Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria

Przed nami ostatnie wydarzenia kilkumiesięcznej edycji festiwalu Malta w czasie zarazy: finałowe wystawy Generatora nad Rusałką i w opuszczonej pływalni Olimpia, Hamlet w reż. Mai Kleczewskiej, premierowe akcje młodzieży działającej od czerwca pod szyldem H2O, debata o Sztuce wobec ideologii z udziałem m.in. Agnieszki Holland, Alicji Białej, prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells czy spacery śladami Map sentymentalnych Głównej i Dębca zakończone koncertami Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise. Zapraszamy na ostatni krok lata!

Różne oblicza wody – finałowe wystawy Generatora Malta

Zapraszamy na 2 wystawy Generatora Malta, które podsumują kilkumiesięczne działania artystek i aktywistów krytycznie przyglądających się relacji człowieka i wody, z perspektywy lokalnej i globalnej. Od dzisiaj nad jeziorem Rusałka będzie można zobaczyć Rusalka’s Tales Sary Alavi, a od 28 sierpnia w pływalni Olimpia – wystawę Woda jest tobą, którą stworzy 8 ekspozycji.

Historia jeziora Rusałka, zbudowanego przez żydowskich i polskich więźniów nazistowskiego obozu pracy zainspirowała Sarę Alavi do udziału w projekcie Generatora Woda jest tobą. Artystka od 2 tygodni prowadzi warsztaty rzeźby i storytellingu w Poznaniu, zbiera opowieści oraz wyrabia w glinie łódki z festiwalową publicznością.

Zapoznałam się z historią okolicy, a także z mitami związanymi z wodą w kulturze słowiańskiej. Poznałam rusałki, które swoimi pięknymi pieśniami wabiły mężczyzn, których następnie topiły. Zaczęłam rozmyślać o wodach w naszych czasach. O rusałce żyjącej teraz w Morzu Śródziemnym. Swoją fascynującą pieśnią o Starym Kontynencie wabi mężczyzn i kobiety na zniszczonych tratwach i prowadzi wielu ku otchłani. Rusałka istnieje nadal – tłumaczy artystka. Przeczytaj wywiad z Sarą Alavi w Vogue Polska.

Alavi postanowiła zetknąć opowieści osób budujących dno poznańskiego jeziora, z historiami mieszkańców ośrodka dla uchodźców w Mediolanie. Instalację tworzy kilkadziesiąt glinianych łódek, w tle słychać nagrane historie budowniczych Rusałki, które mieszają się z opowieściami o ludziach, którzy przebyli trudną drogę w poszukiwaniu bezpieczniejszego życia w Europie. Wernisaż Rusalka’s Tales odbędzie się 25 sierpnia o g. 18:00 – wystawa zlokalizowana będzie w magazynie przy Restauracji Rusałka na plaży, można ją oglądać do 30 sierpnia.W przestrzeniach opuszczonej pływalni Olimpia zobaczymy prace 8 artystów i artystek na finałowej wystawie Woda jest tobą. Czego dowiedzieli się od wysychających rzek, topniejących lodowców, płotu biegnącego przez środek dzikiego strumienia, dna jeziora zbudowanego z macew, zapuszkowanych mieszkańców mórz, sprywatyzowanej wody pitnej?

Mateusz Kowalczyk w instalacji We mnie wszystko już płynie przypomni podróż kajakiem przez poznańskie dzikie strumienie, Daria Mielcarzewicz zaprezentuje drukowaną wersję wirtualnej mapy wielkopolskich jezior Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie. Małgorzata Myślińska zaprosi do niecki basenu na doświadczenie Gęsiej skórki, a Pamela Bożek zachęci do głosowania na zbiórkę budującą studnie w Afryce – część budżetu projektu Studnia trafi na konto zwycięzcy. Kolektyw Przepływ zaprezentuje wielokanałową instalację wideo o podziemnych hydronarracjach. W budynku pływalni będzie można posłuchać odcinków podcastu Oli Juchacz Woda jest tobą, zobaczyć wideo-pocztówki z działkowcami ROD Bogdanka stworzone przez Kolektyw Nurkowy Bojka oraz teledysk w reżyserii Marii Ornaf ze zdjęciami Zuzanny Zachary-Hassairi, który powstał do protest-songu zespołu CUKRY dla Generatora. Wernisaż już w piątek 28 sierpnia o g. 18:00, wystawę będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Wystawie towarzyszą warsztaty oraz spotkania: warsztaty Nurkowanie to zaufanie Kolektywu Nurkowego Bojka, warsztaty z obliczania śladu wodnego Kolektywu Przepływ, wykład Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych dr Marty Kubackiej oraz spotkanie z radiestetą Władysławem Iwankiem. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy.

The future will involve us – młodzi pytają o przyszłość

Między 26 a 30 sierpnia finały projektu H2O – premierowe akcje kilkunastu zaangażowanych młodych twórczyń, muzyków, aktywistek i filmowców, którzy pytają o naszą odpowiedzialność za przyszłość z perspektywy wody. Zapraszamy na pokaz filmu krótkometrażowego i debatę, konceptualny koncert, performans miejski oraz spektakl. Kuratorką projektu jest Agnieszka Różyńska.

