Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij
Konfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen
GaleriaKonfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen

Ostatni letni krok Festiwalu Malta, lokalnyfyrtel.pl, 12.08.2020

Finałowy, piąty krok letniego festiwalu Malta odbędzie się w dniach 20-30 sierpnia. W programie jak zawsze teatr, debaty, wystawy i wiele innych atrakcji.

Bardzo kulturalny raport - 12.08.2020, Sandra Soluk, radiopoznan.fm, 12.08.2020

Czwarty krok za nami, czas na krok piąty. 20 sierpnia początek ostatniego etapu festiwalu Malta w Poznaniu. W tym roku pandemia koronawirusa wymusiła zmianę formuły tego teatralnego wydarzenia. Festiwal podzielono na kilka etapów. Wśród wydarzeń piątego między innymi - w miejscu nieczynnej pływalni Olimpia - finałowa wystawa Generatora Malta, mówi Joanna Pańczak.

Finał Malty w czasie zarazy – ogłaszamy ostatni krok lata, dziennikteatralny.pl, 12.08.2020

Finałowy, piąty krok letniego festiwalu Malta odbędzie się między 20 a 30 sierpnia. W programie m.in. Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, debata na pl. Wolności z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz instalacja z Instytutem Goethego Znikający mur, powrót Hamleta w reż. Mai Kleczewskiej, koncerty Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise, spacery z mapami sentymentalnymi Dębca i Głównej, rzeźbienie w glinie upamiętniające ludzi budujących jezioro Rusałka, premierowe akcje młodzieży regenerujących Ziemię, eksperymenty i wystawy Generatora Malta w opuszczonej pływalni Olimpia wokół tematu Woda jest tobą. Poznaj szczegóły programu. To naprawdę już ostatnie wydarzenia, bądźcie z Maltą w czasie zarazy do końca!

“Rabin Maharal i Golem” – w hołdzie Lechowi Raczakowi, tenpoznan.pl, 11.08.2020

Od premiery “Rabina Maharala i Golem” minęło 11 lat. Miała miejsce oczywiście podczas festiwalu Malta, w Starej Rzeźni i została okrzyczana wydarzeniem tamtej edycji festiwalu. Trudno, oglądając ten spektakl po tylu latach. nie zastanowić się, co się zmieniło.

Festiwal Malta. "Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć". Spektakl w hołdzie Lechowi Raczakowi, Piotr Skórnicki, poznan.wyborcza.pl, 10.08.2020

Plenerowy spektakl "Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć" grupy Asocjacja 2006 odbył się w niedzielę późnym wieczorem na poznańskiej Śródce. Organizatorzy upamiętnili w ten sposób zmarłego w styczniu Lecha Raczaka, wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu Malta i reżysera tego widowiska.

Malta Festival Poznań 2020. O zmaganiach natury z człowiekiem, Mike Urbaniak, vogue.pl, 10.08.2020

Wysłuchanie historii jednego człowieka może pomóc zrozumieć i pobudzić empatię – mówi artystka wizualna Sara Alavi, która podczas objętego przez nas patronatem Malta Festival Poznań 2020 pokaże instalację „Entropia” opartą w dużej mierze na wspomnieniach. Będzie to pierwsza pełna realizacja jej pomysłu, który opowiada o tym, że woda dla jednych może być zagrożeniem, a dla innych źródłem przyjemności. Do współtworzenia instalacji „Entropia” zaprosiła mieszkańców Poznania.

Festiwal Malta: Rabin Maharal i Golem – zdjęcia, lepszypoznan.pl, 10.08.2020

Plenerowe widowisko w hołdzie Lechowi Raczakowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu Malta zakończyło symbolicznie krok czwarty tegorocznego Festiwalu.

Malta Festival: postpandemicznie inteligentne miasta, Dominika Drozdowska, architekturaibiznes.pl, 10.08.2020

Poznański Malta Festival, który w tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie, musiał, w związku z pandemią, przeorganizować swoje działania i program. Dzięki temu w tegorocznej edycji festiwalu można uczestniczyć nie tylko w przestrzeni miasta, ale także zdalnie. Organizatorzy udostępniają w internecie nagrania z wydarzeń, między innymi to, które odbyło się na początku lipca, a jest wyjątkowo ciekawe w kontekście miast i ich postpandemicznych wyzwań. W debacie pt. „Inteligentne miasta” uczestniczyli publicysta Edwin Bendyk, kulturoznawca i badacz miast Piotr Juskowiak oraz architektka Jola Starzak, a dyskusję poprowadził dziennikarz Michał Nogaś.

Festiwal Malta: Potrzebuje Cię jak wody – zdjęcia, lepszypoznan.pl, 7.08.2020

To lokalny projekt choreograficzno-muzyczny, w którym poprzez gest, ruch i dźwięk artyści próbują uchwycić globalną relację między wodą, a człowiekiem oraz zagłębić się w naturę tego żywiołu.

Zamieniam się w słuch #86 – Generator Malta, kulturaupodstaw.pl, 5.08.2020

Woda jest główną bohaterką tegorocznych projektów Generatora Malta, który, podobnie jak cały Malta Festival Poznań, z powodu pandemii odbywa się w formule kroczącej. Jego kolejne etapy ogłaszane są z kilkudniowym wyprzedzeniem. Kuratorka Generatora, Joanna Pańczak, zachęca by zobaczyć siebie i świat przez wodę. „Woda jest Tobą” – przekonuje. Do współtworzenia programu zaprosiła artystów i aktywistki, których podziwia oraz tych, którzy zgłosili swoje projekty w ramach otwartego naboru.

Czwarty krok Malty, lepszypoznan.pl, 5.08.2020

To już czwarty krok Malty w czasie zarazy! Od czerwca mobilna scena zaparkowała na Ratajach, Piątkowie, Winogradach – na początku sierpnia zatrzyma się na Śródce z plenerowym spektaklem Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć grupy Asocjacja 2006. W programie debata Forum o człowieku przyszłości z Moniką Bakke, Łukaszem Lamżą i Janem J. Zygmuntowskim. Generator Malta skieruje nasz wzrok na społeczną sytuację terenów Bogdanki, organizując spotkanie Bogdanka w klinie i koncert Cukrów. W sieci odbędzie się druga debata z Poznańską Garażówką, a w poznańskich podwórkach spektakl taneczno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. Krok czwarty potrwa między 5 a 12 sierpnia. Wstęp wolny!

Poznań: Generator Malta zaprasza na debatę. Nad Bogdankę, tenpoznan.pl, 5.08.2020

Kolektyw nurkowy Bojka w ramach Generatora Malta zaprasza na debatę o znaczeniu klinów zieleni w mieście – a także o sytuacji ogródków działkowych ROD Bogdanka. Debata odbędzie 6 sierpnia o godzinie 18.00.

Bardzo kulturalny raport - 05.08.2020, radiopoznan.fm, 5.08.2020

Malta Festiwal lokalnie. Trwa największa impreza teatralna w Polsce. Ze swoimi występami artyści wchodzą na poznańskie osiedla, podwórka, a od czasu do czasu nawet do rzek. Tym razem także dotkną tego żywiołu ze spektaklem "Potrzebuję cię jak wody" w reżyserii Krystyny Lamy Szydłowskiej. Jak mówi kuratorka programu Generatora Malta, Joanna Pańczak, to opowieść o relacji człowieka i wody.

Poznań: Malta od dziś na Śródce, Łazarzu i nad Bogdanką, tenpoznan.pl, 5.08.2020

Objazdowy i kroczący festiwal Malta stawia czwarty krok – między 5 a 12 sierpnia zaprasza na Śródkę, nad Bogdankę i w poznańskie podwórka. Zobaczcie program!

Sierpień 2020, magazynszum.pl, 1.08.2020

W Poznaniu trwa wciąż jubileuszowa, trzydziesta edycja festiwalu Malta. W tym miesiącu w jego ramach odbędzie się szereg wydarzeń krążących wokół wątku polityki wodnej. W ten czwartek (6.08) w Parku Wodziczki odbędzie się koncert warszawskiej formacji Cukry, podczas którego będzie mieć premierę protest song Woda jest tobą, powstały na bazie rozmów z artystami współtworzącymi program tegorocznego programu Generatora Malta.

Bardzo kulturalny raport - 31.07.2020, radiopoznan.fm, 31.07.2020

Czas na czwarty krok tegorocznej Malty, w ramach którego czeka nas między innymi plenerowe widowisko poświęcone Lechowi Raczakowi. "Od dziesięciu lat na Alejach Karola Marcinkowskiego znajduje się rzeźba Golema" - przypomina dyrektor Malty Michał Merczyński.

Precedensowy proces. Prawo i sprawiedliwość wygrały z ministrem Glińskim, Michał Nogaś, wyborcza.pl, 30.07.2020

- Pracuję w kulturze ponad 30 lat i rozumiem, że minister nie musi każdemu przyznawać dotacji. Ale ostatnie kilka lat pokazuje ogromny przechył. Ta łajba płynie cały czas prawym halsem - tak Michał Merczyński z fundacji Malta komentuje wygraną w głośnym procesie z Ministerstwem Kultury.

Gliński przegrał w sądzie z festiwalem Malta. "Koszty poniosą obywatele", onet.pl, 30.07.2020

– Zostaną nam zwrócone wszystkie koszty związane z procesem, ale za odsetki od tych 300 tys. – 7 proc. w skali roku – zapłacimy wszyscy – mówi w rozmowie z "Wyborczą" Michał Merczyński, prezes fundacji i dyrektor festiwalu Malta. Warszawski sąd apelacyjny ogłosił, że resort kultury musi przelać na konto fundacji 300 tys. zł.

Poznań: Spektakle plenerowe oraz debaty o przyszłości i Bogdance proponuje Malta Festival Poznań w "czwartym kroku", Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 28.07.2020

Znamy program "czwartego kroku" Malta Festivalu Poznań "W czasie zarazy". Odbędzie się on od 5 do 12 sierpnia, a wypełnią go m.in. plenerowe widowisko w hołdzie Lechowi Raczakowi, Generator Malta nad Bogdanką i debaty o przyszłości.

Czwarty krok Malty: plenerowe widowisko w hołdzie Raczakowi, Generator Malta nad Bogdanką, debaty o przyszłości, wyborcza.pl, 28.07.2020

Rataje, Piątkowo, Winogrady - wszędzie tam parkowała już na kilka dni mobilna scena jubileuszowego 30. festiwalu Malta. Na początku sierpnia scena zatrzyma się na Śródce z plenerowym spektalem Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć grupy Asocjacja 2006.

