Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
„Ksenofonia. Widowisko Czerwiec '56” reż. Jan Komasa / Malta Festival Poznań 2016 / fot. Klaudyna Schubert
Galeria„Ksenofonia. Widowisko Czerwiec '56” reż. Jan Komasa / Malta Festival Poznań 2016 / fot. Klaudyna Schubert

Festiwal Malta – jako jedyna impreza kulturalna – został nominowany w plebiscycie „Gazety Wyborczej Poznań” Supermiasta. Mieszkańcy i mieszkanki mogą głosować na najważniejsze wydarzenia, inwestycje, przemiany w swoich miastach. Dziękujemy za nominację i zachęcamy do oddawania głosów. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia.

Mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Przez ten czas nasze miasta diametralnie się zmieniły – nie tylko jeśli chodzi o infrastrukturę, ale też sposób funkcjonowania, zaangażowanie obywatelskie. Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta – można przeczytać na stronie „Gazety Wyborczej”. Głosowanie odbywa się TUTAJ: każda osoba może oddać jeden głos, klikając w wybraną przez siebie propozycję.

Bardzo dziękujemy za wyróżnienie „Gazecie Wyborczej”, która od trzech dekad nie tylko komentuje i opisuje naszą rzeczywistość, lecz także wspiera festiwal Malta i inne działania fundacji. W nominacji czytamy o festiwalu, że to „najważniejsza impreza kulturalna w mieście, przyciągająca ludzi z całego świata. Ale służy przede wszystkim poznaniakom, łączy mieszkańców z różnych środowisk”.



Festiwal Malta od samego początku jest „poznańskim nomadą”. Wędrował od Jeziora Maltańskiego, przez Stary Rynek, aż do pl. Wolności, po drodze zahaczając o różne fyrtle, blokowiska, pustostany, ożywiając zapomniane tereny. Swoją nazwę wziął od sztucznego jeziora stworzonego w 1952 r. na prawym brzegu Warty. Po mistrzostwach świata w kajakarstwie, które odbyły się w Poznaniu w 1990 r., władze miasta zastanawiały się, jak zagospodarować olbrzymie tereny powstałe wokół odbudowanego toru. Michał Merczyński – pracujący wówczas w Teatrze Polskim w Poznaniu jako menedżer Orkiestry Ósmego Dnia – zaproponował, by pokazać nad Jeziorem Maltańskim te spektakle, które powstały z myślą o otwartych przestrzeniach. Z biegiem lat festiwal coraz odważniej wnikał w tkankę miasta. Od ośmiu lat festiwal jest jeszcze bliżej poznanianek i poznaniaków – na 10 dni pl. Wolności zamienia się w plenerowy dom kultury, a wydarzenia odbywają się w kilkudziesięciu lokalizacjach również dzięki programowi Generatora Malta. Przeczytaj krótką historię festiwalu Malta.

Malta to 30 lat historii – nie tylko festiwalu, lecz także historii teatru, sztuki, Poznania, Polski, świata i każdego widza z osobna. Ścieżki festiwalu niejednokrotnie splatały się z osobistymi ścieżkami publiczności. Już 29. razy festiwal Malta zamieniał Poznań w europejskie centrum teatru, przyciągając za każdym razem dziesiątki tysięcy widzów, artystów i artystek z całego świata. W 2015 r. Malta jako jedyny festiwal z Polski i jeden z 12 w Europie otrzymał nagrodę EFFE przyznawaną przez European Festival Association dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy.

Festiwal Malta stał się znakiem promującym Poznań, z którym jest nierozerwalnie związany. Od 1991 r. miasto było świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów, m.in. legendarny spektakl Taxi francuskiej grupy Générik Vapeur, pochód na Stary Rynek z kilkumetrową podświetlaną lalką zespołu La Fura dels Baus, egipska scenografia nad Jeziorem Maltańskim do spektaklu grupy Royal de Luxe, koncerty Radiohead, Gorana Bregovicia, Buena Vista Social Club, grupy Kraftwerk, widowisko Jana Komasy Ksenofonia na rocznicę Czerwca ’56, opera Pawła Mykietyna Czarodziejska góra w reż. Andrzeja Chyry w Auli Artis czy dziesiątki wydarzeń w CK Zamek, w tym spektakle Pippo Delbono. Jednak Malta to nie tylko czas samego festiwalu – to setki wydarzeń, które Fundacja Malta organizuje przez cały rok, jak programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży Szkoła Widza, Park(ing) Day, ogrody społecznościowe na Łazarzu i Wildzie, spotkania z Olgą Tokarczuk i ks. Adamem Bonieckim czy mural przy ul. Nowowiejskiego autorstwa włoskiego artysty Maupala.

Zachęcamy do głosowania w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. W Poznaniu wybrano 12 propozycji wydarzeń, inwestycji, zjawisk, które zmieniły życie poznanianek i poznaniaków, zapadły im w pamięci, stały się najważniejszym osiągnięciem miasta po 1990 r. Nominowane zostały m.in. Poznański Szybki Tramwaj, Stadion Miejski, Poznań obywatelski, a także Festiwal Malta. Wyniki zostaną ogłoszone 8 maja.