Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
fot. Małgorzata Myślińska
Galeriafot. Małgorzata Myślińska

Zapraszamy na warsztaty ruchowe Małgorzaty Myślińskiej „Gęsia skórka”, podczas których uczestnicy będą przyglądać się i bawić rytuałami i symptomami związanymi z plażowaniem. Warsztaty odbędą się 8 i 9 lipca nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Pytania: „jaka jest woda?”, oraz odpowiedzi: „zimna” / „ciepła” (lub “mokra”), stanowią lokalny rytuał wpisany w doświadczenie plażowania w szczycie sezonu. Deklaracjom tym towarzyszą często takie symptomy jak: grymas twarzy, drżenie ciała, zgrzytanie zębami czy gęsia skórka. Gęsia skórka poza funkcją termoregulacyjną dawniej służyła zwiększeniu objętości futra ssaka, w celu przestraszenia wroga albo zwiększenia jego atrakcyjności w celach reprodukcyjnych, sprawiając, że wydawał się większy. Teraz jest bezużyteczną cechą w naszym ciele, jak kość ogonowa czy wyrostek, pojawia się pod wpływem zmian temperatury czy emocji.

Zapraszamy na warsztaty ruchowe nad Strzeszynkiem, podczas których będziemy przyglądać się i bawić wspomnianymi rytuałami i symptomami. Zbadamy reakcje naszych ciał wobec temperatury wody, piasku, kamieni, pomostu, sprawdzimy jak nasze plażowe nawyki wpływają na relacje w grupie i organizację nadjeziornego „legowiska”. Pod koniec zajęć będzie czas na podzielenie się swoimi wrażeniami oraz porozmawianie o praktykach związanych z wypoczynkiem nad wodą.

Warsztaty będą opierały się o techniki tańca współczesnego wykorzystujące improwizację (Contact Improvisation, Underscore), z naciskiem na obserwację własnego ciała oraz jego relację do otoczenia oraz grupy. Poszukamy pewnych wyuczonych nawyków poruszania się na plaży i w wodzie. Spróbujemy wyzwolić naszą kreatywność i czujność wobec elementów do tej pory być może przez nas niedostrzeganych i przełożymy ja na nowe jakości ruchowe. Postaramy się twórczo wykorzystać ograniczenia związane z dystansem fizycznym - poprzez kontakt wzrokowy, obserwowanie i naśladowanie ruchów współuczestniczek i współuczestników a także ćwiczenie granic swojej strefy komfortu, związanej z dystansem między nami a drugą osobą czy też zimną wodą. Warsztaty są skierowane dla każdego, bez względu na poziom zaawansowania czy sprawność fizyczną. 

Warsztaty odbędą się w dniach 8 i 9 lipca w godzinach 17:00-20:00 nad Jeziorem Strzeszyńskim (Plaża Malibu, przy pomoście). Zgłoszenia prosimy kierować na maila: sonia.borkowicz@malta-festival.pl (ograniczona liczba miejsc). Na warsztaty zapraszamy osoby powyżej 15. roku życia.

Planujemy plażować nad jeziorem cały dzień! Jeśli masz ochotę dołączyć do nas przed warsztatami – zapraszamy. Zabierz strój kąpielowy, ręcznik, krem do opalania, ulubione gry, magazyny, jedzenie i napoje. W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na stopień zaawansowania czy sprawność fizyczną. W trakcie warsztatów będziemy dbać o swój wzajemny komfort, m.in. zachowując fizyczny dystans.

Warsztaty są częścią projektu artystyczno-badawczego, autorstwa Małgorzaty Myślińskiej, który jest realizowany w ramach Generatora Malta. Na potrzeby finałowej wystawy i towarzyszącej mu mini-publikacji warsztaty będą rejestrowane.

Przyglądając się kulturze wypoczynku, Małgorzata Myślińska chce podjąć temat zbiorowej tożsamości i przynależności geopolitycznej na poziomie cielesnym – odczuwania temperatury wody. Interesuje ją kapitalistyczna tęsknota za tropikami i luksusem oraz kompleks zimnych wód. Proekologiczny wybór – rezygnacja z podróży lotniczych w obliczu katastrofy klimatycznej i świadomość kosztów stojących za istnieniem rajów – czy popularna w obliczu nowej pandemicznej rzeczywistości mikroturystyka stały się inspiracją do poszukiwań nowych jakości, przede wszystkim w ciele i jego relacji do lokalnych warunków.

Warsztaty poprowadzą:

Małgorzata Myślińska (autorka projektu) – artystka wizualna i filozofka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Studiowała także w Universitatea de Arta şi Design oraz Universitatea Babeş Bolyai (Rumunia). Obecnie pracuje nad doktoratem na Wydziale Malarstwa i Rysunku (UAP) oraz uczęszcza do Szkoły Tańca Współczesnego w Poznaniu. Zajmuje się analizą kultury wizualnej oraz kultury materialnej okresu transformacji, tożsamością indywidualną i zbiorową. Realizuje unidyscyplinarne projekty artystyczno-badawcze wykorzystując różne media.

Paweł Kubiak (współprowadzenie warsztatów) – studiuje pedagogikę, od 4 lat aktywnie pracuje z dziećmi - przedszkole leśne, korepetycje, place zabaw, animacje. Obok tego kocha się ruszać. Jego inspiracje to ruch spontaniczny, kontakt improwizacja, capoeira i acroyoga. W ruchu interesuje go relacja – ze sobą, partnerem, grupą oraz autentyczność. Na swojej drodze kieruję się ciekawością i radością płynącą z wyrażenia siebie.