Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria

Malta Festival Poznań to 10 dni i 300 wydarzeń w niemal 50 lokalizacjach. Festiwal rokrocznie gromadzi około 85 000 publiczności oraz ponad 700 artystów i animatorów kultury z całego świata. Rok 2020 będzie wyjątkowy w jego historii – w czerwcu odbędzie się 30. edycja. Zapraszamy pomiędzy 19 a 28 czerwca do Poznania na urodziny festiwalu Malta!

Od 30 lat festiwal Malta jest świętem łączącym wzajemną dynamikę miasta i sztuki, za każdym razem prezentuje dokonania uznanych na świecie twórców, a także inicjuje unikalne projekty artystyczne. Jego program co roku tworzą spektakle teatralne i taneczne, plenerowe koncerty, wystawy w pustostanach, warsztaty, happeningi na ulicach miasta, spotkania w klubie festiwalowym, pokazy filmowe, silent disco, inspirujące aktywności dla najmłodszych i trochę starszych. Malta Festival Poznań jako jedyny festiwal z Polski i jeden z 12 w Europie otrzymał Nagrodę EFFE 2015-2016 dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy.

Od samego początku na Malcie obecni byli najważniejsi europejscy twórcy wyznaczający nowe języki teatralne. Podczas jubileuszowej edycji do Poznania powrócą ci, którzy stali się dla Malty szczególnie ważni i za każdym razem byli gorąco przyjmowani przez poznańską publiczność. W czerwcu zaprezentują swoje najnowsze produkcje.

Nawiązując do tradycji plenerowych spektakli na Malcie – a także wzorem ubiegłorocznej parady z grupą Transe Express – urodzinową edycję festiwalu rozpoczniemy na poznańskich ulicach! Kolorowy pochód wraz z kombinacjami akrobatycznymi wysoko nad ziemią wykona grupa, która już nie raz gościła na festiwalu.

Chcemy, aby trzydziestka Malty stała się pretekstem do świętowania dla nas wszystkich! Wspólnie z artystami oraz mieszkańcami Poznania przygotowujemy wyjątkową urodzinową imprezę-niespodziankę, której lokalizacja i wszelkie szczegóły pozostaną sekretem, aż do samego końca. Szykuje się wielkie widowisko!

Specjalnym wydarzeniem muzycznym będzie premierowy koncert „Projekt Krynicki”, który tworzy trzech wybitnych i uznanych kompozytorów – Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Alek Nowak. Każdy z nich specjalnie na zamówienie Malty przygotowuje muzykę do innego wiersza Ryszarda Krynickiego – artysty związanego z Poznaniem, jednego z najważniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Jako „najbardziej muzyczny z teatralnych festiwali” poza koncertem muzyki współczesnej, w programie cykl bezpłatnych koncertów i imprez silent disco na placu Wolności, a także finałowy koncert plenerowy artystów zaprzyjaźnionych z Maltą. Będzie to nie tylko koncert kończący tegoroczną edycję festiwalu, ale również gala podsumowująca jego 30-lecie.

Tygiel, miejskość, łączenie wątków i form, współpraca z lokalnymi środowiskami, miasto jako temat dla sztuki, multidyscyplinarność – to wartości stale obecne na Malcie i tworzące jej filozofię, najbardziej widoczne w programie Generatora Malta. To społeczno-artystyczna sekcja festiwalu, która swoje centrum ma na placu Wolności, choć jej działalność generuje na cały Poznań. Już po raz ósmy zamieni centrum miasta w „tymczasowy dom kultury" na świeżym powietrzu, w którym skupi się wiele festiwalowych działań plenerowych. To miejsce porannych rozgrzewek, spontanicznych spotkań poznaniaków i poznanianek, rozmów publiczności z zaproszonymi gośćmi, kreatywnej i twórczej energii warsztatów, a nocą – przestrzeń klubowa, koncertowa i plenerowa scena teatralna. Generator Malta to przestrzeń przyjazna zarówno gościom festiwalowym, jak i wszystkim użytkownikom miasta bez względu na wiek czy status społeczny, w tym osobom z niepełnosprawnościami i cudzoziemcom nie znającym języka polskiego.

Ważnym punktem sztuk performatywnych na Malcie jest taniec. Od lat jednym z najbardziej rozbudowanych programów partnerskich festiwalu jest projekt Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, czyli Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, kuratorowany przez Joannę Leśnierowską. Artystka zaprasza do współpracy najbardziej znanych polskich tancerzy, głośne nazwiska z Europy i ze świata, a także umożliwia debiutantom stworzenie swoich premierowych spektakli, w ramach dużego międzynarodowego festiwalu.

Zapraszamy do Poznania na 30. edycję festiwalu Malta, która odbędzie się 19-28 czerwca 2020 roku. Cały program zostanie ogłoszony w maju na konferencjach prasowych, wcześniej wybrane informacje programowane będą publikowane na stronie www.malta-festival.pl.