27 lipca – 2 sierpnia, magazynszum.pl, 27.07.2020

W ramach trwającej trzydziestej edycji Festiwalu Malta w Poznaniu ruszy w tym tygodniu nowy cykl dyskusji poświęconych relacji między tym, co związane z wodą, a zjawiskiem migracji. W otwierającej go środowej (27.07) debacie pod hasłem Woda – kryzysy – migracje, prowadzonej przez Katarzynę Czarnotę, wezmą udział Anna Skowera, Przemysław Wielgosz i Filip Wesołowski. Przyglądając się związkom pomiędzy trzema tytułowym kwestiami, rozmówcy skupią się na tym jak najdłuższa susza na Bliskim Wschodzie z lat 2006–2011 wpłynęła na wybuch protestów, wzrost cen, a wreszcie wojnę w Syrii, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, jak artyści i NGO-sy przyczyniać się mogą do walki o sprawiedliwy dostęp do zasobów wodnych.

FESTIWAL MALTA. Nie jestem taka zła, Marek Bochniarz, kultura.poznan.pl, 27.07.2020

Festiwal Malta na czas od środy 22 lipca do niedzieli 26 lipca przeniósł się na Scenę na Wilczaku przy ul. Przełajowej. Jak wyglądał festiwalowy weekend?

Przez pięć dni sporo działo się na Wilczaku. Na finał - filmowa opowieść o wodzie i muzyka, wyborcza.pl, 26.07.2020

Niedziela to finałowy dzień Sceny na Wilczaku - mobilnej inicjatywy trwającego festiwalu Malta. Wystąpią m.in. Joanna Sykulska, Chór Pogłos i kakofoNIKT. Ale to nie koniec

Malta Festival Poznań 2020. Wrońska, Kaminski & Wąsik w czasie zarazy + zdjęcia, medleyland.pl, 26.07.2020

Po kilku miesiącach przerwy, wszyscy wiemy czym spowodowanej, wydarzenia kulturalne powoli zaczynają wracać na mapę wydarzeń rozrywkowych w kraju. Od 22 do 26 lipca w Poznaniu, na Scenie na Wilczaku odbywała się trzydziesta edycja Malta Festiwalu. W tym roku z dopiskiem „w czasach zarazy”.

Malta Festival Poznań 2020. "Musimy pokonać koronawirusa, Malta w czasie zarazy się nie poddaje", tvn.pl, 25.07.2020

Spotkania, spektakle teatralne, pokazy muzyczne i taneczne, warsztaty, dyskusje - to tylko część atrakcji 30. Malta Festival Poznań. Tegoroczna edycja imprezy ze względu na pandemię jest wyjątkowa. O szczegółach programu, a także o towarzyszących artystom i publiczności emocjach opowiadali nam Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Malta oraz wokalistka Barbara Wrońska.

Malta Festival 2020: Na Scenie na Wilczaku wystąpiła Barbara Wrońska. Co jeszcze czeka nas w ramach Malty?, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 25.07.2020

Trzeci etap Malta Festivalu "W czasach zarazy" na Scenie na Wilczaku przynosi sporo interesującej i różnorodnej muzyki. W piątek wieczorem wystąpiła tam w swym projekcie solowym wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Barbara Wrońska. Koncert zdominowały piosenki z jej bestsellerowego albumu "Dom z ognia". To muzyka energetyczna, ale i pogodna zarazem. Dzięki temu łatwo może dotrzeć do szerokiego kręgu słuchaczy. O popularności artystki świadczy nie tylko fakt, że publiczność dopisała ale i słuchała jej z zaciekawieniem. W programie znalazły się tak znane przeboje Wrońskiej jak "Dom z ognia i lodu", "Nieustraszeni" czy "Abstrakcja".

Rzeki wysychają. Artyści urządzili im symboliczny pogrzeb, portalkomunalny.pl, 24.07.2020

Przemarsz konduktu wzdłuż Warty, a następnie koncert muzyków stojących po kostki w wodzie wysychającej rzeki Cybiny. W Poznaniu, w ramach festiwalu Malta, odbyło się „Requiem dla Warty”.

Koncerty i spektakle z Maltą w roli głównej, czyli na co warto wybrać się w ten weekend w Poznaniu, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 24.07.2020

Lato w pełni i imprez kulturalnych nie brakuje. W tym tygodniu to przede wszystkim trzeci krok Malta Festivalu na Scenie na Wilczaku, ale w innych miejscach też można znaleźć coś interesującego. W weekend czekają nas w Poznaniu m.in. koncerty Artura Rojka i Barbary Wrońskiej.

Zagra, rozśmieszy, wzruszy, rozbudzi, dziennikteatralny.pl, 24.07.2020

Improwizacje Klubu Komediowego, koncert Barbary Wrońskiej, szalone silent disco, spektakl Teatru Canoa inspirowany Meksykiem i niemym kinem – zapraszamy na piątkowe wydarzenia Sceny na Wilczaku, która od środy zlokalizowana jest przy. ul Przełajowej 5. Wpadajcie też na błogi odpoczynek na łące, orzeźwiające napoje i foodtruckowe jedzenie – wstęp wolny.

Malta Festival Poznań 2020: Na Scenie na Wilczaku pokazano spektakl o bezdomności "Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych", Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 24.07.2020

Trwa trzeci krok XXX Malta Festival Poznań. W czwartek na Scenie na Wilczaku zobaczyliśmy opowiadający o ludziach bezdomnych spektakl "Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych" w wykonaniu Grupy Teatralnej Wikingowie.

Łąka pełna spotkań - Festiwal Malta na wakacyjnej scenie na Wilczaku, Marta Kaźmierska, wyborcza.pl, 24.07.2020

Tegoroczna Malta rozpoczęła się 24 czerwca i potrwa do końca lata. Urodzinowa edycja jest nie tylko rozciągnięta w czasie, ale i przestrzeni. Festiwal do jesieni będzie odwiedzał różne punkty miasta. W programie nie tylko teatr, ale też muzyka, warsztaty i rozmowy.

Pożegnanie z matką naturą, kulturapoznan.pl, Marek S. Bochniarz, 23.07.2020

Elegijne, splecione z poznańskim krajobrazem Requiem dla Warty okazało się niezwykle inspirującym, poruszającym i zapewne najlepszym dziełem Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej. Było to również wydarzenie dla wszystkich tych, którzy tęsknili za oryginalną, uliczną, miejską formułą Festiwalu Malta. "W czasach zarazy", niejako pod wpływem pandemicznych obostrzeń, została im ona zwrócona.

 

Festiwal Malta: krok po kroku, lepszypoznan.pl, 23.07.2020

Inaczej niż zwykle wygląda dziś Festiwal Malta. Jest rozciągnięty w czasie, kroczący, objazdowy, rozrzucony po mieście, ale nadal wychodzi do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

Festiwal Malta przeniósł się na poznański Wilczak, Jacek Butlewski, radiopoznan.fm, 23.07.2020

Teatralne wydarzenie w tym roku jest podzielona na etapy. W ramach trzeciego etapu miasteczko festiwalowe zorganizowano na łące przy ulicy Przełajowej.

Pożegnanie z matką naturą, Marek Bochniarz, kultura.poznan.pl, 23.07.2020

Elegijne, splecione z poznańskim krajobrazem Requiem dla Warty okazało się niezwykle inspirującym, poruszającym i zapewne najlepszym dziełem Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej. Było to również wydarzenie dla wszystkich tych, którzy tęsknili za oryginalną, uliczną, miejską formułą Festiwalu Malta. "W czasach zarazy", niejako pod wpływem pandemicznych obostrzeń, została im ona zwrócona.

Marzenie o ciepłej kąpieli. Poruszający spektakl o bezdomności na festiwalu Malta, Marta Kaźmierska, wyborcza.pl, 23.07.2020

"To jest Ryszard, dla znajomych - Rysiu, dla przyjaciół - Rysiuniek. Ma 55 lat, parę poglądów na to i owo, przyzwoitą pracę, jak na te czasy" - tak zaczyna się spektakl "Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych". W czwartek w ramach festiwalu Malta pokazała go Grupa Teatralna Wikingowie

Poznań: Festiwal Malta nad Cybiną, czyli requiem dla rzek, Lidia Łada, bomega.pl, 23.07.2020

Żałobno-komediowe requiem dla rzek oraz wodne rytuały, a wszystko to stojąc po kolana w wodzie Cybiny, po przemarszu w żałobnym kondukcie od mostu św. Rocha. Tak Poznańska Orkiestra Improwizowana chciała zwrócić uwagę na problem poznańskich rzek.

Malta Fastival Poznań: Rusza Scena na Wilczaku, kultura.gazetaprawna.pl, 22.07.2020

W ramach trwającego w Poznaniu festiwalu Malta organizatorzy zapraszają tym razem na winogradzką łąkę, czyli Scenę na Wilczaku. Od 22 do 26 lipca 2020 r. czeka na widzów kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń: koncerty Barbary Wrońskiej, Adama Nowaka, Ralpha Kaminskiego i Bartka Wąsika, improwizacje teatralne Klubu Komediowego, showcase wielkopolskich artystek i artystów, poranne rozgrzewki, nocne silent disco, strefa relaksu.

Scena na Wilczaku – startuje festiwalowa łąka Malta Festival, codziennypoznan.pl, 22.07.2020

Dzisiaj rozpoczyna się pięciodniowy festiwal na łące. Festival Malta zaprasza na cykl bezpłatnych wydarzeń, jak koncerty Adama Nowaka, Ralpha Kamińskiego, czy Barbary Wrońskiej. Na uczestników czeka wiele atrakcji.

Malta Festival na Wilczaku - dlaczego warto się wybrać?, wtk.pl, 22.07.2020

Malta Festival zaprasza wszystkich na zieloną łąkę i to w samym sercu Winograd. Zaraz za Cytadelą przy ulicy Przełajowej stanęła scena na Wilczaku. O tym co będzie się działo w rozmowie z Michałem Merczyńskim, dyrektorem Festiwalu Malta.

Zagrali Requiem dla Warty. Artyści pożegnali wysychającą rzekę, Julia Kijek, wyborcza.pl, 22.07.2020

Artyści zanurzeni w wodach Cybiny dali w środę koncert dla widowni zgromadzonej pod Bramą Poznania. Kilkunastu muzyków należących do Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej specjalnie na tę okazję skomponowało żałobno-komediowe requiem dla rzek.

