Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria

Z przykrością informujemy, że Gustavo Carvahlo – brazylijski pianista, kurator i aktywista, który miał zagrać koncert fortepianowy na żywo do projekcji filmu Distant Horizons, nie dotrze na festiwal. Pokazowi będzie towarzyszyć nagranie audio koncertu, które artysta przygotował specjalnie dla festiwalu. Bezpośrednią przyczyną jego nieobecności jest odwołanie lotów z Brazylii do Europy ze względu na bardzo wysoki poziom zarażeń koronawirusem Covid-19. Pośrednio jest to efekt ignorancji wobec obywateli i obywatelek oraz brak szacunku do nauki obecnie rządzącego prezydenta. Solidaryzujemy się z mieszkańcami i mieszkankami Brazylii.

Od początku pandemii Bolsonaro postępuje odwrotnie, niż zalecają autorytety naukowe. Prezydent porównał zakażenie koronawirusem do „opryszczki” lub „grypki” i stawiał gospodarkę ponad zdrowie i życie obywateli, zwłaszcza Indian żyjących w Amazonii. Ignorował zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która wzywa do dystansowania społecznego, ponieważ systemy opieki zdrowotnej nie są w stanie leczyć milionów zarażonych osób w tym samym czasie. Bolsonaro lekceważy naukę, mimo że, jak powiedział prestiżowemu magazynowi „Nature” Carlos Henrique de Brito Cruz ze stanowego University of Campinas, Pandemia uświadomiła opinii publicznej, jak ważna jest nauka. Prezydent lekceważy obywatelki kraju, którym rządzi.

Ignorowanie naukowców, wyszydzanie Indian, lekceważenie ostrożnych obywatelek i sugerowanie, że rozsądek jest niemęski, przyczyniły się do zawieszenia lotów pasażerskich między Europą i Brazylią i pogorszenia jakości życia milionów ludzi. Co gorsza, koswekwencją poczynań prezydenta Bolsonaro jest prawie 120 tys. ofiar śmiertelnych pandemii.

Przygotowując się do projektu wielokrotnie rozmawiałyśmy z Gustavo Carvalho o polityce Brazylii względem wody i zmian klimatu. Na tym polu również dominują chciwość i ignorancja faktów. Bolsonaro neguje wpływ działalności człowieka na zmianę klimatu i wzrost średniej temperatury na planecie, a także że jedną z przyczyn jest wylesianie Amazonii. Prywatyzuje też wodę.

Solidarność klimatyczna łączy ludzi z całego globu. Projekt Pascala Marquilly i Gustavo Carvalho, zwracający uwagę na społeczności na cały świecie, zamieszkujące lądy zagrożone zalaniem ze względu na podwyższający sie poziom wód w morzach i oceanach (i włączający je do działania), czytamy właśnie jako taki gest. Mamy nadzieję, że licznie spotkamy się na mecie jeziora Maltańskiego dziś o 20.30, żeby zobaczyć i wsłuchać się w ich artystyczną pracę.

JOANNA PAŃCZAK
kuratorka Generatora Malta