Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Spacer z Mapą Sentymentalną Naramowic podczas Malta Festival Poznań 2019 / fot. Klaudyna Schubert
GaleriaSpacer z Mapą Sentymentalną Naramowic podczas Malta Festival Poznań 2019 / fot. Klaudyna Schubert

Poszukujemy opowieści o Głównej oraz Dębcu, z których powstaną drukowane Mapy Sentymentalne w ramach programu Generatora Malta „Woda jest tobą”. Chcemy poznać historie „wodą pisane”, spojrzeć na te miejsca z perspektywy stawów i rzek, usłyszeć wodne anegdoty mieszkańców oraz mieszkanek. Ogłaszamy nabór na wspomnienia i zapraszamy na spotkania, także online, podczas których porozmawiamy o dzielnicach.

Mapy Sentymentalne stworzą badaczki i artyści, którzy na co dzień działają na Dębcu i Głównej – Daniel Stachuła i Ewelina Chatłas z Fyrtel Główna oraz Maria Ratajczak i Urszula Ziober, członkinie Stowarzyszenie Zielona Grupa. To oni zbierać będą opowieści o dawnym i współczesnym życiu związanym z wodą i jej wpływem na losy dzielnic. Mapy będą nietypowymi przewodnikami po fyrtlach śladami ich mieszkańców i mieszkanek – stworzone z legend, trajektorii spacerów, pamiątkowych fotografii, a nie danych z urzędowych dokumentów. Stworzenie drukowanych map poprzedzą spotkania, podczas których zbierzemy wspomnienia i historie od mieszkanek i mieszkańców dzielnic.

Moja mama mówiła, że to jest dzielnica zapomniana, bo po dzielnicy jeździł trolejbus, który miał tabliczkę z literą Z. Z, jak Zapomniana – tak Główną wspomina pani Janina, wieloletnia mieszkanka dzielnicy.

Program tegorocznego Generatora Malta – społeczno-artystycznej sekcji Festiwalu Malta – toczy się wokół hasła „Woda jest tobą”, a na Głównej wody nie brakuje. To właśnie tutaj, przez sam środek dzielnicy przepływa rzeka Główna, pieszczotliwie nazywana przez mieszkańców i mieszkanki Główienką. To tutaj od stuleci znajdowały się młyny wodne, rozlewiska i stawy. To wreszcie tutaj powstawały liczne fabryki, które wody potrzebowały. Opowieści o tej dzielnicy zebrane zostaną podczas wirtualnego spotkania, które odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18:00 na platformie JitsiMeet – bezpośredni link do spotkania zostanie umieszczony na Facebooku, na wydarzeniu Mapa Sentymentalna Głównej / zbiórka wspomnień.

Chętnych do współtworzenia mapy Głównej zapraszamy także do kontaktu za pomocą maila: stowarzyszenie.smak@gmail.com lub telefonicznie: +48 662 070 369 lub +48 607 259 232

Młode lata spędzało się nad Wartą. W wakacje kupowaliśmy maślankę, bułki i nad rzekę. Siedzieliśmy, potem na obiad i z powrotem nad Wartę – mieszkaniec Dębca.

Opowieściami o Dębcu, stawach na Dębinie, Warcie, nieistniejącym już jeziorku przy Orzechowej będzie można podzielić się 16 czerwca. O godzinie 17:00 Stowarzyszenie Zielona Grupa zaprasza przed Dom Sąsiedzki przy ul. Bukowej 2a (wejście od ul. Kasztanowej), gdzie rozpocznie się spacer nad Wartę – z powodu ograniczonej liczby uczestników obowiązują zapisy mailowe: warsztaty@zielonagrupa.pl i telefoniczne: +48 668 398 394. Nad rzeką o 17:45 rozpocznie się spotkanie, ­w którym będzie można wziąć udział także online (spotkanie rozpocznie się o 17:45 się pod tym linkiem https://meet.jit.si/mapadebca).

Materiały można przekazać także mailowo warsztaty@zielonagrupa.pl, wrzucić do skrzynki na listy Domu Sąsiedzkiego bądź skontaktować się telefonicznie: + 48 668 398 394.

W ramach Festiwalu Malta powstało już sześć map poznańskich dzielnic: os. Piastowskiego, os. Kopernika, os. Grunwald Północ, Naramowic, Jeżyc i Wildy. Opowieści o fyrtlach przekłada na język wizualny Karolina Wojciechowska, graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Premiery Map Sentymentalnych odbędą się na Malta Festival Poznań 2020 w formie spacerów po dzielnicy, podczas których usłyszymy zebrane opowieści i na nowo odkryjemy zapomniane miejsca.