Poznań: Trzeci krok Malty, czyli wszystkie drogi prowadzą na Wilczak, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 22.07.2020

W środę rozpoczął się w Poznaniu trzeci krok programowy 30. Malta Festival Poznań - W Czasie Zarazy. Tym razem imprezy odbywają się nie w centrum miasta, ale za Cytadelą na łące Laba Land przy ulicy Przełajowej 5. To właśnie tam stanęła Scena na Wilczaku.

Nad Wartą przeszedł kondukt żałobny. "Ostatnie pożegnanie tutejszych rzek", epoznan.pl, 22.07.2020

Trwa 30. Malta Festival. Jednym z jego elementów było wydarzenie "Requiem dla Warty", które w środowy wieczór odbyło się nad Wartą.

Pożegnanie tutejszych rzek, Marek S. Bochniarz, 20.07.2020

Znamy ich jako duży kolektyw improwizatorów o różnorodnym zapleczu muzycznym. Poznańska Orkiestra Improwizowana wystąpi w środę 22 lipca w ramach Generatora Malta, wykonując Requiem dla Warty.

Malta na Wilczaku, kultura.poznan.pl, 21.07.2020

Dwa hektary festiwalowej łąki na Wilczaku i pięć dni koncertów, spektakli, spotkań, imprez silent disco - poznański festiwal Malta zaprasza na Scenę na Wilczaku. Między 22 a 26 lipca bezpłatne koncerty Barbary Wrońskiej, Ralpha Kaminskiego i Bartka Wąsika, Adama Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase wielkopolskich artystów i artystek, a także poranne rozgrzewki i nocne silent disco.

Bezpłatne koncerty, improwizacje, performance, silent disco – Malta Festival zaprasza na łąkę, Jagoda Gawliczek, goingapp.pl, 21.07.2020

Tegoroczna edycja Malty musiała zmierzyć się z wyzwaniami niesionymi przez pandemię. Organizatorom zależało na zachowaniu kontaktu z publicznością i miastem, dlatego postawili na cykl wydarzeń plenerowych. Program jest niezwykle różnorodny – obejmuje koncerty, warsztaty, improwizacje, performance i silent disco.

Malta Festival Poznań. Czy koronawirus uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym?, Monika Pasławska, wyborcza.pl, 21.07.2020

To właśnie tu w środę 22 lipca o godz. 17 odbędzie się trzecia debata – Forum. O nowym ładzie naturalnym dyskutować będą Marcin Popkiewicz, Julia Fiedorczuk, Zuzanna Warso oraz Michał Nogaś. – Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą, uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym? Jakim językiem się o nim mówi? Prawa, wyobraźni, ekonomii, obyczaju? Co decyduje o tym, co nam wolno, a czego nie wolno z przyrodą robić? – zastanawiać się będą uczestnicy spotkania.

Festiwal Malta wychodzi w plener - duża scena na Wilczaku, Monika Pasławska, wyborcza.pl, 18.07.2020

W trzecim kroku programowym Malta opuści centrum miasta i zaprasza publiczność na festiwalową łąkę. Zaraz za Cytadelą, na łące przy ul. Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku. Przez osiem dni czekają nas tam występy m.in. Barbary Wrońskiej, Bartka Wąsika i Ralpha Kamińskiego, Adama Nowaka i Acoustic Amigos, Klubu Komediowego.

Poznań: Festiwal na łące, czyli kolejna odsłona Malty, tenpoznan.pl, 18.07.2020

W trzecim kroku Malta opuszcza centrum miasta i zaprasza na łąkę. To na niej odbędą się koncerty Wrońskiej, Wąsika, Kaminskiego, Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego i showcase z Wielkopolski między 22 a 26 lipca.

Festiwal Malta krok trzeci, lokalnyfyrtel.pl, 15.07.2020

Malta Festival Poznań właśnie zaprezentował nowe propozycje na nadchodzące dni. Tym razem przygotowano dla nas Festiwal na łące – koncerty Wrońskiej, Wąsika, Kamińskiego, Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego showcase z Wielkopolski i wiele więcej.

Malta 2020: Tym razem festiwal zaprasza na łąkę. Stanie Scena na Wilczaku, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 15.07.2020

Tuż za Cytadelą, w zielonej przestrzeni Laba Land przy ulicy Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku. Największą część jej programu będzie tworzyć wielkopolski showcase. Festiwal Malta odpowiadając na apel wielkopolskich artystów o pomoc w czasie pandemii pod koniec czerwca, ogłosił nabór na projekty artystyczne. W rezultacie powstał program, na który złożą się koncerty, spektakle teatralne i taneczne, warsztaty, słuchowiska, a także inicjatywy dla dzieci i rodzin.

Festiwal na łące – koncerty Wrońskiej, Wąsika, Kaminskiego, Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase z Wielkopolski, dziennikteatralny.pl, 15.07.2020

W trzecim kroku programowym Malta na chwilę opuszcza centrum miasta i zaprasza publiczność na festiwalową łąkę. Zaraz za Cytadelą, w zielonej przestrzeni Laba Land przy ul. Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku, a wystąpią na niej m.in. Barbara Wrońska, Bartek Wąsik i Ralph Kaminski, Adam Nowak i Acoustic Amigos, Klub Komediowy, a także wielkopolscy artyści i artystki. W tej samej przestrzeni odbędzie się także trzecia debata Forum – o Nowym ładzie naturalnym będą dyskutować Marcin Popkiewicz, Julia Fiedorczuk, Zuzanna Warso i Michał Nogaś. Zapraszamy na poranne rozgrzewki i nocne silent disco, a w ciągu dnia do strefy relaksu, foodtrucków i do kawiarni. Do zobaczenia między 22-26 lipca na Wilczaku!

Bardzo kulturalny raport - 14.07.2020, radiopoznan.fm, 14.07.2020

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – chodziło o wypłatę Fundacji Malta zaległej dotacji na festiwal w 2017 roku. Ministerstwo wstrzymało wówczas wypłacenie 300 tysięcy złotych dotacji. Chodziło o kontrowersyjnego kuratora festiwalu - Olivera Frljića. To ten sam artysta, który wyreżyserował bulwersujący spektakl „Klątwa”. Fundacja poszła więc do sądu i w pierwszej instancji wygrała. Ministerstwo złożyło apelację – jak się teraz okazuje – bezskuteczną. Na razie nie ma jeszcze komentarza resortu, ale ma być po tym jak prawnicy zapoznają się z uzasadnieniem wyroku.

Tym razem Malta Festival Poznań nie na pl. Wolności, ale na winogradzkiej łące, Maria Bielicka, wyborcza.pl, 12.07.2020

Na terenach Laba Landu, dzierżawionych od klubu sportowego "Posnania" będą koncerty, plaża, chill out i food trucki. Tam też Malta Festival Poznań będzie świętować swoje 30-lecie. Festiwalowa Łąka Wilczak startuje 22 lipca i potrwa pięć dni.

Fundacja Malta kontra rząd: Sąd poparł wolność artystów, Jacek Cieślak, rp.pl, 12.07.2020

Sprawa ma charakter precedensowy, ponieważ jest pierwszą w Polsce, która dotyczy decyzji o cofnięciu dotacji rządowej ze względu na konkretnego artystę. Nieprzyznanie dotacji może być uznane za tzw. miękką cenzurę. – Cieszy nas ogromnie wygrana Festiwalu Malta w sądzie apelacyjnym. My chcieliśmy zawsze tylko prawa i sprawiedliwości... i tak się stało – komentuje Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.

Tym razem Malta Festival Poznań nie na pl. Wolności, ale na winogradzkiej łące, Maria Bielicka, poznan.wyborcza.pl, 12.07.2020

Na terenach Laba Landu, dzierżawionych od klubu sportowego "Posnania" będą koncerty, plaża, chill out i food trucki. Tam też Malta Festival Poznań będzie świętować swoje 30-lecie. Festiwalowa Łąka Wilczak startuje 22 lipca i potrwa pięć dni.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapłaci fundacji Malta, Mateusz Cholewa, radioemaus.pl, 11.07.2020

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapłaci fundacji Malta 300 tysięcy złotych. Chodzi o niewypłacone dotacje dla Festiwalu Malta z 2017 roku. Powodem takie decyzji miało być zaangażowanie w tworzeniu programu wydarzeń chorwackiego reżysera teatralnego Oliviera Frlijicia, twórcę kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”.

Malta Festival Poznań: Turnus mija, a ja niczyja!, tenpoznan.pl, 11.07.2020

W ramach tegorocznej, pandemicznej odsłony festiwalu Malta mogliśmy zobaczyć między innymi spektakl krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego “Turnus mija, a ja niczyja. operetka sanatoryjna”.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z Ministerstwem Kultury. "Wygrało prawo i sprawiedliwość", Maria Bielicka, poznan.wyborcza.pl, 10.07.2020

Wygrało prawo i sprawiedliwość - cieszy się Michał Merczyński, prezes fundacji Malta i dyrektor poznańskiego Malta Festivalu. Poszło o 300 tys. zł, których minister kultury Piotr Gliński nie przekazał fundacji, bo nie podobał mu się kurator festiwalu i jego twórczość.

MKiDN wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł. Sąd oddalił apelację ministerstwa, kultura.gazetaprawna.pl, 10.07.2020

Sprawa niewypłaconej dotacji dla Festiwalu Malta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego toczy się od 2017 r., kiedy jednym z kuratorów festiwalu był Oliver Frljić. Pozew w imieniu Fundacji Malta w 2018 r. na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka złożyli adwokaci z kancelarii Hogan Lovells. W 2019 r. Malta wygrała w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Ministerstwo złożyło apelację. W dniu 8 lipca 2020 Sąd Apelacyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnym zdecydował o jej oddaleniu. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł.

Ministerstwo Kultury musi zapłacić 300 tys. złotych. "Wygrało prawo i sprawiedliwość", polsatnews.pl, 10.07.2020

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację resortu kultury w sprawie dotacji dla Fundacji Malta. Oznacza to, że Skarb Państwa - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić organizatorowi Malta Festival Poznań 300 tys. zł wraz z odsetkami.

