W trzecim kroku programowym Malta na chwilę opuszcza centrum miasta i zaprasza publiczność na festiwalową łąkę. Zaraz za Cytadelą, w zielonej przestrzeni Laba Land przy. ul. Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku, a zagrają na niej m.in. Barbara Wrońska, Bartek Wąsik i Ralph Kaminski, Adam Nowak i Acoustic Amigos, Klub Komediowy, a także wielkopolscy artyści i artystki. W tej samej przestrzeni odbędzie się także trzecia debata Forum – o Nowym ładzie naturalnym dyskutować będą Marcin Popkiewicz, Julia Fiedorczuk, Zuzanna Warso oraz Michał Nogaś. Zapraszamy na poranne rozgrzewki i nocne silent disco, a w ciągu dnia do strefu relaksu, kawiarni oraz foodtrucków. Zapraszamy między 22 a 26 lipca na Wilczak!
– Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się. Będzie to przestrzeń dla wszystkich, starszych, młodszych i najmłodszych – dzieci będą mogły tu wziąć udział w codziennych, kilkugodzinnych zajęciach, rozbudzających wyobraźnię i pozwalających eksplorować to, co je najbardziej interesuje – przeczytaj tekst programowy festiwalu.
Nad Wartę, Cybinę, Bogdankę oraz na internetową debatę o wodzie i migracjach zabierze nas Generator Malta w ramach programu Woda jest tobą. W trzecim kroku spotkamy się z Poznańską Orkiestrą Improwizowaną, Kolektywem Nurkowym Bojka, Poznańską Garażówką i Katarzyną Czarnotą.
Pięć dni na festiwalowej łące – Malta zaparkuje na Wilczaku! Zagrają Barbara Wrońska, Ralph Kamiński, Bartek Wąsik, Adam Nowak, Klub Komediowy, wielkopolscy artyści i artystki
Scena na Wilczaku to pięć dni festiwalu Malta na łące Laba Land między 22 a 26 lipca. Tutaj odbędą się koncerty Barbary Wrońskiej, Bartłomieja Wąsika i Ralpha Kaminskiego, Adama Nowaka i Acoustic Amigos, tu będzie improwizować warszawski Klub Komediowy. Największą część programu Sceny na Wilczaku będzie jednak tworzyć wielkopolski showcase. Festiwal Malta, odpowiadając na apel wielkopolskich artystów i artystek o instytucjonalną pomoc w czasie pandemii, ogłosił pod koniec czerwca nabór na projekty artystyczne. W efekcie powstał program, na który składają się koncerty, spektakle teatralne i taneczne, warsztaty, słuchowiska, projekty dla dzieci i całych rodzin – zarówno projekty twórców i twórczyń znanych w Poznaniu, jak i tych na początku twórczej drogi. Poza tym jak zwykle na Malcie – rozgrzewki, strefa relaksu i silent disco. Wstęp wolny.
TEATR I TANIEC
Na festiwalowej scenie wystąpi warszawski Klub Komediowy ze spektaklem bez scenariusza, czyli improwizacjami wokół maltańskich tematów wody i urodzin. W programie showcase’u: Festiwal Słuchowisk zaprosi do wysłuchania na łące trzech słuchowisk z ich dorobku w reżyserii Patryka Lichoty, Anny Szamotuły i Marii Marcinkiewicz-Górnej. Barbara Prądzyńska i Teatr Canoa zaprezentują interaktywny spektakl Historia pewnej miłości – baśń meksykańska inspirowany niemym kinem, melodramatem, współczesnym teatrem oraz Meksykiem. Grupa Teatralna Wikingowie zagra spektakl Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych mierzący się z tematyką bezdomności. Taneczną sobotę rozpocznie Aleksandra Staśkiewicz, która w częściowo improwizowanym spektaklu tanecznym Świnia! Krowa! Małpa! Wiedźma! opowie o mocy jaką daje i odbiera gniew, o furii, bezdechu, wyczerpaniu i smutku. Chwilę później Wojciech Furman wystąpi z solową etiudą taneczną Nie ma dzieci, są ludzie inspirowaną słowami Janusza Korczaka. Krystyna „Lama” Szydłowska wspólnie z poznańskimi tancerzami spróbują uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem w choreograficzno-muzycznym projekcie Potrzebuję Cię jak wody.
MUZYKA
Na Wilczaku usłyszymy artystkę niebanalną i nieprzewidywalną, czyli Barbarę Wrońską. Bartek Wąsik i Ralph Kamiński podczas najbardziej kameralnego koncertu tegorocznej Malty zagrają piosenki z repertuaru Ralpha oraz covery (m. in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesław Niemen). Z akustycznym projektem wystąpi Adam Nowak i Acoustic Amigos, czyli Jarek Treliński z Raz, Dwa, Trzy oraz Karim Martusewicz z Voo Voo. W programie wielkopolskiego przeglądu usłyszymy Chór Pogłosy oraz kakofoNIKT, którzy zaproszą na nocny, obrzędowy koncert Nocny lot do Wyraju odwołujący się do starosłowiańskich mitów. Polmuz zagra Drzewiej, czyli koncert z interpretacjami nagrań kapel ludowych z południowej Wielkopolski z początku XX wieku, a Tokłowicz with Strings przedstawią premierowy program z nowoczesnymi aranżacjami Jeremiego Przybory, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Krzysztofa Komedy, improwizacjami i autorskimi kompozycjami.
