Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Galeria

To już czwarty krok Malty w czasie zarazy! Od czerwca mobilna scena zaparkowała na Ratajach, Piątkowie, Winogradach – na początku sierpnia zatrzyma się na Śródce z plenerowym spektaklem Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć grupy Asocjacja 2006. W programie debata Forum o człowieku przyszłości z Moniką Bakke, Łukaszem Lamżą i Janem J. Zygmuntowskim. Generator Malta skieruje nasz wzrok na społeczną sytuację terenów Bogdanki, organizując spotkanie Bogdanka w klinie i koncert Cukrów. W sieci odbędzie się druga debata z Poznańską Garażówką, a w poznańskich podwórkach spektakl taneczno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. Krok czwarty potrwa między 5 a 12 sierpnia. Wstęp wolny!

5.08, g. 17:00-18:30 Forum: „Człowiek przyszłości”, Monika Bakke, Łukasz Lamża, Jan J. Zygmuntowski, Karolina Lewicka / debata

5.08, g. 19:00, 7.08, g. 17:30 i g. 19:00 „Potrzebuje Cię jak wody”, choreografia: Krystyna Lama Szydłowska / improwizacje taneczno-muzyczne

6.08, g. 18:00-21:00
g. 18:00, debata „Bogdanka w klinie”, Kolektyw Nurkowy Bojka
g. 20:00, koncert Cukry

9.08, g. 22:00-23:00 „Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć”, Lech Raczak, Asocjacja 2006 / mobilny teatr

12.08, g. 17:00-18:30 Poznańska Garażówka, „Woda – miasto – migracje” / debata w języku angielskim

trwa nabór: 18-19.08, g. 17:00-20:00 „Rusalka's Tales”, Sara Alavi / warsztaty storytellingowe

W hołdzie Lechowi Raczakowi – Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć na Śródce

Spektakl pełen legend, w którym sacrum miesza się z profanum, to, co zmyślone z faktami, tragedia z farsą, a odległa przeszłość z teraźniejszością – Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć 9 sierpnia na Śródce! Plenerowe widowisko odbędzie się w hołdzie Lechowi Raczakowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu Malta, który był reżyserem tego spektaklu.

Bohaterem opowieści jest Juda Loew ben Bezalel, znany jako Maharal, który urodził się w Poznaniu. Był to XVI-wieczny rabin Pragi, który według legendy ulepił z gliny postać człowieka, a następnie ożywił ją, wkładając jej do ust pergamin z hebrajskim słowem emet („prawda”). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (czyli „śmierć”), co odbierało Golemowi życie. Mahral do dziś jest uważny za jednego z największych znawców Talmudu, żydowskiej mistyki i filozofii. Twórcy nawiązują w spektaklu do legend o poznańskich rabinach, wykorzystują anegdoty z miejskich kronik, przywołują niedawne wydarzenia, a także współczesne wyobrażenia o Poznaniu.

Spektakl odbędzie się 9 sierpnia o godz. 22:00 w amfiteatrze przy Bramie Poznania na Śródce. Wydarzenie jest niebiletowane.

Człowiek przyszłości według Moniki Bakke, Łukasza Lamży, Jana J. Zygmuntowskiego, Karoliny Lewickiej – zapraszamy na debatę Forum

Genetyka i badania nad sztuczną inteligencją gwałtownie się obecnie rozwijają. Czy człowiek przyszłości będzie istotą genetycznie połączoną ze zwierzętami i z roślinami, złączoną trwale z maszynami czy całkowicie zastąpioną przez sztuczną superinteligencję? Jakie będą społeczne i egzystencjalne konsekwencje postępu technologicznego dla człowieka?

Zapraszamy 5 sierpnia o godz. 17:00 na czwartą debatę Forum, której tematem będzie Człowiek przyszłości. W Fundacji Malta z dziennikarką Karoliną Lewicką rozmawiać będą: Monika Bakke (prof. UAM, badaczka sztuki i estetyki w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej), Łukasz Lamża (dziennikarz, wykładowca akademicki specjalizujący się w filozofii przyrody i nauki oraz popularyzator nauki), Jan J. Zygmuntowski (ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji i gospodarką cyfrową). Bezpłatne wejściówki na debatę będą dostępne od 31 lipca godz. 17:00 w Centrum Informacji Kulturalnej, druga pula 1 sierpnia od 10:00.

Generator Malta nad Bogdanką, w podwórkach i w sieci

W podróży po poznańskich jeziorach i rzekach Generator Malta przystaje przy Bogdance i ogródkach działkowych – w tym zagrożonym zniszczeniem miejscu odbędzie się debata Bogdanka w klinie oraz koncert zespołu CUKRY. O wodzie oraz jej relacji z człowiekiem opowiedzą poznańscy tancerze i tancerki w projekcie choreograficzno-muzycznym Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. W programie także druga debata Poznańskiej Garażówki Woda – miasto – migracje.