Dla zusowców najmocniejszym napojem jest kakao, Marek Bochniarz, kultura.poznan.pl, 10.07.2020

Operetka Turnus mija, a ja niczyja - hit Teatru w Krakowie, który trafił do programu drugiego kroku mobilnej sceny Malta Festival Poznań - uległa osobliwej aktualizacji w "czasie zarazy". Nie tylko z powodu tematyki, bohaterów, ale i przez poszczególne teksty.

Resort Glińskiego przegrywa w sądzie. Fundacja Malta dostanie ponad 300 tys. zł, wiadomosci.dziennik.pl, 10.07.2020

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację resortu kultury w sprawie dotacji dla Fundacji Malta. Oznacza to, że Skarb Państwa - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić organizatorowi Malta Festival Poznań 300 tys. zł wraz z odsetkami.

Poznań: Fundacja Malta jednak dostanie 300 tys. zł od ministerstwa kultury, tenpoznan.pl, 10.07.2020

8 lipca Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o oddaleniu apelacji ministerstwa kultury w sprawie niewypłaconej dotacji celowej dla Festiwalu Malta. Ministerstwo będzie musiało wypłacić fundacji 300 tys. zł – zgodnie z umową.

Fundacja Malta wygrała proces przeciwko Ministerstwu Kultury, Sandra Soluk, radiopoznan.fm, 10.07.2020

Ministerstwo odmówiło wypłacenia środków, ponieważ na kuratora imprezy wybrano Olivera Frljićia, reżysera kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". Pierwszy wyrok, korzystny dla Fundacji, zapadł w 2019 roku. Odwołało się od niego Ministerstwo. W środę 8 lipca Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał jednak wyrok I instancji - mówi dyrektor Malta Festival, Michał Merczyński.

Wakacje w teatrze. Teatralny przewodnik na lato 2020. Co i gdzie warto zobaczyć?, Dawid Dudko, onet.pl, 10.07.2020

W stolicy Wielkopolski ruszył festiwal, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Okrągły jubileusz trwa w różnych częściach miasta. 30. edycja Malta Festival Poznań to spektakle, spotkania i koncerty. Choć nie wszystkie karty zostały od razu odkryte - spora część programu dopiero przed nami.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z Ministerstwem Kultury i ma dostać 300 tysięcy zł. W tle "Klątwa", która miała obrażać uczucia religijne, epoznan.pl, 10.07.2020

3 lata temu podczas Malta Festiwal Poznań kuratorem wydarzenia był Oliver Frljić, chorwacki reżyser spektaklu "Klątwa" uznanego przez środowisko katolickie za bluźnierczy. Właśnie tego roku festiwal miał otrzymać od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tysięcy złotych dotacji, podpisano nawet umowę w tej sprawie, ale ostatecznie, po oburzeniu środowiska katolickiego Ministerstwo postanowiło wstrzymać wypłatę środków.

Festiwal Malta wygrał z ministrem kultury. Resort musi zapłacić odszkodowanie, kultura.onet.pl, 10.07.2020

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić organizatorowi Malta Festival Poznań 300 tys. zł z odsetkami. Warszawski sąd oddalił apelację resortu kultury w tej sprawie.

MKiDN wypłaci Fundacji Malta zaległą dotację 300 tys. zł – sąd oddalił apelację Ministerstwa, Jacek Cieślak, rp.pl, 10.07.2020

Resort kultury wypłaci Fundacji Malta zaległą dotację 300 tys. zł - sąd oddalił apelację ministerstwa.

Malta Poznań Festival wygrał proces z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Skarbem Państwa, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 10.07.2020

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Malta Poznań Festival. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta 300 tys. złotych. Wyrok jest prawomocny - poinformował w piątek dyrektor Festiwalu Malta Michał Merczyński.

Sąd Apelacyjny oddalił apelację Ministerstwa Kultury - Fundacja Malta otrzyma zaległą dotację, A. Karczewska, codziennypoznan.pl, 10.07.2020

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wypłacenia Fundacji Malta 300 tysięcy złotych zaległej dotacji na festiwal w 2017 roku.

Fundacja Malta wygrała w sądzie z Ministerstwem Kultury. Ma dostać 300 tys. zł, wtk.pl, 10.07.2020

Ministerstwo Kultury przegrywa proces z organizatorami Festiwalu Malta. Resort musi zwrócić 300 tys. zł dotacji niewypłaconej w 2017 r. Sąd apelacyjny oddalił w tym tygodniu odwołanie ministerstwa w tej sprawie. 3 lata temu wstrzymano finansowanie festiwalu z powodu występu reżysera oskarżanego o obrazę uczuć religijnych co organizatorzy nazywali cenzurą.

Fundacja Malta wygrała proces z MKiDN. Otrzyma 300 tys. złotych, Jacek Piechota, poznan.tvp.pl, 8.07.2020

Sprawa niewypłaconej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji dla Malta Festiwal Poznań toczyła się od 2017 r. W ubiegłym roku organizator festiwalu wygrał proces w Sądzie Okręgowym w Warszawie, jednak ministerstwo złożyło apelację. 8 lipca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnym zdecydował o jej oddaleniu. Teraz resort musi wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł.

Przewodnik po Malta Festival Poznań 2020, Mike Urbaniak, vogue.pl, 8.07.2020

W tym roku jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce i Europie świętuje trzydziestolecie. Polecamy najważniejsze wydarzenia jubileuszowej edycji.

Sentymentalna Główna, sentymentalny Dębiec, Maria Ratajczak, radiopoznan.fm, 8.07.2020

Generator Malta, społeczno-artystyczna sekcja Festiwalu, przygląda się dwóm miejscom w Poznaniu – Dębcowi oraz Głównej. Właśnie powstają mapy sentymentalne tych okolic. Takie mapy oprócz siatki ulic i ważnych budynków, zbudowane są również ze wspomnień, skojarzeń, legend i opowieści mieszkańców. Te historie i anegdoty krążyć mają wokół tematu wody w miejskim krajobrazie w myśl hasła tegorocznego Generatora „Woda jest tobą”.

"Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie" - nietypowa mapa wielkopolskich akwenów, A. Karczewska, codziennypoznan.pl, 8.07.2020

Także dzisiaj premierą ma nowy projekt Festiwalu - „Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie” Darii Mielcarzewicz. To wirtualna mapa zbiorników i cieków wodnych regionów, dzięki której wszyscy mogą, nawet w czasach pandemii, wybrać się na wirtualny spacer lub zaplanować wycieczkę mając na uwadze osobiste zapiski i refleksje autorki.

Nad jeziorami, w centrum miasta i na Piątkowie – Malta kroczy przez kolejne dzielnice, dziennikteatralny.pl, 7.07.2020

Tegoroczna „krocząca” edycja Malty stawia drugi krok i zaprasza w kolejne miejsca Poznania w dniach 7-11 lipca. Na Śródce i w parkach w centrum miasta improwizacje taneczno-muzyczne Double Trouble, na mobilnej scenie na os. Bolesława Chrobrego aktorzy krakowskiego Teatru im. Słowackiego, a w Fundacji Malta rozmowy o „inteligentnych miastach”. Generator Malta proponuje wycieczki nad jeziora – śladami wirtualnej mapy i nad Strzeszynek w ramach warsztatów Gęsia skórka. O znikających ekosystemach będzie można posłuchać w premierowym podcaście Woda jest tobą. Ogłoszenie programu trzeciego kroku Malty 14 lipca.

W wodnej medytacji, Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl, 7.07.2020

- W jednym lubię to, że jest ciche i dzikie, mogę tam poczytać albo poćwiczyć jogę, ale nie mogę się w nim wykąpać, bo jest terenem ścisłej ochrony. W innym lubię pływać, mimo że woda jest nie najczystsza, ale okolice tak piękne, że zostaję tam dłużej na piknik - wylicza Daria Mielcarzewicz*, autorka strony Jeziorawielkopolski.pl, która ruszy 8. lipca w ramach Malta Festival.

Przechytrzyć wirusa, „Zwierciadło”, 1.07.2020

Malta świętuje 30. urodziny. A niesprzyjające okoliczności zamienia w atut. W nowym reżimie sanitarnym mobilne spektakle będą pokazywane na scenach rozstawionych w plenerze, na terenach zielonych, przed blokami. 

Wzburzone fale na Malcie, Paweł Soszyński, „Vogue Polska”, 1.07.2020

Malta to jedna z najciekawszych polskich imprez teatralnych. Od kilku lat festiwal ma rozszerzoną, bardziej eklektyczną formułę. Prócz tuzów światowego i rodzimego teatru gości również muzyków, literatów i filmowców. W tym roku odbędzie się po raz trzydziesty.

Poznań: Zaczyna się drugi krok Malty!, tenpoznan.pl, 30.06.2020

Trwa Malta Festival Poznań „w czasie zarazy”. Tegoroczna edycja jest rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście i potrwa aż do jesieni. Oto kolejne wydarzenia rozpoczynające się od 7 lipca.

Poznaj drugi krok Malty, dziennikteatralny.pl, 30.06.2020

Trwa Malta Festival Poznań „w czasie zarazy". To jeden z pierwszych festiwali w kraju, który po kwarantannie wyszedł z sieci i proponuje publiczności spotkania na żywo ze sztuką. Tegoroczna edycja jest rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście. W programie mobilny teatr, spotkania, muzyka, interwencje artystyczne i taniec.

Poznań. Krakowski Teatr Słowackiego zagra na Piątkowie, e-teatr.pl, 30.06.2020

Mobilna scena festiwalu Malta wjeżdża 9 lipca na Osiedle Bolesława Chrobrego, zagrają na niej aktorzy Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. "Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna" w reż. Cezarego Tomaszewskiego to spektakl pozornie kabaretowy i rozrywkowy. Usłyszymy muzyczne hity z różnych epok, będzie melancholijnie i śmiesznie, absurdalnie i zabawnie.

Malta Festival Poznań 2020: Znamy program "drugiego kroku". Spektakle, debata, improwizacje, a także spotkania z... jeziorami, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 1.07.2020

Znamy już program "drugiego kroku" 30. Malta Festivalu Poznań 2020 "w czasie zarazy". Odbędzie się on pomiędzy 7 a 11 lipca. Wypełnią go spektakle, debata, improwizacje, a także spotkania z jeziorami.

Drugi krok Malty – teatr, debata, improwizacje, podcast, mapa jezior, freshmag.pl, 30.06.2020

Trwa Malta Festival Poznań „w czasie zarazy”. To jeden z pierwszych festiwali w kraju, który po kwarantannie wyszedł z sieci i proponuje publiczności spotkania na żywo ze sztuką. Tegoroczna edycja jest rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście. W programie mobilny teatr, spotkania, muzyka, interwencje artystyczne i taniec. Festiwal rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do jesieni. Kolejne wydarzenia odbędą się między 7 a 11 lipca.

