maltę jednoznacznie w sporze prawnym z MKiDN. Od kilku lat intensywnie pracujemy wspólnie nad nową inwestycją dla kultury niezależnej w Poznaniu. Dziękujemy, Panie Prezydencie!

Jędrzej Solarski – najaktywniejszy od czasów Macieja Frankiewicza wiceprezydent ds. kultury. Działa zadaniowo, szybko i co ważne bardzo skutecznie. W ciągu tygodnia od objęcia swej funkcji, znalazł kilka lokalizacji na projekty inwestycyjne dla kultury niezależnej. Jego optymizm pozwala wierzyć ludziom kultury w Poznaniu, że zaraza nas nie pokona!

Jan Grabkowski – Starosta Powiatu Poznańskiego. Dzięki Jego aktywności Malta pojawiała się także w ościennych miejscowościach, m.in. w Luboniu i Swarzędzu. Jego energia i dowcip często towarzyszyły naszym działaniom.

Samorząd to także urzędnicy i urzędniczki Wydziałów Kultury. Wymieniam tylko kilkoro osób a wiemy, że nad wszystkim zawsze czuwa duży zespół:

Hanna Rubas – dyrektorka Wydziału Kultury w mieście od zawsze... do 1999 roku. Na wszystkich Komisjach Kultury przez lata toczyła boje o Maltę.

Bogusława Nagajew – pamiętam, że pierwszą rozmowę z szefem toru Malta Wojtkiem Prentkim odbyłem z udziałem Bogusi i tak już zostało do końca Jej aktywności w Wydziale Kultury Miasta. Do dziś widuję Ją na spektaklach i koncertach, nie tylko Maltańskich.

Lena Bednarska – najpierw u Wojewody a potem w Urzędzie Marszałkowskimi była Dyrektorką Wydziałów Kultury. W 1994 roku z Panią Dyrektor, Malta pozyskała pierwszą dotację unijną dla kultury w Wielkopolsce z programy Kaleidoscope. Było to 30 tysięcy ECU (jednostka przeliczeniowa przed powstaniem euro). Pytam się: co to ECU? Odpowiedziała: nie martw się, to więcej niż dolar!

Justyna Makowska – od sześciu lat zarządza Poznańską kulturą. Łączy i godzi różne
racje rozdyskutowanego i ambitnego środowiska kultury. Stara się sprawiedliwie uznawać racje instytucji miejskich i trzeciego sektora z lekkim wskazaniem na te ostatnie. To jest naprawdę super ważne!

Marcin Kostaszuk – współszefuje Wydziałowi Kultury Miasto Poznań. Ma olbrzymią wiedzę muzyczną, to wszystko jest niesamowicie szczere! Z wielkim zaangażowaniem zajmuje się różnymi zagadnieniami kultury naszego miasta.

Łukasz Goździor – szef promocji Poznania. Pomysłodawca koncertów Poznań dla Ziemi. Dzięki Jego determinacji Fundacja Malta realizował takie projekty jak Nelly Furtado, Manu Chao i legendarne Radiohead. Może kiedyś to powtórzymy!

Samorządom życzymy dziś siły i determinacji, empatycznego dialogu ze społeczeństwem, wytrwałości – szczególnie w czasach pandemii, kiedy często muszą podejmować decyzje z „pierwszej linii frontu”.

Samorząd i Malta to równolatki! A zatem śpiewajmy dzisiaj razem Sto lat!

zespół Fundacji Malta