Waterkill to film krótkometrażowy o różnych postawach, jakie możemy przyjąć w obliczu katastrofy klimatycznej. Projekt Zielonej Trawki porusza kwestię odpowiedniej formy komunikacji w działaniu oraz wiedzy na temat alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Pokaz filmu odbędzie się 26.08 o g. 19:00 w Kinie Muza, po projekcji zapraszamy na debatę Jak mówić o aktywizmie? Debata o zaangażowaniu i komunikacji – wśród uczestników m.in. Sabina Sadecka psycholożka, debatę poprowadzi Jan Tyszka Ostrowski. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Kolektyw Młoda Kultura zagra na Fontannie Wolności koncert konceptualny Młoda woda prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w 2050 roku, gdy woda może okazać się materiałem deficytowym. Przez wielogatunkowe doświadczenie muzyczne artyści dążą do pobudzenia świadomości, wzbudzając silne, emocjonalne reakcje. Koncert odbędzie się 27.08 o g. 19:00, wstęp wolny.Wet fingers to modowa fantazja, którą kolektyw Ludzie DoWody zaprezentuje w formie miejskiego performansu. Chcą zwrócić nim uwagę na skutki produkcji szybkiej mody oraz szerzyć świadomość ekologiczną przy użyciu zasobów odzieży z drugiej ręki. Performans będzie można zobaczyć w czwartek 27.08 w centrum miasta m.in. w Starym Porcie nad Wartą, na ul. Kórnickiej, ul. Półwiejskiej, ul. Wrocławskiej i na Satrym Rynku oraz 28.08 w pływalni Olimpia na wystawie Woda jest tobą.

Nad jeziorem Rusałka kolektyw Aqurat zaprezentuje spektakl Mitologia klimatyczna, w którym historia antyczna staje się zwierciadłem dla teraźniejszości. Spektakl ukazuje ważną dla twórczyń walkę – mit kontra fakt. Dlaczego tak łatwo wierzymy w przesądy i wróżby, a trudno nam zaufać badaniom naukowców? Spektakl odbędzie się 29.08 o g. 16:30 na plaży.

Historie Dębca i Głównej pisane wodą – premiery Map sentymentalnych i koncerty Enchanted Hunters oraz Tropical Soldiers in Paradise

Generator trzeci raz ruszył w podróż po poznańskich dzielnicach, aby stworzyć kolejne mapy sentymentalne. Tym razem mikroopowieści, lokalne wspomnienia i dzielnicowe przygody opowiedzieli mieszkańcy Dębca oraz Głównej – zapraszamy na premiery map i spacery ich śladami 29 oraz 30 sierpnia. Na zakończenie spacerów zagrają Enchanted Hunters oraz Tropical Soldiers in Paradise.

Premiera mapy i sentymentalna wycieczka po Głównej odbędzie się 29 sierpnia. Na spacerze odkryjemy opowieści związane z obecnymi tam wodami: dziecięce zabawy na brzegach rzeki Główna, czas działalności młynów i powstawanie osiedlowych stawów. Start spaceru o g. 18:00 na Rynku Wschodnim. Mapa Głównej powstała we współpracy z Eweliną Chatłas i Danielem Stachułą ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

Na zakończenie spaceru, w parku im. ks. Tadeusza Kirschke nad rzeką Główna zagra Enchanted Hunters. Ich wyrafinowana harmonia, nieoczywista struktura utworów, synth-popowa stylistyka, zabarwione wycieczką do brzemienia polskiego popu lat 80. pozwolą ponownie poczuć klimat osiedlowych dyskotek, pierwszych miłosnych uniesień i smak gumy „Turbo”. Koncert rozpocznie się o g. 20:00, wstęp wolny.Ostatniego dnia wakacji, 30 sierpnia, poznamy zielony Dębiec pełen wodnych historii. Posłuchamy o powstawaniu pierwszych bloków, z których spacerowano nad Wartę, odwiedzimy przepiękną Dębinę, a przede wszystkim sprawdzimy na ile wodę wciąż traktuje się jako lokalnego sąsiada. Mapę sentymentalną Dębca stworzyliśmy razem z Ulą Ziober i Marią Ratajczak ze Stowarzyszenie Zielona Grupa. Zapraszamy na spacer, który rozpocznie się o g. 17:00 przy Leśniczówce na Dębinie (ul. Ku Dębinie 2).

Na mecie koncert Tropical Soldiers in Paradise. Ich muzyka to połączenie jazzu, oldschoolowego hip-hopu, afrobeatu i dubu, która przeniesie nas do rajskich tropików pełnych strumieni, wodospadów i gorącego wiatru sirocco. Zespół obiecuje, że „zapomnimy o wszystkim, co złe” i z uśmiechem na twarzach pożegnamy ostatni dzień wakacji. Koncert odbędzie się w Forcie IX a (wejście do ul. 28 Czerwca) o g. 19:00.