Malta Festival Poznań 2020. W drugim kroku na widzów czeka teatr, debata i mapa jezior, kultura.gazetaprawna.pl, 30.06.2020

Festiwal rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do jesieni. W minionym tygodniu publiczność uczestniczyła w plenerowym spektaklu Krystyny Jandy Shirley Valentine na mobilnej scenie, w pierwszej debacie w ramach Forum z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim oraz trzydniowej performatywnej podróży Generatora Malta po poznańskich ciekach Dzikie Strumienie. Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, które odbędą się między 7 a 11 lipca.

Krystyna Janda na plenerowej scenie. Z postacią, która towarzyszy jej już dwadzieścia lat, Marta Kaźmierska, wyborcza.pl, 28.06.2020

Był prezydent Jacek Jaśkowiak w jubileuszowej festiwalowej koszulce. I widzowie: usadowieni na kocach, składanych krzesłach, przed telebimami. W czwartek na Osiedlu Powstań Narodowych ze spektaklem "Shirley Valentine" wystąpiła Krystyna Janda.

Shirley Valentine. Opowieści (nie)zwykłej kury domowej, lokalnyfyrtel.pl, 26.06.2020

Mimo, iż Festiwal Malta odbywa się w trochę innej formie, to nie mogło na nim zabraknąć Krystyny Jandy. Tym razem artystka przyjechała do nas ze swoim kultowym monodramem.

Rozpoczęła się 30. odsłona festiwalu Malta, Jacek Piechota, poznan.tvp.pl, 25.06.2020

Performatywną podróżą kajakiem po ciekach wodnych Poznania i debatą na temat wpływu pandemii na kulturę rozpoczęła się w środę 30. odsłona festiwalu Malta. Z powodu zagrożenia koronawirusem impreza będzie trwać do jesieni, a szczegóły programu będą ujawniane co dwa tygodnie.

Poznań: Ruszył XXX Malta Festival czyli "Malta w czasie zarazy". Sprawdź program i jak zdobyć wejściówki, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 25.06.2020

Od dyskusji na temat "Pandemia jako źródło kultury" rozpoczął się w środę jubileuszowy XXX Malta Festival Poznań 2020 czyli "Malta w czasie zarazy". W siedzibie Fundacji Malta dyskutowali profesorowie Przemysław Czapliński i Cezary Michalski. W czwartek zobaczymy m.in. spektakl Krystyny Jandy "Shirley Valentine".

30. Festiwal Malta w czasach zarazy. Rusza edycja, jakiej jeszcze nie było!, poznan.eska.pl, 25.06.2020

Festiwal Malta startuje dziś już po raz 30. Ale nie tylko okrągłe urodziny sprawią, że święto teatru w Poznaniu będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Bo epidemia zmieniła formułę Malty. Impreza w nowej wersji potrwa aż do jesieni, a na wydarzenia widzowie natkną się w różnych zakątkach miasta.

Krystyna Janda na Ratajach. Ruszył Festiwal Malta, wtk.pl, 25.06.2020

Tegoroczny Festiwal Malta miał być wyjątkowy. I faktycznie będzie - ale nie ze względu na jubileuszową, trzydziestą edycję, tylko przez epidemię. To właśnie koronawirus był tematem pierwszej dyskusji, która otworzyła imprezę, i choć w programie nadal można znaleźć różne spektakle czy inne artystyczne występy, to na żywo może je zobaczyć tylko 150 osób. Przynajmniej na widowni. Choć na to organizatorzy też znaleźli pewien sposób.

Zapośredniczona realność katastrofy, Julia Niedziejko, kultura.poznan.pl, 24.06.2020

- Nie ma gwarancji, że po pandemii będziemy innymi ludźmi, ale istnieje możliwość trwałego przezwyciężenia tego, co wcześniej było powszechne - nudy. Współtworzenie kultury jako odkryta podczas pandemii możliwość spędzania czasu, jest czymś niesłychanie istotnym - powiedział prof. Przemysław Czapliński podczas wczorajszej debaty Pandemia jako źródło kultury, w której wziął udział wraz z Cezarym Michalskim. Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Malta Festival.

Malta Festival Poznań rozpoczęty. Tegoroczny program został podzielony na „kroki”, kultura.gazetaprawna.pl, 24.06.2020

Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy jubileuszowej 30. edycji Malty musieli zrezygnować z dotychczasowej formuły imprezy. „Tegoroczny festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia” – zaznaczono w komunikacie.

W kajaku z butelek przepłynie poznańskie rzeczki, Jacek Butlewski, radiopoznan.fm, 26.06.2020

Pierwszym wydarzeniem jest dzisiejszy performance "Dzikie Strumienie". W skonstruowanym przez siebie kajaku z butelek Mateusz Kowalczyk przepłynie trzy poznańskie rzeczki - Strumień Junikowski, Różany Potok i Bogdankę. "Chce on sprawdzić stan tych cieków i opowiedzieć ich historię" - mówi Michał Merczyński.

To będą bardzo długie urodziny, dziennikteatralny.pl, 25.06.2020

Performatywna podróż kajakiem przez „Dzikie Strumienie", monodram Krystyny Jandy na mobilnej scenie, debata z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim w Fundacji Malta – stawiamy pierwszy „krok" festiwalu Malta „w czasie zarazy". Urodzinowa edycja będzie rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście i potrwa aż do jesieni. Zapraszamy na pierwsze wydarzenia!

W Poznaniu rozpoczyna się Malta Festival, Mateusz Cholewa, radioemaus.pl, 24.06.2020

- To będą bardzo długie urodziny - zapowiadają organizatorzy rozpoczynającego się dzisiaj Malta Festival Poznań. Tegoroczna 30 edycja jednego z największych wydarzeń artystycznych w Polsce będzie prowadzona pod hasłem "Malta w czasie zarazy".

Poznań: Rozpoczęła się 30. edycja festiwalu Malta, portalsamorzadowy.pl, 24.06.2020

Performatywną podróżą kajakiem po ciekach wodnych Poznania i debatą na temat wpływu pandemii na kulturę rozpoczęła się w środę 30. edycja festiwalu Malta. Przez zagrożenie koronawirusem impreza potrwa do jesieni, a szczegóły programu będą ujawniane co dwa tygodnie.

Krystyna Janda na festiwalu Malta! W środę zaczyna się edycja, jakiej jeszcze nie było, Marta Kaźmierska, wyborcza.pl. 23.06.2020

W czwartek na Malcie – wydarzenie teatralne. Swój monodram „Shirley Valentine” pokaże Krystyna Janda. Spektakl w reżyserii Macieja Wojtyszki miał premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 1990 r. W 2005 r. został przeniesiony na deski nowo powstałego Teatru Polonia Krystyny Jandy. Opowiada o kobiecie, która chciała zostać stewardesą, a tymczasem wiedzie monotonne życie matki i żony.

30. Malta Festival Poznań, polityka.pl, 23.06.2020

Jubileuszowa edycja poznańskiej Malty miała wyglądać nieco inaczej. Po pandemicznej korekcie impreza zyskała podtytuł „W czasie zarazy”, objazdowy charakter, a program będzie ogłaszany stopniowo, krok za rozwijającą lub zwijającą się epidemią. Spektakle – m.in. Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego i Lecha Raczaka – będą pokazywane w plenerze, a widownię stanowić będą także właściciele okolicznych okien i balkonów. Festiwalowe miasteczko przeniesie się z pl. Wolności w centrum miasta na Wilczak, zieloną przestrzeń niedaleko plaży na Szelągu, gdzie m.in. koncerty dadzą Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik, odbędą się warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco.

Poznań: Krocząca Malta w czasie zarazy, tenpoznan.pl, 21.06.2020

Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020.

Malta Festival Poznań na falach Radia Afera, afera.com.pl, 19.06.2020

25 czerwca na Osiedlu Powstań Narodowych na Ratajach zobaczymy monodram Krystyny Jandy „Shirley Valentine” Teatru Polonia. Tych, którzy nie zdążyli zdobyć wejściówkek lub nie mogą pojawić się na miejscu zachęcamy do tego, aby włączyć Radio Afera! Od 18:00 będziemy transmitować wydarzenie na żywo.

Malta odmierzana w krokach, Sylwia Klimek, kultura.poznan.pl, 19.06.2020

Malta szykowała się w czerwcu na huczne świętowanie okrągłych - trzydziestych - urodzin. Niestety, pandemia pokrzyżowała zarówno organizatorom, jak i widzom plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji. "Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia" - piszą organizatorzy.

Malta w czasie zarazy – to hasło tegorocznej edycji poznańskiego Festiwalu Malta, Bartosz Kirchner, radioemaus.pl, 19.06.2020

W tym roku festiwal Malta miał obchodzić hucznie swoje 30. urodziny, ale pandemia pokrzyżowała te plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji.

Malta w czasie zarazy – ogłoszenie kroczącej formuły festiwalu, prestoportal.pl, 16.06.2020

Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 „w czasie zarazy” i potrwa aż do jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

Poznań: Festiwal Malta "w czasie zarazy" będzie objazdowy i kroczący, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 17.06.2020

Już w przyszłą środę 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 "w czasie zarazy". Potrwa do jesieni. Przyniesie spektakle mobilnego teatru, dyskusje w siedzibie Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku i Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. Będzie objazdowy, kroczący, rozrzucony po mieście, ale nadal wychodzący do widza.

Legendarne spektakle na trzydziestkę Malty, zwierciadlo.pl, 16.06.2020

Festiwal Malta świętuje swoje 30. urodziny. Pandemia zmieniła plany na jubileuszową edycję, organizatorzy zapraszają jednak na wirtualną podróż w czasie po najbardziej kultowych momentach w historii festiwalu.

Malta Festival Poznań 2020 potrwa aż do jesieni, kultura.gazetaprawna.pl, 16.06.2020

24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 „w czasie zarazy” i potrwa aż do jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

Startuje Malta Festival 2020 „w czasie zarazy”, lepszypoznan.pl, 16.06.2020

W tym roku festiwal Malta miał obchodzić hucznie swoje 30. urodziny, niestety pandemia pokrzyżowała plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji. Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia.