EKSPERYMENTALNE
Ala Kryształ to live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na terenie łąki odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans Magdaleny Mellin, Kajetana Hajkowicza i Huberta Wińczyka Bez_tytułu / Re_kolekcja poprzedzony warsztatami i zebraniem herstorii. YoenNa zaprosi na Odmęty, czyli performatywno-teatralny koncert muzyki elektronicznej w towarzystwie aktorów, tancerzy i poetyckiej narracji.
WARSZTATY
Krystyna Lipka-Czajkowska zapyta o możliwość stworzenia portretu współczesnych kobiet i zaprosi dziewczyny oraz seniorki na warsztaty szycia rzeźb Baba – portret współczesny. Po-czucie Jagody Gruszczyńskiej będzie warsztatem improwizacji ruchowej z elementami jogi i uważności. Performance Bez_tytułu / Re_kolekcja zostanie poprzedzony warsztatami zbierania herstorii, czyli opowieści z punktu widzenia kobiet o kobietach.
DLA DZIECI
Teatr Fuzja zaprasza dzieci do Puszczy Białowieskiej podczas spektaklu inspirowanego popularną serią książek Tomasza Samojlika o żubrze Pompiku i jego żubrzej rodzinie. W świat Baśni dla dorosłych i domu całe rodziny zabierze Vampek Król – Baśnie Właśnie. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zorganizują pięciodniowe rozmowy i zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 7–10 lat To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze.
Laba Land to nowe miejsce na mapie Poznania, które zachęca do smakowania życia i delektowania się wyjątkowymi przyjemnościami w duchu slow life. Miejska oaza spokoju zlokalizowana jest na Wilczaku przy ul. Przełajowej 5.
Czy koronawirus zmieni naszą relację z planetą? O nowym ładzie naturalnym rozmawiać będą Julia Fiedorczuk, Marcin Popkiewicz, Zuzanna Warso
Nowy ład naturalny będzie tematem trzeciej debaty w ramach Forum. Z dziennikarzem Michałem Nogasiem rozmawiać będą: pisarka, propagatorka ekokrytyki Julia Fiedorczuk, analityk megatrendów, fizyk jądrowy, klimatolog Marcin Popkiewicz oraz prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Zuzanna Warso. Zapraszamy 22 lipca o godz. 17:00 na Wilczak (ul. Przełajowa 5).
Szybka ekspansja koronawirusa nie jest nagłym kataklizmem, lecz efektem złożonego procesu, który zachodzi na planecie od kilkudziesięciu lat. Naukowcy mówią od dawna o zagrożeniu, jakie niosą z sobą przemysłowa hodowla zwierząt na mięso, a więc konsumpcja i nasze nawyki żywieniowe, wycinka lasów, rozwój przemysłu lotniczego. Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą, uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym? Co decyduje o tym, co nam wolno, a czego nie wolno z przyrodą robić?
Woda w kryzysie – muzyczne pożegnanie rzek, debata i wizyta na ROD Bogdanka z Generatorem Malta
Generator Malta w trzecim kroku kieruje publiczność nad poznańskie znikające rzeki oraz międzynarodowe wody, które coraz częściej stają się narzędziem politycznym. Zapraszamy na requiem dla rzek Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej, debatę Woda – kryzys – migracje Poznańskiej Garażówki oraz debatę Bogdanka w klinie Kolektywu Nurkowego Bojka.
Żyjemy w mieście znikających rzek – z powodu zabudowywania strumieni (Segdanka, Bogdanka, Chartynia) oraz susz spowodowanych ocieplaniem klimatu (Cybina, Warta). Poznańska Orkiestra Improwizowana zaprasza na ich ostatnie pożegnanie. Kilkunastu muzyków przy użyciu m.in. saksofonu, kornetu, klarnetu, bębnów obręczowych, ukulele, kontrabasu, trąbki, modulara, metalowych odpadów i głosu odegra skomponowane specjalnie na tę okazję żałobno-komediowe requiem dla rzek oraz wykona szereg wodnych rytuałów w skromnych, toksycznych pozostałościach Warty i Cybiny. Orkiestra zachęca do wzięcia udziału w pogrzebowym kondukcie i składania okolicznościowych wieńców. Requiem dla Warty odbędzie się 22 lipca, start o godz. 19:00 pod mostem Rocha po wschodniej stronie Warty, następnie kondukt przejdzie w kierunku Cybiny na finałową część koncertu.
Zapraszamy na internetową debatę o wodzie, migracji oraz kryzysie. Jak opisać, powiązać i analizować zależności dotyczące eksploatacji zasobów wodnych ze zmianami klimatu, sytuacją polityczną, niezadowoleniem społecznym i tzw. kryzysem uchodźczym? Debata Woda – kryzysy – migracje, która odbędzie się 29 lipca o godz. 17:00, to pierwsze spotkanie z cyklu trzech dyskusji poświęconych relacji między tym, co związane z wodą, a zjawiskiem migracji. Cykl Woda/Migracje jest organizowany pod patronatem oddolnej grupy wspierającej i solidaryzującej się z uchodźczyniami i uchodźcami oraz osobami z doświadczeniem migracji – Poznańskiej Garażówki. Spotkania poprowadzi Katarzyna Czarnota. Kolejne debaty odbędą się 12 i 26 sierpnia. Spotkanie będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych festiwalu Malta.