Film z muzyką na mecie toru regatowego jeziora Malta – Distant Horizons

Nad jeziorem Malta pokażemy film francuskiego artysty wizualnego Pascala Marquilly’ego, który jest efektem pracy z mieszkańcami lądów zagrożonych zalaniem ze względu na podwyższanie się poziomu mórz i oceanów. Muzykę do projektu stworzył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista.

Film Distant Horizons jest inspirowany twórczością Tadeusza Kantora. Pascal Marquilly przez 2 lata filmował tę samą scenę – 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. Jedno kilkudziesięciominutowe ujęcie w trakcie przypływu. Bez montażu. Nieruchomy kadr. Do projektu dołączył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista, który stworzył do filmów ścieżkę dźwiękową – koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága.

Nad jeziorem Malta, 27.08 o g. 20:30, zaprezentowane zostanie ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, które zalicza się do miast wysokiego ryzyka środowiskowego. Jednym z głównych zagrożeń jest zalanie. Projekt pokazuje, że katastrofa klimatyczna nie przychodzi nagle, nie jest punktem kulminacyjnym albo momentem przełomowym. Na pokaz obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej i w Going.

Artyści, prawnicy i politolog o Sztuce wobec ideologii – debata na pl. Wolności

Gośćmi ostatniej tegorocznej debaty będą m.in. Agnieszka Holland, Alicja Biała, prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Hogan Lovells. Punktem wyjścia do rozmowy o sztuce wobec ideologii będzie proces Fundacji Malta kontra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy w sobotę 29.08 o g. 14:00 na pl. Wolności.

Od kilku lat politycy próbują przewartościować polski krajobraz społeczny: przejmują instytucje, uciszają głosy opowiadające się za wartościami innymi niż te promowane przez władzę, zawłaszczają kolejne sfery naszego życia prywatnego i publicznego, w tym sferę twórczości artystycznej. Inaczej mówiąc, podważają autonomiczność sztuki, chcąc uczynić ją narzędziem własnej kampanii ideologicznej. Czy jednak sztuka w ogóle może być autonomiczna? Jak reagować na próby jej zawłaszczenia? Czy da się walkę przeciw próbom ograniczania prawa do swobody twórczej skoordynować? Jakimi narzędziami prawnymi dysponujemy? I w ogóle czy protestować przeciw ideologicznej opresji, czy jednak robić swoje? Na debatę Sztuka wobec ideologii obowiązują bezpłatne wejściówki. Rozmowę poprowadzi Karolina Lewicka oraz Michał Merczyński.

Generator Malta online – podcast, debata, głosowanie na budowę studni

Zapraszamy także na działania, które odbywają się w internecie – od wczoraj trwa partycypacyjny etap projektu Pameli Bożek Studnia, dostępny jest czwarty odcinek podcastu Woda jest tobą z Cecylią Malik, a 26.08 odbędzie się trzecia debata online Poznańskiej Garażówki Woda – solidarność – migracje.

Od kilku tygodni Pamela Bożek przeprowadzała śledztwo artystyczne dotyczące polskich zbiórek publicznych na budowę studni w Afryce. Niedawno opublikowany został raport z wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami ngo oraz niezależnych inicjatyw w Polsce. Znajdują się w nim wybrane rozmowy, informacje o ukończonych projektach i trwających zbiórkach. Ostatni etap Studni ma formułę partycypacyjną: po zapoznaniu się z danymi zawartymi w raporcie publiczność festiwalu ma możliwość oddania głosu na wybraną zbiórkę. Inicjatywa, która zgromadzi największą liczbę głosów, otrzyma część budżetu produkcyjnego projektu. Głosowanie trwa do 6 września i odbywa się online oraz na wystawie Woda jest tobą, na którą Bożek przygotowuje ekspozycję podsumowującą projekt.

Zachęcamy do wysłuchania czwartego odcinka podcastu Woda jest tobą o społecznych kontekstach wody. W czasach social mediów akcje happeningowe i performanse są jeszcze bardziej nośne niż w poprzednich dekadach. Korzystają z tego artystki i aktywiści na całym świecie. Zainteresowanie metodami działania przy tworzeniu sztuki zaangażowanej zaprowadziło Olę Juchacz w stronę Cecylii Malik. Z współtwórczynią takich akcji jak Matki Polki na wyrębie czy Siostry Rzeki, rozmawiała o tym, jak tworzyć uwzględniając współpracę ze specjalistami i ekspertkami.

Trzecia internetowa debata Poznańskiej Garażówki zamykająca cykl spotkań Woda/Migracje zostanie poświęcona obecnej sytuacji na wodach międzynarodowych stanowiących zarówno istotny, jak i niebezpieczny etap szlaków migracyjnych. Gośćmi rozmowy będą Pamela Bożek oraz dr Frank Dörner z organizacji Sea Watch, prowadzenie Katarzyna Czarnota. Debata odbędzie się 26 sierpnia o g. 17:00 w mediach społecznościowych festiwalu Malta.