Teatr w czasach zarazy, lokalnyfyrtel.pl, 16.06.2020

Już 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 “w czasie zarazy”. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to edycja wyjątkowa: objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą

Malta w czasie zarazy. Festiwal rusza w "formule kroczącej", wtk.pl, 16.06.2020

Już dawno nie jest nastolatką, ale to nadal młoda dziewczyna - tak o festiwalu Malta mówią twórcy. Dziś o 30 leciu festiwalu, które obchodziliśmy kilka dni temu, ale także o Malcie w czasie epidemii rozmawialiśmy z dyrektorem festiwalu Michałem Merczyński.

Festiwal Malta zaprasza na wspólne świętowanie urodzin kultowego festiwalu w wersji online!, A. Karczewska, codziennypoznan.pl, 11.06.2020

To już 29 lat odkąd wystartowała pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Tegoroczna miała być wyjątkowa - świętowanie 30., jubileuszowej odsłony Festiwalu miało być huczne i pełne wspomnień. Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do zmiany planów, ale nie oznacza to, że zrezygnowano ze świętowania. Organizatorzy zapraszają na wirtualne urodziny.

Legendarne spektakle Royal de Luxe i Pippo Delbono na trzydziestkę Malty online, prestoportal.pl, 11.06.2020

Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty chcą zaprosić publiczność w wirtualną podróż w czasie i cofnąć się do trzech ważnych wydarzeń w historii festiwalu: pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu Le Péplum grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku.

Urodziny Malta Festival, Jacek Cieślak, rp.pl, 11.06.2020

Dokładnie 30 lat temu, 11 czerwca 1991 roku, rozpoczęła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta”, jednego z najważniejszych w Polsce i Europie.

Poznań: 30. Urodziny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta - wirtualnie, wnp.pl, 11.06.2020

Spektakl Royal de Luxe z 1996 r. i przedstawienia Pippo Delbono będzie można oglądać online z okazji 30. urodzin Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Osoby związane z Festiwalem przygotowały również wideo z życzeniami dla Malty oraz jej dyrektora Michała Merczyńskiego.

Poznań: Festiwal Malta dziś obchodzi 30 urodziny!, tenpoznan.pl, 11.06.2020

Dokładnie 30 lat temu, 11 czerwca 1991 roku, rozpoczęła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta”! Z tej okazji ekipa festiwalu zaprasza na urodziny – niestety, z powodu pandemii wirtualne.

Scorsese kręci Dylana, Żerwe słucha nagrobków, a Malta świętuje. Co dziś oglądamy, czytamy, czego słuchamy, Michał Nogaś, wyborcza.pl, 10.06.2020

Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty twórcy festiwalu zaproszą wszystkich na wirtualną podróż w czasie i cofną się do trzech ważnych wydarzeń w historii imprezy - pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu „Le Péplum” grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku. 

Malta świętuje 30 lat. Legendarne spektakle festiwalu zobaczymy w sieci, Marek Zaradniak, gloswielkopolski.pl, 10.06.2020

W czwartek 11 czerwca Festiwal Malta będzie świętował swoje 30. urodziny. Pandemia zmieniła niestety plany związane z jubileuszem. Dlatego słynne spektakle zobaczymy online.

30. rocznica Festiwalu Malta z wyjątkowym szlifem, kultura.poznan.pl, 9.06.2020

Tegoroczna edycja Festiwalu Malta miała być wyjątkowa, bo jubileuszowa. Niestety z powodu pandemii jej obchody musiały zostać odwołane - co nie znaczy jednak, że organizatorzy nie zaplanowali soczystej alternatywy dla wielbicieli teatru! Z okazji zbliżającej się rocznicy, Festiwal Malta zaprasza na internetową emisję wyjątkowych, legendarnych spektakli.

Malta Festiwal Poznań przypomni swoje największe spektakle, radioemaus.pl, 10.06.2020

W ramach 30. urodzin festiwalu organizatorzy postanowili przenieść świętowanie do Internetu. W rocznicę startu pierwszej edycji wydarzenia na kanale festiwalu na YouTubie transmitowana będzie powtórka trzech najważniejszych przedstawień, które miały miejsce w ciągu trzech dekad istnienia Malty.

Poznań. Legendarne spektakle Royal de Luxe i Pippo Delbono na 30-lecie Malty online, e-teatr.pl, 9.06.2020

11 czerwca festiwal Malta będzie świętować 30. urodziny. Pandemia zmieniła plan na jubileuszową edycję festiwalu, ale organizatorzy nie zrezygnowali z urodzinowych akcentów. W rocznicę startu pierwszej Malty zaproszą widzów w wirtualną podróż w czasie.

Legendarne spektakle Royal de Luxe i Pippo Delbono na trzydziestkę Malty, dziennikteatralny.pl, 10.06.2020

Pandemia zmieniła plan na jubileuszową edycję festiwalu, nie zrezygnowaliśmy jednak z urodzinowych akcentów. Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty chcemy zaprosić was w wirtualną podróż w czasie i cofnąć się do trzech ważnych wydarzeń w historii festiwalu: pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu Le Péplum grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku.

Legendarne spektakle Royal de Luxe i Pippo Delbono na trzydziestkę Malty online, codziennypoznana.pl, 11.06.2020

11 czerwca festiwal Malta będzie świętować 30. urodziny. Pandemia zmieniła plan na jubileuszową edycję festiwalu, nie zrezygnowano jednak z urodzinowych akcentów. Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty odbędzie się wirtualna podróż w czasie do trzech ważnych wydarzeń w historii festiwalu: pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu Le Péplum grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku.

Historie z Głównej i Dębca. Ciekawy projekt Generatora Malta, lepszypoznan.pl, 4.06.2020

W ramach Festiwalu Malta powstało już sześć sentymentalnych map poznańskich dzielnic. W tym roku organizatorzy teatralnego przedsięwzięcia poszukują opowieści o Głównej oraz Dębcu, z których powstaną drukowane opowieści w ramach programu Generatora Malta „Woda jest tobą”.

To będą bardzo długie urodziny. O festiwalu, którego nie będzie i który będzie, z Michałem Merczyńskim rozmawia Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, IKS, 1.06.2020

Jaka będzie tegoroczna Malta?
Nie wiem. Malta jest letnim festiwalem, który od 30 lat zaprasza ludzi z całego świata, zespoły i publiczność, ale większość zawsze stanowili i stanowić będą ludzie stąd. Jeżeli w tym roku publiczność nie będzie mogła przyjść do nas, to my wyjdziemy do publiczności. (...)

Festiwal Malta odbędzie się w innym terminie, prostoomuzyce.pl, 23.04.2020

W obliczu ciągle zmieniającego się scenariusza, w czasach tak niespotykanej niepewności, wreszcie w czasach ograniczeń dotyczących organizacji imprez masowych i swobodnego przepływu osób, zapadła decyzja, że 30. edycja Malta Festival Poznań nie odbędzie się w planowanym terminie 19–28 czerwca 2020 roku.

30. edycja Malta Festiwal Poznań nie odbędzie się w czerwcu, codziennypoznan.pl, 23.04.2020

Kultowy festiwal, który od 30 lat tworzy kulturalny Poznań i na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny stolicy Wielkopolski miał odbyć się w dniach 19-28 czerwca 2020. Niestety, z uwagi na pandemię koronawirusa, z którą zmaga się świat, mając na względzie bezpieczeństwo widzów, artystów i osób pracujących przy produkcji, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu imprezy na inny termin. Jak zapoewniają, wydarzenie z pewnością się odbędzie, gdy będzie to bezpieczne dla każdej ze stron.

Festiwal Malta odbędzie się w innym terminie, Karolina Fiałkowska, rytmy.pl 23.04.2020

Organizatorzy poznańskiego Festiwalu Malta poinformowali, że tegoroczna, jubileuszowa edycja wydarzenia nie odbędzie się w czerwcu.

Festiwal Malta nie odbędzie się w planowanym terminie. Nostalgia dopiero w 2021 r., Marta Kaźmierska, wyborcza.pl, 22.04.2020

- Istota Malty polega na tym, że ludzie są razem, w radosnym i szczęśliwym tłumie. Dziś z powodów prawnych i epidemiologicznych jest to niemożliwe - mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu

Poznański Malta Festival przełożony, niezalezna.pl, 22.04.2020

Tegoroczna, 30. edycja Malta Festival Poznań nie odbędzie się w planowanym terminie 19–28 czerwca – poinformowali organizatorzy festiwalu. Zmiana ma związek z epidemią koronawirusa, nowy termin na razie nie jest znany.

Tegoroczny Festiwal Malta nie odbędzie się w czerwcu!, Seweryn Lipoński, wtk.pl, 22.04.2020

Zaplanowany jak zwykle na czerwiec Festiwal Malta tym razem nie odbędzie się w tym terminie. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia.

Festiwal Malta nie odbędzie się w czerwcu. Będzie nowy termin, epoznan.pl, 22.04.2020

Organizatorzy 30. Malta Festiwalu zdecydowali się na przesunięcie imprezy. Pierwotnie jubileuszowa edycja miała odbyć się w dniach 19-28 czerwca, jednak w obliczu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa okazało się to niemożliwe.

30. Festiwal Malta w innym terminie!, kultura.poznan.pl, 22.04.2020

Jubileuszowa, 30. edycja Malta Festival Poznań, który miał się odbyć 19-28 czerwca zostaje przeniesiony na inny termin. - Absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa publiczności, artystek i artystów oraz wszystkich osób zaangażowanych w festiwal tłumaczą jego twórcy.

30. Festiwal Malta w Poznaniu odbędzie się w innym terminie, dlastudenta.pl, 22.04.2020

Właśnie dowiedzieliśmy się, że 30. edycji Malta Festival Poznań zostaje odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy nie chcą ryzykować zdrowia uczestników, a czerwcowy termin wydarzenia w tym momencie wydaje się niemożliwy w kontekście organizacji imprezy masowej.

Poznań. XXX Festiwal Malta w innym terminie, rp.pl, 22.04.2020

W obliczu ciągle zmieniającego się scenariusza, w czasach tak niespotykanej niepewności, wreszcie w czasach ograniczeń dotyczących organizacji imprez masowych i swobodnego przepływu osób, zdecydowaliśmy, że 30. edycja Malta Festival Poznań nie odbędzie się w planowanym terminie 19-28 czerwca 2020 roku - informują organizatorzy.