Potrzebuje Cię jak wody to lokalny projekt choreograficzno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej, w którym poprzez gest, ruch i dźwięk spróbujemy uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem oraz zagłębić się w naturę tego żywiołu. Spektakl swoją premierę miał 25 lipca na Scenie na Wilczaku, teraz rusza w miasto i odbędzie się w trzech podwórkach starych dzielnic Poznania. Projekt został przygotowany do oglądania z okien, klatek schodowych, balkonów czy dachów – specjalnie zaprojektowany, wielkoformatowy obiekt scenograficzny posłuży tancerzom i muzykom do stworzenia ruchomych, wodnych krajobrazów, które na co dzień nie są dostępne mieszkańcom i mieszkankom gęsto zabudowanych śródmiejskich kamienic. Spektakl będzie można zobaczyć 5 i 7 sierpnia, w najbliższych dniach zostaną ogłoszone dokładne lokalizacje pokazów.Kolektyw Nurkowy Bojka zaprasza na debatę o istotności klinów zieleni w mieście, ich funkcji ekologicznej i społecznej, wpływie na gospodarkę wodną, a także o sytuacji ogródków działkowych ROD Bogdanka, znajdujących się w zachodnim klinie zieleni, a zagrożonych częściową zabudową. Jaka powinna być polityka miasta Poznania wobec klinów zieleni? Czy pozwalanie na zabudowę terenów sąsiadujących z ciekami wodnymi i tym samym lekceważenie skutków zmian klimatu, jest jedyną możliwością? Jakie rozwiązania stosują inne miasta na świecie? O tym będziemy dyskutować z zaproszonymi przyrodnikami, prawnikiem, architektami, urzędnikami i mieszkańcami. Debata Bogdanka w klinie odbędzie się 6 sierpnia o godz. 18:00 na ROD Bogdanka przy ul. Pułaskiego, wstęp wolny.

Debacie towarzyszyć będzie koncert nad Bogdanką zespołu CUKRY. Ich muzyka to fuzja inspiracji tradycyjnymi harmoniami, współczesną poezją, polskim psychorapem lat 90. Jednym z utworów będzie protest-song Woda jest tobą, który Cukry stworzyły z rozmów z artystami i artystkami tegorocznego Generatora Malta o społecznych kontekstach wody. Wstęp wolny.Na zakończenie czwartego kroku internetowa debata Woda – miasto – migracje organizowana przez Poznańską Garażówkę. Drugie spotkanie z cyklu Woda/Migracje poświęcone będzie kwestii miejskiej, z perspektywy zjawiska znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Na konkretnych przykładach z Europy i Polski omówimy, w jaki sposób i jakimi narzędziami (m.in. z pola sztuki, badań i aktywizmu) można śledzić, dokumentować, monitorować procesy znikania. W jakich kategoriach je rozpatrywać oraz czy w niedalekiej przyszłości możemy zostać „uchodźcami klimatycznymi we własnym kraju”? Uczestnikami debaty, którą poprowadzi Katarzyna Czarnota będą: Gustavo Carvalho (artysta Generatora Malta), prof. dr hab. Jacek Piskozub (oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk), Łukasz Łyskawka (współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zaangażowany w temat kopalni odkrywkowych), Katarzyna Słubik (prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, prawniczka, autorka publikacji z zakresu migracji i przestrzegania praw migrantów). Transmisja rozmowy odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17:00 w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Sara Alavi, irańska artystka wizualna, zaprasza na dwudniowe warsztaty ze storytellingu, czyli sposobów opracowywania i przedstawiania opowieści, związanych z historią jeziora Rusałka. Warsztaty są częścią jej projektu artystycznego Rusalka’s Tales. Celem warsztatów będzie próba odtworzenia i wyobrażenia sobie życia osób, które w latach 1941-1942 roku zostały zmuszone przez nazistów do budowy jeziora Rusałka. Na bazie pojedynczych ocalonych relacji, empatii oraz przy użyciu narzędzi fikcji literackiej spróbujemy stworzyć opowiadania o społecznej i osobistej pamięci ludzi i miejsca. Napisane przez uczestników i uczestniczki opowiadania zostaną nagrane i będą stanowić warstwę dźwiękową rzeźby autorstwa Sary Alavi. Instalację będzie można zobaczyć w ostatnim tygodniu sierpnia, na terenie Rusałki. Warsztaty odbędą się 18 i 19 sierpnia w Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44), są przeznaczone dla osób, które lubią pracować ze słowem i chcą rozwijać swój warsztat pisarski. Bezpłatne zapisy: zapisy@malta-festival.pl.