Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Spacer z Mapą Sentymentalną Jeżyc podczas Malta Festival Poznań 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaSpacer z Mapą Sentymentalną Jeżyc podczas Malta Festival Poznań 2018 / fot. Maciej Zakrzewski

Festiwal Malta poszukuje opowieści i wspomnień mieszkańców Głównej oraz Dębca, z których powstaną drukowane Mapy Sentymentalne dzielnic w ramach programu Generatora Malta. Chcemy poznać historie Głównej i Dębca „pisane wodą”, spojrzeć z perspektywy stawów i rzek, poznać wodne anegdoty mieszkańców oraz mieszkanek. W celu podzielenia się swoimi opowieściami należy skontaktować się z lokalnymi grupami współpracującymi z festiwalem.

Mapy Sentymentalne stworzą badaczki i artyści, którzy na co dzień działają na Dębcu i Głównej – Daniel Stachuła i Ewelina Chatłas z Fyrtel Główna oraz Maria Ratajczak i Urszula Ziober, członkinie Stowarzyszenia Zielona Grupa. To oni zbierać będą opowieści o dawnym i współczesnym życiu związanym z wodą i jej wpływem na losy dzielnic. Mapy będą nietypowymi przewodnikami po fyrtlach śladami ich mieszkańców i mieszkanek – stworzone z legend, trajektorii spacerów, pamiątkowych fotografii, a nie danych z urzędowych dokumentów.

Moja mama mówiła, że to jest dzielnica zapomniana, bo po dzielnicy jeździł trolejbus, który miał tabliczkę z literą Z. Z, jak Zapomniana – tak Główną wspomina pani Janina, wieloletnia mieszkanka dzielnicy.

Młode lata spędzało się nad Wartą. W wakacje kupowaliśmy maślankę, bułki i nad rzekę. Siedzieliśmy, potem na obiad i z powrotem nad Wartę – mieszkaniec Dębca.

Program tegorocznego Generatora Malta – społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta – toczy się wokół hasła „Woda jest tobą”, a na Głównej i Dębcu wody nie brakuje. Przez sam środek Głównej przepływa rzeka Główna, pieszczotliwie nazywana przez mieszkańców i mieszkanki Główienką. To tutaj od stuleci znajdowały się młyny wodne, rozlewiska i stawy. Natomiast mieszkankom i mieszkańcom Dębca na pewno nie brakuje opowieści o stawach na Dębinie, Warcie, nieistniejącym już jeziorku przy Orzechowej.

W celu podzielenia się swoimi anegdotami, przekazaniu fotografii, pocztówek, wspomnień prosimy kontaktować się z osobami działającymi na dzielnicach: osoby z Głównej z Fyrtlem Główna (telefon: +48 662 070 369 lub +48 607 259 232, mejl: stowarzyszenie.smak@gmail.com) oraz osoby z Dębca ze Stowarzyszeniem Zielona Grupa (telefon: +48 668 398 394, mejl: warsztaty@zielonagrupa.pl). Mieszkańcy i mieszkanki Dębca mogą także wrzucić fotografie bądź spisane wspomnienia do skrzynki na listy Domu Sąsiedzkiego (ul. Bukowa 2a).

Poszukiwane są opowieści zarówno od osób aktualnie zamieszkujących Główną i Dębiec, jak i od tych, które dawniej były związane z tymi dzielnicami miasta – zarówno strzępki historii, jak i wielogodzinne narracje, ulotne obrazy i te utrwalone na fotograficznym papierze.

Podczas poprzednich edycji festiwalu Malta powstało sześć map poznańskich dzielnic: os. Piastowskiego, os. Kopernika, os. Grunwald Północ, Naramowic, Jeżyc i Wildy. Opowieści o dzielnicach przekłada na język wizualny Karolina Wojciechowska, graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Premiery map odbędą się w sierpniu w formie spacerów po fyrtlach.