Poznań: Trzydziesty Festiwal Malta odwołany!, tenpoznan.pl, 22.04.2020

“Wierzymy, że informację o zmianie terminu 30. Malta Festival Poznań przyjmiecie ze zrozumieniem” – pisze Michał Merczyński, dyrektor festiwalu. jednak kiedy festiwal się odbędzie – jeszcze nie wiadomo. Oczywiście z powodu koronawirusa.

30. edycja Malta Festival Poznań zmienia termin. Szczegóły poznamy wkrótce, afera.com.pl, 22.04.2020

W tym roku festiwal Malta świętuje swoje 30 urodziny. Z tej okazji do współpracy zaproszeni zostali artyści i artystki, którzy w ostatnich latach gościli na festiwalu i byli kuratorami i kuratorkami międzynarodowej części programu. Jak piszą organizatorzy, niebawem poznamy nowy, bezpieczny scenariusz imprezy, który opracowywany jest w dialogu z władzami Miasta Poznań.

Malta Festival Poznań 2020 przeniesiony na inny termin. W tym roku impreza miała obchodzić 30-lecie, Sebastian Gabryel, poznan.naszemiasto.pl, 22.04.2020

Jak przyznają organizatorzy, decyzja o przeniesieniu tegorocznej edycji Malta Festival Poznań była bardzo trudna, ale i konieczna. – Od pierwszych chwil śledzimy sytuację epidemiologiczną na świecie, obserwujemy decyzje państw, sztabów kryzysowych i wreszcie przyglądamy się ruchom międzynarodowych festiwali, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo, podejmują trudne decyzje. Nadszedł moment, w którym także my musimy przedsięwziąć takie same kroki. Wierzymy, że informację o zmianie terminu 30. Malta Festival Poznań przyjmiecie ze zrozumieniem – napisał w oświadczeniu dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

Malta Festival Poznań odbędzie się w innym terminie, Rafał Pogrzebny, pap.pl, 22.04.2020

Jak podano w opublikowanym w środę komunikacie, decyzja o zmianie terminu na późniejszy zapadła w porozumieniu z władzami Urzędu Miasta Poznania, „w obliczu ciągle zmieniającego się scenariusza, w czasach tak niespotykanej niepewności, wreszcie w czasach ograniczeń dotyczących organizacji imprez masowych i swobodnego przepływu osób".

Festiwal Malta przełożony. Będzie miał inną formę, Jacek Butlewski, radiopoznan.fm, 22.04.2020

"Nie tylko nam plany pokrzyżował koronawirus" - mówi Radiu Poznań dyrektor Michał Merczyński. Festiwal na pewno będzie miał zupełnie inną, nieznaną z ostatnich lat formę.

Penderecki chwycił mnie za rękę: "Brzmiało lepiej niż na koncercie!", Michał Merczyński, wyborcza.pl, 11.04.2020

(...) Wiadomość o śmierci Krzysztofa Pendereckiego wyrwała nas z fantomu wirusa, ale wprowadziła nas w inny smutny stan: wiemy już na pewno, że nie usłyszymy „dziewiątej” Pendereckiego, nie usłyszymy też opery według „Fedry”, nie usłyszymy „Austerii” - opery według powieści Stryjkowskiego, którą rozważał. Nie usłyszymy…

To, co dziś pozostało, to muzyka. Słuchajcie jej, bo muzyka jest najważniejsza.

Na otwarciu było ciasto, kawa i muzyka Krzysztofa Komedy. W czwartek – przesadzanie roślin online, Marta Kaźmierska, wyborcza.pl, 9.04.2020

– W czwartek, 9 kwietnia, o 17.30 regulujemy nasze internety na kanał Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury, siadamy wygodnie w fotelu w naszych ulubionych kapciach i odpalamy roślinną transmisję! – zapraszają twórcy najmniejszego domu kultury w Poznaniu.

Opera „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna, „Echo Rzeszowa”, 1.04.2020

Do akcji „Zostań w domu” dołączył Malta Festival Poznań 2020, który na trzydzieste urodziny sięgnął do archiwów i zaprosił wszystkich mających dostęp do Internetu do obejrzenia zapisu światowej sławy opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scengorafią Mirosława Bałki. (...)

Co nam się najbardziej udało w Poznaniu? Rozpoczynamy głosowanie w plebiscycie Supermiasta, Paula Skalnicka-Kirpsza, wyborcza.pl, 27.03.2020

Festiwal Malta? A może tereny rekreacyjne nad jeziorem Malta? Stary Browar czy stadion miejski? Tramwaj na Franowo czy PEKA? Wybierzmy wspólnie największe osiągnięcie Poznania.

Niezwykłe rekordy frekwencji i solidarność ze strony widzów. Jak wygląda Dzień Teatru, kiedy teatr nie gra, Witold Mrozek, wyborcza.pl, 27.03.2020

(...) Festiwal Malta pokazał operę Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” w reżyserii Andrzeja Chyry i z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Transmisję oglądało jednocześnie ok. 6 tys. osób.

Podziel się wspomnieniami związanymi z festiwalem Malta, afera.com.pl, 26.03.2020

Latem zapalamy trzydzieści świeczek na urodzinowym torcie Malta Festival Poznań. Między 19 a 28 czerwca odbędzie się okrągła edycja festiwalu. Z tej okazji organizatorzy zapraszają uczestników poprzednich odsłon wydarzenia do dzielenia się swoimi wspomnieniami.

Sanatorium mroku, Joanna Marcinkowska, dziennikteatralny.pl, 25.03.2020

Opera „Czarodziejska góra" to rzecz zdecydowanie zachwycająca. Gratulacje należą się wszystkim twórcom. Fakt, że mówimy tutaj oczywiście o transmisji, która nie pozwala poczuć w pełni jej klimatu, a jednak wciąga i można ją docenić, oglądając ze słuchawkami na uszach, w ciemnym pokoju. Ogląda się to z przyjemnością. Pięknie skomponowane sceny pod względem plastycznym, muzyka o skomplikowanej strukturze, do tego kunszt wszystkich występujących artystów. Jest to opera, która wymyka się kanonom, a którą zdecydowanie warto zobaczyć. Warto też podkreślić, że poziom audiowizualny nagrania był bardzo wysoki.

„Woda jest tobą” – zrealizuj projekt artystyczny w programie Generatora Malta, lokalnyfyrtel.pl, 25.03.2020

– Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Woda jest tobą”. Czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody – mówi Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta.

Ruszył wirtualny nabór do programu Malta Festival Poznań 2020. Zgłoszenie prześlesz mailem, Sebastian Gabryel, poznan.naszemiasto.pl, 25.03.2020

Organizatorzy Malta Festival Poznań zapraszają do tworzenia projektów artystycznych z myślą o poznańskich akwenach i tegorocznej, jubileuszowej edycji imprezy. Najlepsze prace będą prezentowane w ramach społeczno-artystycznej sekcji Generator Malta. Jak na razie termin festiwalu, który ma odbyć się w dniach od 19 do 28 czerwca, nie jest zagrożony.

„Woda jest tobą” – zrealizuj projekt artystyczny w programie Generatora Malta, kulturaupodstaw.pl, 24.03.2020

Stwórz i zrealizuj projekt artystyczny podczas Malta Festival Poznań 2020! Rozpoczął się nabór projektów do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Zgłaszać można prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem „Woda jest tobą” oraz przygotowane z myślą o poznańskich akwenach. Nabór potrwa do 6 kwietnia.

Trzydziestka Malty – urodzinowa edycja Festiwalu Malta Poznań, zwierciadlo.pl, 23.03.2020

Od 1991 roku, podczas kolejnych edycji festiwalu, Poznań był świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów. Z okazji jubileuszu Malta przygotowuje wirtualne archiwum festiwalu i poszukuje materiałów multimedialnych. Organizatorzy proszą więc o pomoc publiczność festiwalu: „Chcemy wspólnie z Wami opowiedzieć historię Malty”.

Pigułka kulturalna: "Maiden", "Locke & Key", Masłowska i "Czarodziejska góra", onet.pl, 22.03.2020

Teatr Krzysztofa Warlikowskiego razem z Festiwalem Malta również namawiają do niewychodzenia z domu. Internetowy program inauguruje opera skomponowana przez Pawła Mykietyna, od lat tworzącego z grupą Warlikowskiego. Poruszająca historia o dojrzewaniu do śmierci według powieści Thomasa Manna i imponujący zestaw nazwisk.

„Czarodziejska góra” - festiwal Malta udostępni operę Pawła Mykietyna online!, codziennypoznan.pl, 22.03.2020

Festiwal Malta przyłącza się do akcji instytucji i jednostek kulturalnych, które zachęcając do pozostania w domach przenoszą swoją ofertę do wymiaru online. Już dziś będzie można obejrzeć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra” w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki.

Poznań: “Czarodziejska Góra” na YT od festiwalu Malta, tenpoznan.pl, 22.03.2020

Do akcji #zostanwdomu dołącza festiwal Malta i sięga do swoich archiwów – w niedzielę 22 marca o godz. 20.00 na kanale YouTube będzie można zobaczyć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna “Czarodziejska góra” w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki.

Opera o sanatorium, Jacek Cieślak, rp.pl, 22.03.2020

Zostań w domu i zobacz „Czarodziejską górę” – festiwal Malta zaprasza na premierę zapisu opery Pawła Mykietyna.

Zostań w domu i zobacz „Czarodziejską górę”, lepszypoznan.pl, 21.03.2020

Do akcji #zostanwdomu dołącza festiwal Malta i sięga do swoich archiwów – w niedzielę 22 marca o godz. 20:00 na kanale YouTube będzie można zobaczyć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki. Zostań w domu i zobacz operę, „od której rozpoczęły się dzieje opery polskiej w XXI wieku”.

Zostań w domu i zobacz „Czarodziejską górę” [ festiwal Malta zaprasza na premierę zapisu opery Pawła Mykietyna], prostoomuzyce.pl, 21.03.2020

Libretto powstało w oparciu o słynną powieść Thomasa Manna opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W maltańskiej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. To okrutna podróż głównego bohatera przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat. Według Andrzeja Chyry: „Czarodziejska góra” jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną.

Teatr w czasie pandemii. #zostańzteatrem część 1, Michał Centkowski, newsweek.pl, 21.03.2020

Na pierwszy rzut oka, życie teatralne w obliczu pandemii zamarło. Ale to tylko pozory. Sceny walczą o swoich widzów, starając się nie tylko przetrwać, wypełnić swoją misję, ale przede wszystkim nie stracić swojej publiczności. Odkąd teatralne gmachy opustoszały, życie artystyczne przeniosło się do sieci.

Teatr z dostawą do domu. Podpowiadamy, co obejrzeć, Aneta Kyzioł, polityka.pl, 21.03.2020

Do akcji #zostanwdomu dołącza poznański Festiwal Malta. 22 marca o godz. 20 pokaże na swoim kanale na YouTubie zapis „Czarodziejskiej góry”, wspaniałej i nieźle korespondującej z czasem kwarantanny opery. Z librettem, na podstawie powieści Thomasa Manna, autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, z muzyką Pawła Mykietyna, w reżyserii Andrzeja Chyry, ze scenografią Mirosława Bałki i z Szymonem Komasą w roli Castorpa.

Zostań w domu i zobacz „Czarodziejską górę” – festiwal Malta zaprasza na premierę zapisu opery Pawła Mykietyna, rmfclassic.pl, 20.03.2020

– Od „Czarodziejskiej góry" rozpoczęły się dzieje opery polskiej w XXI wieku – napisał Jacek Marczyński w muzycznym podsumowaniu 2015 roku w „Rzeczpospolitej”. Dzieło Thomasa Manna na warsztat teatralny i muzyczny wzięło czterech artystów: kompozytor Paweł Mykietyn, reżyser Andrzej Chyra, dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz artysta sztuk wizualnych Mirosław Bałka. Utwór powstał na zamówienie Malta Festival Poznań 2015.

Malta Festival zaprasza na operę "Czarodziejska góra" online, codziennypoznan.pl, 20.03.2020

Do akcji #zostanwdomu dołącza festiwal Malta i sięga do swoich archiwów - w niedzielę 22 marca o godz. 20:00 będzie można zobaczyć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki.

Dojrzewanie Hansa Castorpa, dziennikteatralny.pl, 20.03.2020

Do akcji #zostanwdomu dołącza Festiwal Malta, który obchodzi w tym roku swoją Trzydziestkę – Malta Festival Poznań 2020. 

Malta Festival zaprasza na operę "Czarodziejska góra" online, poznan.pl, 20.03.2020

Do akcji #zostanwdomu dołącza festiwal Malta i sięga do swoich archiwów - w niedzielę 22 marca o godz. 20:00 będzie można zobaczyć zapis światowej premiery opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra w reżyserii Andrzeja Chyry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki.

„Czarodziejska góra” premierowo od Festiwalu Malta, lokalnyfyrtel.pl, 20.03.2020

Już w najbliższą niedzielę 22 marca o godz. 20:00 na kanale YouTube Festiwalu Malta będzie można zobaczyć operę Czarodziejska góra. Jest to kolejna inicjatywa w ramach akcji #zostanwdomu.

Zostań w domu i obejrzyj online „Czarodziejską górę”. Malta Festival Poznań zaprasza na transmisję hitowej opery!, Sebastian Gabryel, poznan.naszemiasto.pl, 20.03.2020

W ogólnopolską akcję „Zostań w domu”, odbywającą się na czas zagrożenia koronawirusem, włączyli się również organizatorzy Malta Festival Poznań. W niedzielę 22 marca za pośrednictwem kanału festiwalu na YouTube będzie można obejrzeć zapis światowej premiery opery „Czarodziejska góra”.

Malta szuka archiwalnych materiałów, swiatkultury.pl, 17.03.2020

Festiwal Malta świętuje w 2020 roku swoje 30. urodziny. Od 1991 roku, podczas kolejnych edycji festiwalu, Poznań był świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów. Z okazji jubileuszu Organizatorzy Festiwalu, przy wsparciu Cyfrowego Repozytorium Lokalnego Poznania (CYRYL), przygotowują wirtualne archiwum festiwalu i poszukują materiałów multimedialnych. O pomoc proszą publiczność festiwalu, z którą wspólnie chcą opowiedzieć historię Malty.

Zrealizuj projekt, dziennikteatralny.pl, 12.03.2020

Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Woda jest tobą" – czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody. Projekty powinny być przygotowane z myślą o jednym z akwenów na terenie Poznania: jeziorze, stawie, mokradle, rzece, basenie, strumieniu, potoku, kanale, zbiorniku. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta.

"Woda jest tobą" - zrealizuj projekt artystyczny razem z Generatorem Malta, e-teatr.pl, 11.03.2020

Stwórz i zrealizuj projekt artystyczny podczas Malta Festival Poznań 2020! Rozpoczął się nabór projektów do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Na prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem "Woda jest tobą" oraz przygotowane z myślą o poznańskich akwenach, czekamy do 6 kwietnia.

Powstanie wirtualne archiwum festiwalu Malta, Jacek Piechota, tvp.pl, 8.03.2020

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 30-lecia organizatorzy festiwalu wspólnie z CYRYLEM - Cyfrowym Repozytorium Lokalnego Poznania stworzą wirtualne archiwum Malty. 

Powstanie wirtualne archiwum festiwalu Malta, onet.pl, 7.03.2020

Z okazji przypadającego w tym roku 30. - jubileuszowej - edycji festiwalu teatralnego Malta powstanie wirtualne archiwum imprezy. Organizatorzy proszą o pomoc w jego stworzeniu widzów, którzy podzielą się swoimi zdjęciami i filmami z festiwalu.

Kto ma zdjęcia i filmy?, Zuzanna Kot, „Gazeta Wyborcza”, 6.03.2020

„Chcemy wspólnie z Wami opowiedziec historię Malty” – mówią organizatorzy festiwalu. I proszą o filmy i zdjęcia z poszczególnych edycji tego wyjątkowego wydarzenia. Malta świętuje w tym roku 30. urodziny. Z okazji jubileuszu – przy wsparciu Cyryla, czyli Cyfrowego Repozytorium Lokalnego Poznania –  Malta przygotowuje swoje wirtualne archiwum.

Szukają zdjęć i filmów z ostatnich trzydziestu lat festiwalu Malta. Może takie macie?, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 5.03.2020

Od 1991 roku, podczas kolejnych edycji festiwalu Malta, odbyło się tu kilkanaście tysięcy wydarzeń. Wzięło w nich udział w sumie kilka milionów widzów. Jeśli przechowujecie w szufladach pamiątkowe zdjęcia albo filmy z tego czasu i chcecie się nimi podzielić, to możecie stać się współtwórcami jubileuszowego programu.

Malta Festival Poznań 2020: W tym roku festiwal będzie świętować 30. urodziny!, Sebastian Gabryel, gloswielkopolski.pl, 5.03.2020

To jednak dopiero początek… – Chcemy, aby trzydziestka Malty była okazją do świętowania dla nas wszystkich. Z tej okazji planujemy urodzinowy happening-koncert! Specjalnym wydarzeniem będzie koncert muzyki współczesnej, przygotowany przez trzech polskich kompozytorów z okazji urodzin festiwalu. Jego premiera odbędzie się w Starej Rzeźni – informują przedstawiciele festiwalu. W ramach tegorocznej edycji będą odbywać się również darmowe koncerty w festiwalowym klubie, silent disco, debaty na placu Wolności oraz wiele wydarzeń z cyklu Forum, Generator Malta i Wolno Dzieciom. Oficjalne ogłoszenie programu odbędzie się 19 maja – w dzień rozpoczęcia sprzedaży biletów i karnetów.

Trzydziestka Malty, „Głos Wielkopolski”, Sebastian Gabryel, 5.03.2020

Choć o programie Malta Festival Poznań 2020 wciąż wiemy niewiele, to już pierwsze zapowiedzi imprezy pokazują, że w tym roku będzie ona szczególnie ciekawa. Z okazji 30-lecia festiwalu, który odbędzie się w dniach 19-28 czerwca, zaplanowano mnóstwo wydarzeń, w tym specjalne, jubileuszowe projekty.

30-lecie Festiwalu Malta - wirtualne archiwum, poznan.pl, 3.03.2020

Festiwal Malta świętuje w 2020 roku swoje 30. urodziny. Z okazji tego jubileuszu Malta przygotowuje wirtualne archiwum festiwalu i poszukuje materiałów multimedialnych. O pomoc organizatorzy proszą publiczność - chcą wspólnie z poznaniakami opowiedzieć historię tego niezwykłego wydarzenia.

Wirtualne archiwum na 30-lecie Malty, e-teatr, 3.03.2020

Festiwal Malta świętuje w 2020 roku swoje 30. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowujemy wirtualne archiwum festiwalu i poszukujemy materiałów multimedialnych. O pomoc prosimy publiczność festiwalu - chcemy wspólnie z Wami opowiedzieć historię Malty - informują organizatorzy.

Festiwal Malta świętuje 30-lecie i szykuje wyjątkowy projekt, do którego zaprasza widzów, codziennypoznan.pl, 3.03.2020

Festiwal Malta obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu przygotowywane są nie tylko wyjątkowe atrakcje, ale także wirtualne muzeum festiwalu, do którego stworzenia przyczynią się w dużej mierze sami widzowie i goście poprzez udostępnienie swoich materiałów multimedialnych. Organizatorzy proszą o pomoc chętnych, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami foto i wideo z innymi.

Wirtualne archiwum z okazji 30-lecia Festiwalu Malta, lokalnyfyrtel.pl, 3.03.2020

W tym roku Festiwal Malta obchodzi swoje 30. urodziny. Z tej okazji organizatorzy postanowili przygotować wirtualne archiwum. Poszukują oni materiałów multimedialnych z tych lat, a o pomoc proszą widzów.

Wirtualne archiwum powstaje na 30-lecie Festiwalu Malta. Potrzebne materiały!, epoznan.pl, 3.03.2020

Malta poszukuje materiałów multimedialnych. O pomoc organizatorzy proszą publiczność - chcą wspólnie z poznaniakami opowiedzieć historię tego niezwykłego wydarzenia.

Malta – powstaje archiwum jubilata, aglomeracja.net, 3.03.2020

Od 1991 roku, kiedy odbył się pierwszy festiwal, Poznań był świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów. Teraz każdy, kto pamięta spektakle na poznańskich ulicach, kolejki po bezpłatne wejściówki, wieczorne koncerty nad Jeziorem Maltańskim, był na paradzie otwarcia lub pierwszym silent disco na Starym Rynku, będzie mógł podzielić się swoimi wspomnieniami.